> Edukacja prawna 2024 - artykuły tematyczne > Bezpieczeństwo w Płatnościach Kartą: Ochrona Twoich Finansów w Cyberprzestrzeni

Edukacja prawna 2024 - artykuły tematyczne

Bezpieczne płatności kartą - ochrona Twoich finansów w cyberprzestrzeni

26 marca 2024

Bezpieczne płatności kartą -
ochrona Twoich finansów
w cyberprzestrzeni

Wraz z postępem technologii, płatności kartą stały się nieodłącznym elementem codziennego życia. Choć są one wygodne i efektywne, bezpieczeństwo transakcji online i offline staje się priorytetem w dzisiejszym cyfrowym świecie, w którym to co do zasady my jako użytkownicy jesteśmy najsłabszym ogniwem. 

W miarę wzrostu zakupów online, konieczne jest zabezpieczenie transakcji przed potencjalnymi zagrożeniami. Należy zatem zwracać uwagę na podstawowe elementy takie jak korzystanie z bezpiecznych stron internetowych (o protokole HTTPS) znajdujące się po lewej stronie pola wyszukiwarki. Aby sprawdzić autentyczność strony internetowej należy zawsze kliknąć w kłódkę, lub pole "https" i sprawdzić szczegóły certyfikatu, takie jak jego ważność czy dane firmy.
Należy również uważać na strony „podobne”, czyli strony łudząco przypominające ekran do logowania, jednak w adresie strony internetowej znajdują się drobne literówki.
Zalecane jest również unikanie używania publicznych komputerów czy dostępów do publicznej sieci do dokonywania płatności. Korzystać z nich może każdy, kto w towarzystwie odpowiedniego urządzenia znajdzie się w ich zasięgu. Dane, których użyjemy w takim połączeniu, mogą zostać udostępnione osobą trzecim.
Istnieje też dużo możliwości zainfekowania telefonu lub komputera(np. zainstalowanie szkodliwego oprogramowania pod łatką aktualizacji programu) i podążania wirtualnymi śladami w przyszłości.

Dodatkowo, korzystanie z dwuetapowej weryfikacji i silnych haseł do kont bankowych, które cyklicznie powinniśmy zmieniać, zwiększy poziom naszego bezpieczeństwa.

Regularne monitorowanie aktywności swojego konta bankowego to kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa płatności kartą. Powiadomienia przychodzące na nasz telefon po każdej transakcji nie są uciążliwe w użytkowania telefonu, a dzięki takiemu narzędziu jesteśmy w stanie błyskawiczne reagować na podejrzane transakcje. Wtedy przy otrzymaniu powiadomienia w sytuacji w której nie wykonywaliśmy żadnej transakcji pozwoli szybko zablokować dostęp do konta i zredukować ewentualne szkody finansowe.

Bezpieczeństwo płatności kartą jest nieustannie rozwijane technologicznie. Płatności zbliżeniowe oraz aplikacje mobilne często korzystają z zaawansowanych protokołów szyfrowania, co utrudnia przechwycenie danych transakcyjnych. Jednakże w takich sytuacjach dochodzi do częstych aktualizacji oprogramowani. Ważne jest, aby korzystać z aktualnych wersji aplikacji i systemów operacyjnych, aby zapewnić najwyższy poziom zabezpieczeń.

Wiedza na temat zagrożeń i środków bezpieczeństwa jest niezbędna dla ochrony przed oszustwami. Banki i instytucje finansowe często oferują programy edukacyjne dotyczące bezpiecznych praktyk korzystania z kart płatniczych jak i informują swoich klientów o potencjalnych zagrożeniach. Dlatego warto regularnie uczestniczyć w tego typu szkoleniach, czytać informacje, które otrzymujemy od naszego banku, aby być świadomym potencjalnych zagrożeń i wiedzieć, jak się przed nimi bronić.

W przypadku kiedy dojdzie do zdarzenia w którym dane z karty płatniczej zostaną ujawnione, zobaczymy nieautoryzowane transakcje, czy też zostanie ona zgubiona lub skradziona należy ją zastrzec.
Aby to zrobić należy skontaktować się z bankiem lub instytucją finansową, która wydała kartę. Numer centrum jest zapisany na odwrocie karty, otrzymujemy go także razem z przesyłką zawierającą kartę. Wiele banków posiada możliwość zastrzeżenia karty poprzez aplikacje mobilne.

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z infolinii 828 828 828, w której zostaniemy zapytani o bank, w którym posiadamy kartę, a następnie zostaniemy do niego przekierowani.

Podsumowując, korzystanie z kart płatniczych jest bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Świadomość, monitorowanie konta i korzystanie z aktualnych technologii, czy sprawdzanie czy powiadomienia zgadzają się z zleconą przez nas transakcją to kluczowe elementy, które pomagają utrzymać finanse w bezpieczeństwie w dzisiejszym dynamicznym świecie płatności.

 

Adwokat Kamil Loose


POTRZEBUJESZ POMOCY PRAWNEJ? SKORZYSTAJ Z DARMOWYCH PORAD W PUNKTACH NA TERENIE CAŁEJ POLSKI!


Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego skorzystać może:

- każda osoba fizyczna, która potwierdzi stosownym, pisemnym oświadczeniem, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (do pobrania i podpisania w punkcie),

- osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, co należy potwierdzić dodatkowym oświadczeniem.

Każda osoba, która chce skorzystać z porady, powinna wcześniej umówić się na wybrany dzień i godzinę wizyty w konkretnym punkcie.

Rejestracji można dokonać:

telefonicznie pod numerem wskazanym na stronie internetowej starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu,

on-line: za pośrednictwem strony zapisy-np.ms.gov.pl Podczas rejestracji nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani informować o sprawie, w której potrzebujemy pomocy lub konsultacji.

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content