Edukacja prawna 2023 - artykuły tematyczne
20 grudnia 2023
Obowiązek alimentacyjny: rodziców względem dzieci, dzieci względem rodziców, małżonków.
Warto zauważyć, że wysokość alimentów zależy od dwóch czynników.
Po pierwsze, potrzeby powinny spełniać wymóg „usprawiedliwionych”. Co to oznacza w praktyce? Przyjmuje się, że owe potrzeby nie powinny wykraczać poza przeciętny, przyjęty w danym czasie i środowisku zakres. Kluczowe dla ich określenia jest dotychczasowy poziom stopy życiowej uprawnionego. Drugim czynnikiem są zarobkowe możliwości zobligowanego. Oczywistym jest, że dziecko milionera będzie mogła się ubiegać o znacznie wyższe alimenty niż osoba wychowująca się w rodzinie, w której jedynym dochodem jest renta z tytułu niezdolności do pracy jednego z domowników.
Również dzieci są zobowiązane w niektórych przypadkach do świadczeń na rzecz rodziców. Jakie okoliczności muszą wystąpić? Opisane zostały one w § 2 tego samego artykułu. Stanowi on, że poza wypadkiem z § 1 uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. Wynika z tego, że rodzice mogą ubiegać się o alimenty od swoich dzieci tylko wówczas, kiedy znajdują się w niedostatku (nie mogą zaspokoić swych podstawowych potrzeb życiowych), a ich potomstwo ma ustabilizowaną, korzystniejszą od nich kondycję finansową. Co więcej, ów niedostatek nie może być wynikiem zawinionych działań rodziców – jeżeli powstał on wskutek hazardu, pijaństwa, a nawet lenistwa, to dziecko może się skutecznie przed takim żądaniem obronić.
Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z darmowych porad w punktach na terenie całej Polski!
Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego skorzystać może:
- każda osoba fizyczna, która potwierdzi stosownym, pisemnym oświadczeniem, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (do pobrania i podpisania w punkcie),
- osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, co należy potwierdzić dodatkowym oświadczeniem.
Każda osoba, która chce skorzystać z porady, powinna wcześniej umówić się na wybrany dzień i godzinę wizyty w konkretnym punkcie.
Rejestracji można dokonać:
- telefonicznie pod numerem wskazanym na stronie internetowej starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu,
- on-line: za pośrednictwem strony zapisy-np.ms.gov.pl
Podczas rejestracji nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani informować o sprawie, w której potrzebujemy pomocy lub konsultacji.