> Edukacja prawna 2023 - artykuły tematyczne > Różne rodzaje najmu mieszkania – alternatywy dla kredytu

Edukacja prawna 2023 - artykuły tematyczne

Różne rodzaje najmu mieszkania – alternatywy dla kredytu

19 czerwca 2023

Różne rodzaje najmu mieszkania – alternatywy dla kredytu

W aktualnym stanie prawnym możemy wyróżnić dwa zasadnicze rodzaje najmu mieszkania, tj. najem tradycyjny oraz najem okazjonalny.

Najem tradycyjny, to najem uregulowany w Kodeksie Cywilnym. Zgodnie z tą ustawą, przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czas, na jaki zawieramy taką umowę może być dowolny. W zakresie zaś formy umowy - kodeks stanowi, że umowa na okres dłuższy niż 1 rok powinna zostać zawarta w formie pisemnej. W przeciwnym razie umowę uważa się za zawartą na czas nieoznaczony. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, do takiej umowy załączyć należy protokół zdawczo-odbiorczy lokalu. Protokół ten powinien dokumentować stan lokalu w chwili jego wydania najemcy. Analogiczny protokół warto także sporządzić podczas zdawania lokalu. Obydwa dokumenty stanowić będą bowiem podstawę do rozliczeń pomiędzy wynajmującym, a najemcą i ułatwią zakończenie umowy w klarowny sposób. Umowa najmu tradycyjnego jest umową najczęściej spotykaną w praktyce.

Najem okazjonalny znajduje uregulowanie w rozdziale 2a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z rzeczoną ustawą, Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawartą na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Charakterystycznymi elementami tej umowy stanowiącymi jednocześnie różnicę pomiędzy rzeczoną umową, a umową najmu tradycyjnego są załączniki do niej. Do umowy najmu okazjonalnego załącza się w szczególności bowiem:
1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu,
2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa powyżej, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
Właściciel lokalu uprawniony jest do uzależnienia zawarcia umowy najmu lokalu od wpłaty przez najemcę kaucji na zabezpieczenie przyszłych roszczeń wynajmującego, związanych z umową najmu lokalu.

Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Umowa najmu okazjonalnego zwykle proponowana jest przez wynajmujących z uwagi na fakt, że wobec załączenia do tej umowy wymienionych powyżej dokumentów, wynajmujący w sposób szybszy może eksmitować z lokalu najemcę, który – przykładowo – nie uiszcza czynszu. Z pewnością zatem prawo najemcy do zamieszkiwania w lokalu jest szerzej chronione w przypadku tzw. „najmu tradycyjnego” i umowa ta jest dla najemcy o tyle korzystniejsza.

Nie mniej jednak, nawet w przypadku umowy najmu tradycyjnego, najemca który zaniecha uiszczania czynszu, używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem, zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lun wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, liczyć się będzie musiał z możliwością eksmisji.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z darmowych porad w punktach na terenie całej Polski!

Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego skorzystać może:
- każda osoba fizyczna, która potwierdzi stosownym, pisemnym oświadczeniem, że nie jest
w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (do pobrania i podpisania w punkcie),
-
osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, co należy potwierdzić dodatkowym oświadczeniem.

Każda osoba, która chce skorzystać z porady, powinna wcześniej umówić się na wybrany dzień i godzinę wizyty w konkretnym punkcie.

Rejestracji można dokonać:
- telefonicznie pod numerem wskazanym na stronie internetowej starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu,
- on-line: za pośrednictwem strony zapisy-np.ms.gov.pl 

Podczas rejestracji nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani informować o sprawie, w której potrzebujemy pomocy lub konsultacji.

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content