O stowarzyszeniu
Od 2000 roku przekazujemy dobro innym na wszelkie sposoby i zamieniamy je w konkretną pomoc. To wtedy połączyliśmy siły, pomysły i energię osób, które kilka lat wcześniej tworzyły grupę wsparcia dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej. Taka jest historia powstania Stowarzyszenia Sursum Corda, którego zespół w znacznej części skupiony był wokół ówczesnego duszpasterstwa młodzieżowego przy Parafii Kolejowej w Nowym Sączu.
Od samego początku działamy non profit (nie działamy dla zysku) i trzymamy się z daleka od polityki. Nasza wielka siła to wolontariusze i pasja pomagania. Każdego dnia zajmujemy się szeroko rozumianą pomocą społeczną, profilaktyką i edukacją na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Niesiemy pomoc każdemu, kto znajdzie się w sytuacji, która bez wsparcia życzliwych i dobrych ludzi jest beznadziejna, wspieramy też opuszczających zakłady karne.
Kalendarium Sursum Corda
-
1994
Grupa młodzieży, głównie z duszpasterstwa przy kościele kolejowym (jezuitów) w Nowym Sączu, podejmuje działania wspierające Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Mszanie Dolnej. -
2000
30 czerwca w SR w N. Sączu rejestrujemy Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Potrzebujących Sursum Corda z siedzibą w Mszanie Dolnej.Pierwsza kolonia profilaktyczna w Chojnie dla dzieci z Krakowa.
-
2001
Rok obrotowy zamknięty kwotą 14,79 zł. -
2002
Organizujemy biuro w Nowym Sączu, w prywatnym mieszkaniu wiceprezesa.Uruchamiamy Młodzieżowe Centrum Wolontariatu i program „Starszy Brat Starsza Siostra” - na pierwsze spotkanie przychodzi prawie 200 wolontariuszy!
-
2003
Młodzieżowe Centrum Wolontariatu kwitnie - współpracujemy z wieloma instytucjami na terenie miasta, standaryzujemy procedury.Pierwsza edycja akcji Świąteczne Kartki Dobroczynne.
-
2004
Uzyskujemy status Organizacji Pożytku Publicznego (1%). -
2005
Pełną parą działa nasza Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna TĘCZA. -
2006
W Mszanie Dolnej rusza „Chata” - dom dla usamodzielniających się wychowanków ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.Uruchamiamy regionalną sieć Szkolnych Klubów Wolontariatu.
-
2007
Pierwsza zbiórka na zagraniczną, ratującą życie operację serca (dla Emilki). Tak powstaje stały program finansowania leczenia i rehabilitacji dzieci i dorosłych.Skracamy nazwę na Stowarzyszenie Sursum Corda.
-
2008
Centrum Wolontariatu i Kluby Wolontariatu przy Sursum Corda to 700 wolontariuszy rocznie, a „Dziennik Polski” przyznaje im tytuł „Ludzi Roku”. -
2009
115 instytucji korzysta ze stałego wsparcia Stowarzyszenia Sursum Corda.Otrzymujemy statuetkę „Ziarnko Gorczycy”, a pierwsza prezes Stowarzyszenia – Małgorzata Wróbel – nagrodę „Amicus Hominum” za projekt „Chata”.
Członkostwo Honorowe przyjmuje dr Wanda Półtawska.
-
2010
Pierwsze mediacje w Sądeckim Centrum Mediacji.Akcja pomocy dla 11 rodzin z Sandomierza, doświadczonych powodzią.
-
2011
116 stałych wolontariuszy i 19 Klubów Wolontariatu.W programie Starszy Brat Starsza Siostra 30 par – wolontariusz/dziecko.
43 chorych i niepełnosprawnych objętych stałym wsparciem w finansowaniu leczenia i rehabilitacji (program Na Ratunek).
-
2012
Rusza grupa animacyjna Sursum Corda.Tworzymy Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego i Medycznego.
Awaria i całkowite zalanie siedziby – kilkumiesięczny remont budynku przy wsparciu wolontariuszy, zaprzyjaźnionych firm, osób oraz osadzonych z ZK w N. Sączu.
Poszerzamy poradnictwo obywatelskie o osoby z niepełnosprawnością.
-
2013
Oprócz corocznych kolonii – uruchamiamy półkolonie letnie i zimowe.Partnerstwo w międzynarodowym projekcie „Wolontariat ma sens” (5 Centrów Wolontariatu: z Krakowa, N.Sącza, Olkusza, Brzeszcz oraz Rzymu).
-
2014
Uruchamiamy Centrum Pomocy Osobom Opuszczającym Zakłady Karne i Ich Rodzinom.Pierwszy projekt z udziałem wolontariuszy-seniorów „Mistrzowie Wolontariatu”.
-
2015
15 lat działalności Stowarzyszenia.W programie Na Ratunek 114 stałych podopiecznych, ponad 600 wolontariuszy Wydajemy pierwszą książkę „Akademia Orłów” – 17 inspirujących reportaży o ludziach z niepełnosprawnością.
-
2016
Prowadzimy pierwsze punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego.Organizujemy drugą ogólnopolską konferencję z obszaru readaptacji i pomocy postpenitencjarnej – w Krynicy Zdroju spotyka się ponad 100 pasjonatów resocjalizacji.
-
2017
Jesteśmy w pierwszej setce najbardziej popularnych OPP w Polsce (pod względem darczyńców 1%).Uczestniczymy w światowej kampanii Good Dees Day.
-
2018
Ze względu na trudności lokalowe, zamykamy naszą poradnię psychologiczno – pedagogiczną „Tęcza”.Po raz kolejny jesteśmy laureatem programu Decydujesz Pomagamy Fundacji Tesco – tym razem realizujemy projekt dla 20 dzieci z niepełnosprawnością.
Dzięki współpracy z grupą Paczka Na Gwiazdkę – zakupujemy w Hiszpanii 62 fotele do Szpitala w Krakowie Prokocimiu, dla czuwających przy dzieciach rodziców.
-
2019
Podejmujemy się prowadzenia ogólnopolskiego serwisu zbiórkowego dla chorych i niepełnosprawnych Chcepomagac.org.Stajemy się małopolskim operatorem wolontariatu w Korpusie Solidarności.
-
2020
Mamy 20 lat!Mierzymy się z epidemią koronawirusa, uruchamiamy infolinię pomocową, w wyniku zachorowania jednego z pracowników trafiamy na kwarantannę.
Po raz pierwszy odwołujemy wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży…
Nasz zespół

My, czyli Stowarzyszenie Sursum Corda tworzymy bardzo zgrany, energiczny, kreatywny i profesjonalny zespół. Stawiamy na kompetencje, wiedzę i wysokie kwalifikacje, dlatego o pomaganiu innym wiemy naprawdę wszystko. Pracujemy razem i wspólnie osiągamy ambitne cele, dzięki czemu dobro krąży wokół nas.
Zarząd

Marcin Kałużny
Prezes Zarządu
Każdego dnia dba o to, aby dobroczynna maszyna Stowarzyszenia Sursum Corda nie zwalniała ani na moment. Prywatnie wielki pasjonat rowerowych wycieczek tu i tam.

Halina Rams
Wiceprezes Zarządu
Z zasady ma niewiele czasu dla siebie, za to nigdy nie szczędzi czasu dla innych. Z dużym zaangażowaniem zarządza swoim wolontariackim wojskiem w ramach Szkolnych Klubów Wolontariatu.

Renata Czerwińska
Członek Zarządu
Szefowa od projektów i osoba do zadań specjalnych, która nie zna słowa 'niemożliwe'. Wszędzie jej pełno, dzięki czemu Stowarzyszenie Sursum Corda cały czas utrzymuje właściwy kierunek pomagania.
Pracownicy

Katarzyna Leszko
projekty, grafika komputerowa

Anna Królewska-Skoczeń
projekty, nieodpłatna pomoc prawna, pomoc postpenitencjarna

Anna Gądek
projekty, nieodpłatna pomoc prawna, animacje dla dzieci

Sabina Kowalczyk
projekty, nieodpłatna pomoc prawna, finanse, program "Na ratunek"

Jadwiga Jelińska-Poręba
projekty, nieodpłatna pomoc prawna

Dawid Pasiut
Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, świąteczne kartki dobroczynne

Krzysztof Witowski
komunikacja społeczna, promocja

Joanna Bodziony
projekty, niedodpłatna pomoc prawna

Małgorzata Ziębowicz
Główna Księgowa
Sprawozdania
Czyniąc dobro pamiętamy o tym, aby wszystko co robimy było jasne i przejrzyste. Dlatego zawsze udostępniamy wszystkie najważniejsze sprawozdania Stowarzyszenia Sursum Corda. Dzięki temu każdy i w dowolnym momencie może sprawdzić naszą wiarygodność.
Wszystkie sprawozdania publikujemy również na stronie sprawozdawczości dla organizacji pożytku publicznego sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl. W wyszukiwarce należy wpisać nasz nr KRS 00000 20382.
Nagrody
Nagrody i wyróżnienia to dobro, które wraca do nas w postaci wdzięczności i podziękowań za działalność dobroczynną,
którą prowadzimy od blisko dwudziestu lat.
Wspierają nas
Jest wiele firm i instytucji, które wspierają inicjatywy Stowarzyszenia Sursum Corda i w ten sposób dzielą się dobrem z innymi.
Dziękujemy za Wasze otwarte serca!