> Co robimy > Nieodpłatna pomoc prawna
npp-npo-2021

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacje w 2021 roku

Przed nami 2021 rok. Życząc sobie i Państwu, abyśmy przeżyli go w zdrowiu i pomyślności, zapraszamy do dalszego korzystania z naszego serwisu internetowego, poświęconego nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnemu poradnictwu obywatelskiemu i mediacji, a prowadzonego przez Stowarzyszenie Sursum Corda.

Czytaj więcej

pomoc-prawna

Szukasz pomocy lub wsparcia prawnego w trudnej sprawie? Nie stać się na skorzystanie z usług kancelarii prawnej i nie masz się do kogo zwrócić o pomoc? Jesteśmy po to, aby Cię wesprzeć! Zapraszamy do korzystania z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego, a szczególnie prowadzonych przez Stowarzyszenie Sursum Corda. Znajdziesz tam profesjonalną i darmową pomoc radców prawnych, adwokatów, mediatorów oraz osób zajmujących się poradnictwem obywatelskim. Rejestracja elektroniczna na porady: np.ms.gov.pl.

Nieodpłatna pomoc

Co robimy 3

Komu przysługuje darmowa pomoc?

 • OSOBIE FIZYCZNEJ po podpisaniu w punkcie oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej,

Pomoc jest udzielana co do zasady podczas osobistej wizyty w punkcie. Osoby ze znaczną niepełnosprawnością mogą liczyć na pomoc zdalną, poza lokalem punktu lub przy użyciu środków wspomagających komunikację.

Nieodpłatna pomoc prawna

 • Informacja o stanie prawnym lub obowiązkach i uprawnieniach.

 • Wskazanie sposobów rozwiązania problemu prawnego.

 • Sporządzenie projektu pisma (z wyłączeniem spraw w toczących się już postępowaniach), w tym o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika.

 • Poinformowanie o kosztach i ryzyku finansowym skierowania sprawy do sądu.

 • Nieodpłatna mediacja.

W przypadku, gdy przedstawiony problem nie może być rozwiązany w całości albo w części, w szczególności gdy nie ma wyłącznie charakteru prawnego, adwokat lub radca prawny poinformuje o możliwościach uzyskania innej stosownej i darmowej pomocy w wyspecjalizowanych jednostkach. Przed udzieleniem pomocy specjalista może zażądać okazania dowodu tożsamości. Adwokat lub radca prawny może z ważnych powodów (tj. sprawa jest w toku postępowania, etyka zawodowa, konflikt interesów) odmówić udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej, informując o innych, najbliższych punktach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

 • Rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji, zwłaszcza w sprawach zadłużenia, mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

 • Wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, np.poprzez sporządzenie planu wyjścia z trudnej sytuacji oraz udzielenie pomocy w jego realizacji.

 • Skierowanie do odpowiednich instytucji lub placówek nieodpłatnej pomocy.

 • Poinformowanie o przysługujących uprawnieniach lub ciążących obowiązkach.

 • Nieodpłatna mediacja.

Nieodpłatna mediacja

 • Poinformowanie o możliwościach i korzyściach polubownych metod rozwiązywania sporów.

 • Przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji.

 • Przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie mediacji w sprawie karnej.

 • Przeprowadzenie mediacji (przez mediatora).

 • Udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których: sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc. Mediacja jest dobrowolna, nieformalna i poufna, a mediator jest osobą bezstronną.

Pomoc w liczbach

0

województw, w których jesteśmy obecni

0

punkty pomocy Sursum Corda
w Polsce

0

porad prawnych udzielonych w 2020 roku

Opinie

Aktualności

Czym są zawody zaufania publicznego?

Już sama nazwa „zawody zaufania publicznego” wskazuje, że mamy do czynienia z profesjami, które mają szczególne znaczenie dla interesu publicznego, w tym także dla samych obywateli. Skąd się wzięło takie określenie, jakich zawodów dotyczy, a także co warto na ten temat wiedzieć?

Zobacz więcej  

Urlop wypoczynkowy. O czym powinniśmy wiedzieć?

To bez wątpienia jeden z ważniejszych tematów dla każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Urlop wypoczynkowy, bo o nim właśnie mowa, powinien być również ważny dla każdego pracodawcy, bo pozwala na wypoczynek i regenerację zatrudnionych w firmie osób. Co powinniśmy wiedzieć w tym temacie?

Zobacz więcej  

Formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej

Regulacje prawne w Polsce wyróżniają cztery formy opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej do których należą: na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 17% i 32%), według stawki liniowej (19%),…

Zobacz więcej  

Bieg terminów urzędowych

Każda sprawa ma swój termin wyznaczony do jej załatwienia lub rozpatrzenia. Jak liczyć terminy, o których mowa w pismach urzędowych? Co jeśli termin wypada w dzień wolny od pracy i czy mamy realne możliwości na odzyskanie utraconych terminów i doprowadzenie naszej sprawy do końca?

Zobacz więcej  

Slim VAT oraz Slim VAT 2, czyli uproszczenia dla podatników

Założeniem uchwalonej w listopadzie 2020 roku ustawy, czyli tzw. Pakietu Slim VAT, było zniesienie zbędnych obowiązków, które znacząco utrudniały prowadzoną działalność gospodarczą. Zmiany dotyczyły czterech głównych obszarów:  prostszego fakturowania,  ułatwień…

Zobacz więcej  

Wizyta w ZUS bez wychodzenia z domu!

Chciałbyś załatwiać swoje sprawy w ZUS bez wychodzenia z biura czy domu? Jest to możliwe! Dowiedz się więcej jak możesz korzystać z e-wizyty już teraz.

Zobacz więcej  

Koordynator

rczerwinska_bez_tla_126x126

Renata Czerwińska

Koordynator zespołu ds. nieodpłatnej pomocy prawnej

18 44 11 994 (pn. - pt. 8.00-16.00)

pomoc-prawna@sc.org.pl

Nasi partnerzy

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić każdego dnia! 

×