Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?
Zastanawiasz się, od czego zależy wysokość alimentów? Nie istnieje ściśle określony taryfikator alimentacyjny, a do każdej sprawy sąd podchodzi indywidualnie.
Szukasz pomocy lub wsparcia prawnego w trudnej sprawie? Nie stać się na skorzystanie z usług kancelarii prawnej i nie masz się do kogo zwrócić o pomoc? Jesteśmy po to, aby Cię wesprzeć! Zapraszamy do korzystania z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego i mediacji na terenie całej Polski, a szczególnie prowadzonych przez Stowarzyszenie Sursum Corda. Znajdziesz tam profesjonalną i darmową pomoc radców prawnych, adwokatów, doradców obywatelskich i mediatorów.
Visit the official PinUp Casino website in Ukraine to enjoy online gambling. Get a generous Welcome Bonus upon registration of 200,000 ₴ + 250 FS - Licensed slot machines are already waiting for you.
Rejestracja elektroniczna na porady: zapisy-np.ms.gov.pl
Każdy może napotkać trudności prawne i znaleźć się w kłopotliwej sytuacji. Nie każdy jednak może skorzystać z płatnej porady prawnej. Dlatego warto wiedzieć, że DARMOWA POMOC PRAWNA jest w zasięgu ręki!
Obowiązuje rejestracja na porady za pośrednictwem urzędu starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu. Elektroniczny ogólnopolski system rejestracji działa na stronie zapisy-np.ms.gov.pl.
NPP i NPO obejmuje także świadczenie nieodpłatnej mediacji (jeśli nie skierował do niej sąd lub inny podmiot). Możesz liczyć na:
TAK. Porady udzielane są według kolejności zgłoszeń, wyłącznie po uprzednim umówieniu terminu. Priorytetowo traktowane są kobiety w ciąży, które są obsługiwane poza kolejnością.
Oprócz rejestracji pod numerem telefonu, który publikuje każdy starosta lub prezydent na stronie internetowej swojego urzędu, działa serwis umożliwiający samodzielne zapisy na porady poprzez stronę: zapisy-np.ms.gov.pl, gdzie w przypadku większości samorządów można już elektronicznie, samodzielnie dokonać wyboru terminu.
Podczas rejestracji należy podać swoje inicjały, zdecydować z pomocy jakiego specjalisty chce się skorzystać oraz wybrać dostępną datę i godzinę spotkania.
W przypadku pracy zdalnej punktów określa się termin kontaktu ze specjalistą i dodatkowo wskazuje oczekiwany kanał komunikacji na odległość (podając swój numer telefonu, adres mailowy lub dane do komunikatora internetowego itp.), co jest konieczne do nawiązania kontaktu z Tobą przez specjalistę.
W przypadku osobistej wizyty w punkcie pracującym stacjonarnie warunkiem skorzystania z darmowej pomocy jest złożenie oświadczenia o niemożności poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej (w dokumencie, który dostaniesz na miejscu do wypełnienia i podpisania należy podać imię i nazwisko, nr pesel, adres zamieszkania).
W przypadku osób prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą – konieczne jest też złożenie oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
Z usług nieodpłatnej pomocy można skorzystać w ponad 1500 punktach w całej Polsce – w każdym powiecie. Dostępność w punktach sprawdzisz TUTAJ.
Przy korzystaniu z pomocy nie obowiązuje rejonizacja. Jeśli ze względu na epidemię masz obawy przed osobistą wizytą w punkcie, można poszukać innego punktu w Polsce, który aktualnie udziela świadczeń za pomocą środków komunikacji na odległość.
Przed uzgodnionym terminem rozmowy warto skompletować i przeglądnąć dokumenty związane ze sprawą, zaś w dniu umówionej porady mieć je ze sobą.
Zachęcamy, by wcześniej też zastanowić się lub najlepiej wypisać sobie na kartce pytania i wątpliwości, o jakich chcesz porozmawiać.
W sytuacji kontaktu za pomocą środków komunikacji na odległość wybierz spokojne i gwarantujące zachowanie dyskrecji miejsce oraz sprawdź wcześniej sprzęt techniczny i łączność, które będziesz wykorzystywać do kontaktu.
Rozmowa z prawnikiem lub doradcą trwa określony czas (np. ze względu na kolejnego klienta). Nie zawsze jest możliwe, choćby z powodu obszerności i skomplikowania sprawy lub konieczności zapoznania się z dokumentacją, by uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania od razu. W takiej sytuacji specjalista zaproponuje Ci kolejne spotkanie i uzgodni z Tobą termin.
Umówić się na kolejny termin można korzystając też z ogólnej rejestracji lub poprosić specjalistę o zarezerwowanie terminu pod koniec spotkania, za pośrednictwem systemu elektronicznego.
Zdarza się, że sprawa wymaga dodatkowej lub innej formy pomocy.
Otrzymasz wówczas podczas rozmowy z prawnikiem lub doradcą dane kontaktowe do innej placówki, udzielającej bezpłatnych świadczeń.
W punktach nie wolno udzielać informacji ani zachęcać do korzystania z płatnych miejsc pomocy.
Choć musisz podać swoje dane osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy, to pamiętaj, że rozmówcę obowiązuje tajemnica, więc możesz być spokojny, że wszystko zostaje wyłącznie między Wami.
Składane na początku wizyty oświadczenie jest tak przekazywane do starosty, by w żaden sposób nie było możliwości powiązania go z wypełnianą przez specjalistą kartą pomocy.
Sporządzana przez specjalistę krótka dokumentacja i zbierane dane statystyczne są w pełni zanonimizowane.
Osoby ze znaczną niepełnosprawnością - także po ustaniu zagrożeń epidemicznych i po przywróceniu stacjonarnej pracy punktów – mogą liczyć na pomoc za pośrednictwem środków komunikacji na odległość, poza punktem lub przy użyciu narzędzi wspomagających komunikację (odpowiedni sprzęt lub tłumacz języka migowego).
Wszystkie punkty pomocy lokalne samorządy powinny organizować w miejscach dostępnych dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Po udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczonym nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim osobę uprawnioną informuje się o możliwości przekazania anonimowej opinii dotyczącej świadczonej pomocy.
Jeśli punkt pracuje stacjonarnie, to możesz to zrobić za pośrednictwem ankiety wrzucanej do urny, a w trybie zdalnym pod wskazanym numerem telefonu, adresem poczty elektronicznej lub listownie, bezpośrednio do komórki organizacyjnej starostwa powiatowego lub urzędu miasta.
W sytuacji zawieszenia, decyzją starosty lub prezydenta, bezpośredniej obsługi klientów w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego – z nieodpłatnej pomocy można korzystać za pomocą środków komunikacji na odległość lub poza lokalem punktu. Nie składa się wówczas żadnych oświadczeń.
Wybierz województwo, a następnie powiat. Dla każdego samorządu prowadzimy odrębną stronę internetową, zawierającą najważniejsze i aktualne informacje, w tym numer telefonu do rejestracji oraz lokalizacje i godziny pracy punktów na danym terenie. Dodatkowo znajdziesz tam materiały związane z edukacją prawną.
0
województw, w których jesteśmy obecni
0
punkty pomocy Sursum Corda
w Polsce w 2024 r.
0
porad w 2023 r.
Zastanawiasz się, od czego zależy wysokość alimentów? Nie istnieje ściśle określony taryfikator alimentacyjny, a do każdej sprawy sąd podchodzi indywidualnie.
Stowarzyszenie Sursum Corda prowadzi rekrutację do pracy w punktach pomocy prawnej (NPP), poradnictwa obywatelskiego (NPO) na terenie całej Polski, prowadzonych na podstawie ustawy z dn. 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Który sposób przeniesienia majątku jest najbardziej odpowiedni? Jako możliwe formy możemy wybrać umowę darowizny, testament oraz umowę dożywocia.
W ustroju wspólności ustawowej wyróżniamy aż trzy majątki, tj. majątek wspólny, majątek osobisty żony i majątek osobisty męża.
Wynajmujący i najemca najczęściej kierują się swoją intuicją i wybiórczą wiedzą w kwestii umowy najmu, co sprawia, że przyjmowane przez nich rozwiązania bardzo często są wadliwe.
Co zrobić kiedy nie znanym aktualnego miejsca zamieszkania współmałżonka, z którym chcemy się rozwieść ?
To nie jest proste znaleźć pomoc i wsparcie, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy prawne. Mnie się udało i dlatego polecam punkty nieodpłatnej pomocy Sursum Corda. Kompetentni ludzie i profesjonalna obsługa.
Najgorsza jest niewiedza prawna. Dlatego ważne, aby trafić do odpowiedniego doradcy. W moim przypadku był to punkt nieodpłatnej pomocy prawnej Stowarzyszenia Sursum Corda. Tam otrzymałem właściwe wsparcie.
Byłam w bardzo trudnej sytuacji i nie bardzo wiedziałam, gdzie się zgłosić. Skorzystałam ze wsparcia w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej Stowarzyszenia Sursum Corda. Bardzo dziękuję i polecam.
Renata Czerwińska
Koordynator zespołu ds. nieodpłatnej pomocy prawnej
Powiat Aleksandrowski
Białystok
Powiat Bielski
Powiat Bieruńsko-Lędziński
Powiat Bocheński
Powiat Bolesławiecki
Powiat Brodnicki
Powiat Brzeski
(W. Małopolskie)
Powiat Brzeski
(W. Opolskie)
Powiat Buski
Bytom
Powiat Chełmiński
Powiat Cieszyński
Powiat Dąbrowski
Powiat Dębicki
Powiat Działdowski
Miasto Gliwice
Powiat Golubsko-Dobrzyński
Powiat Gorlicki
Powiat Grajewski
Powiat Grudziądzki
Powiat Hajnowski
Powiat Iławski
Powiat Janowski
Powiat Jarosławski
Powiat Jasielski
Jaworzno
Powiat Jędrzejowski
Powiat Kazimierski
Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
Kielce
Powiat Kolneński
Powiat Krapkowicki
Krosno
Powiat Krośnieński
Powiat Leżajski
Powiat Limanowski
Powiat Lubaczowski
Powiat Lubański
Lublin
Powiat Lwówecki
Powiat Miechowski
Powiat Mogileński
Mysłowice
Powiat Nakielski
Powiat Nidzicki
Powiat Niżański
Powiat Nowosądecki
Powiat Nowotarski
Opole
Powiat Ostrowiecki
Powiat Ostródzki
Powiat Pajęczański
Powiat Pińczowski
Powiat Pleszewski
Powiat Proszowicki
Powiat Przeworski
Powiat Radzyński
Powiat Rycki
Powiat Siedlecki
Siemianowice Śląskie
Powiat Sokólski
Powiat Starachowicki
Powiat Staszowski
Powiat Strzelecki
Powiat Tarnogórski
Powiat Tarnowski
Tarnów
Powiat Tatrzański
Powiat Tomaszowski
Toruń
Tychy
Powiat Wadowicki
Powiat Wałbrzyski
Powiat Warszawski Zachodni
Powiat Wąbrzeski
Powiat Węgorzewski
Powiat Wielicki
Powiat Wieluński
Powiat Włodawski
Powiat Zgorzelecki
Powiat Złotoryjski