Pełen wyzwań, dobrej energii, wartościowych spotkań. Taki był 2023 rok!
To budujące, że nie brakło otwartych serc gotowych nieść radość i nadzieję. 2023 był niewątpliwie dobrym rokiem!
Przedstawiamy ofertę programu wsparcia i rozwoju wolontariatu długoterminowego w Polsce. Korpus Solidarności to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą - środowisko wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu, otoczenie wolontariatu.
Program jest propozycją dla osób i organizacji, które zamierzają pomagać i pracować z wolontariuszami nie tylko „od święta„ ale w dłuższej perspektywie czasu.
Korpus jest miejscem dla wszystkich zaangażowanych w ideę wolontariatu długoterminowego - osób w różnym wieku, z różnych środowisk, dla tych którzy podzielają podobne wartości, takie jak solidarność, szacunek, dobro wspólne, uczciwość i kierują się umacnianiem solidarności międzyludzkiej.
Program Korpus Solidarności koncentruje się na czterech grupach odbiorców i dla każdej z tych grup przewidziane są różne działania.
System Obsługi Wolontariatu (SOW) to narzędzie ułatwiające poszukiwanie ofert wolontariatu oraz wspomagające zarządzanie pracą wolontariuszy.
System dostępny jest pod adresem https://sow.korpussolidarnosci.gov.pl oraz w formie aplikacji mobilnej obsługiwanej przez system operacyjny Android oraz iOS.
Program swoim zasięgiem obejmuje cały kraj, instytucją zarządzającą jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, którego celem jest wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
W województwie małopolskim realizatorami zadania „Regionalne Partnerstwo dla Wolontariatu - edycja 2021-2023” jest nasze Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza. Program realizowany będzie do końca 2023 r.
0
zaangażowanych i przeszkolonych wolontariuszy
0
zaangażowanych i przeszkolonych koordynatorów oraz organizatorów wolontariatu
0
zrealizowanych szkoleń / spotkań / akcji /rozdanych bonów edukacyjnych i mini grantów
To budujące, że nie brakło otwartych serc gotowych nieść radość i nadzieję. 2023 był niewątpliwie dobrym rokiem!
Wigilia dla seniorów z terenu Miasta i Gminy Stary Sącz była niezwykłym wydarzeniem pełnym ciepła i radości! Podczas wspólnej kolacji wigilijnej goście mogli cieszyć się niepowtarzalną atmosferą. Nie zabrakło również pięknych kolęd, które wypełniły sale radosnym śpiewem.
Niewątpliwie pomoc należy się każdemu i płynie prosto z serc naszych wolontariuszy. Pomagamy i zmieniamy ludzkie życia! Historie podopiecznych poruszają nas każdego dnia…
To było prawdziwe święto DOBRA, które dzięki wielkim sercom wielu osób i zaangażowaniu wolontariuszy w postaci mikołajowych prezentów trafiło do najmłodszych podopiecznych Sursum Corda,
Ulicami Nowego Sącza przeszedł wielki, barwny korowód Super Bohaterów, Mistrzów Pomagania – wolontariuszy Stowarzyszenia Sursum Corda oraz Szkolnych Klubów Wolontariatu działających przy Sądeckim Centrum Wolontariatu, którzy każdego dnia są tam, gdzie tylko potrzebna jest pomocna dłoń.
Delegacja wolontariuszy, przedstawiciel Stowarzyszenia Sursum Corda oraz koordynator wolontariatu zdobyli inspirację do działań wolontariackich.
To osoby z doświadczeniem lub bez, pełne entuzjazmu i ochoty do systematycznej, długofalowej aktywności na rzecz innych. Wolontariuszem w Korpusie Solidarności mogą być osoby w różnym wieku: uczniowie, studenci, pracujący i seniorzy.
Poradnictwo: to indywidualne pakiety konsultacyjne z doradcą dla organizatorów wolontariatu z różnych podmiotów. Rolą doradcy jest m.in. wsparcie rozpoznania potrzeb dotyczących zaangażowania w wolontariat, a także podzielenie się praktyczną wiedzą dotyczącą zarządzania wolontariatem. To okazja do przedyskutowania wszelkich wątpliwości, problemów, planów i pomysłów w obszarze wolontariatu. Z poradnictwa można skorzystać od sierpnia do grudnia 2023 r.
Szkolenia podstawowe: ABC dla każdego wolontariusza, okazja poznania najważniejszych zasad i przygotowania się do wolontariatu w Korpusie Solidarności.
Szkolenia - działania rozwijające: dla wolontariuszy, którzy chcą zostać liderami. Dobry sposób na wzmocnienie i rozwinięcie zdolności organizacyjnych oraz liderskich. Dzięki temu będziesz mógł działać jako animator wolontariatu, rozwijając lokalne projekty, organizując akcje oraz różne inicjatywy i działania społeczne.
> 19 maja - Motywatornia - zapraszamy na szkolenie w Olkuszu
> 19 maja - Caffe Wolontariat - zapraszamy na szkolenie w Olkuszu
> 31 maja - Wizytownik - zapraszamy na szkolenie w Nowym Sączu
> 5 października - Komunikatornia - zapraszamy na szkolenie w Nowym Sączu
Akcje społeczne: to okazja do zamiany dobrych myśli w czyn przez 10-osobowe grupy wolontariuszy, przy wparciu mini grantów - czyli środków finansowych na pokrycie kosztów realizacji akcji na rzecz społeczności lokalnej. Świetna okazja do podniesienia swoich kompetencji, zdobycia doświadczenia i zrealizowania zaplanowanych wcześniej działań z innymi.
Konkurs na Wolontariusza Roku Korpusu Solidarności: docenimy zaangażowanych wolontariuszy, których zgłoszą organizatorzy wolontariatu. Na terenie Małopolski wybrani zostaną laureaci regionalni, którzy następnie trafią do finału ogólnopolskiego. Okazją do uhonorowania będzie grudniowa Gala Wolontariatu, kiedy to na całym świecie obchodzony jest Dzień Wolontariatu.
Zobacz relację z konkursu na Wolontariusza i Koordynatora Roku - regionalnych nominacji woj. Małopolskiego 2023 r i obchodów Dnia Wolontariusz
Spotkania dla wolontariuszy Szkolnego Korpusu Solidarności: jeśli działasz w swojej szkole jako wolontariusz – możesz poszerzyć swoją wiedzę i bliżej poznać zasady działania w ramach Korpusu Solidarności podczas spotkania z naszym specjalistą.
Konkurs na Mini Granty – wolontariusze Korpusu Solidarności, działający w co najmniej 2-osobowych zespołach, będą mogli otrzymać do 1 tys. zł na pokrycie kosztów swoich autorskich pomysłów na działania społeczne.
Bony edukacyjne - najbardziej aktywni wolontariusze Korpusu Solidarności będą mogli zdobyć bony edukacyjne, które będzie można zamienić na udział wybranym przez siebie, ciekawym szkoleniu lub kursie.
> I edycja - 1 sierpnia - ogłoszenie konkursu
> I edycja - 16 sierpnia - ogłoszenie wyników
To osoby zarządzające wolontariatem w organizacji, a więc zajmujące się rekrutacją wolontariuszy, organizacją ich pracy, zachęcaniem ochotników do wolontariatu i podtrzymywaniem ich motywacji, dbaniem o rozwój oraz nagradzaniem ich aktywności.
Szkolenia podstawowe: dla zaczynających przygodę koordynatora wolontariatu oraz już pracujących z wolontariuszami. Szkolenie obejmie takie zagadnienia jak: przygotowanie organizacji do wdrożenia projektu z udziałem wolontariuszy, opracowanie oferty wolontariatu, prowadzenie procesu rekrutacyjnego, sprawy formalne, konflikty i kryzysy w wolontariacie, zarządzanie projektowe, motywowanie wolontariuszy i docenianie ich pracy. Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencje i poznać konkretne narzędzia – zapraszamy.
Staże rozwojowe: niecodzienna okazja do odbycia stażu w wybranej organizacji lub instytucji, pod opieką doświadczonego opiekuna wolontariatu. To szansa na wymianę doświadczeń, praktyczne poznanie skutecznych metod zarządzania wolontariatem oraz zainspirowanie się ciekawymi rozwiązaniami i działaniami. Zobacz jak robią to inni!
Poradnictwo: to indywidualne pakiety konsultacyjne z doradcą dla organizatorów wolontariatu z różnych podmiotów. Rolą doradcy jest m.in. wsparcie rozpoznania potrzeb dotyczących zaangażowania w wolontariat, a także podzielenie się praktyczną wiedzą dotyczącą zarządzania wolontariatem. To okazja do przedyskutowania wszelkich wątpliwości, problemów, planów i pomysłów w obszarze wolontariatu. Z poradnictwa można skorzystać od sierpnia do grudnia 2023 r.
Konkurs na Koordynatora Roku: chcemy pokazać innym Wasze doświadczenia i zaangażowanie, inspirować się wzajemnie ciekawymi osobami i ich pomysłami. Dlatego zapraszamy do podzielenia się tym co robicie jako koordynatorzy wolontariatu w ramach Konkursu na Koordynatora Roku, którego finał będzie w ramach obchodów Dnia Wolontariusza lub Forum Wolontariatu.
Już we wrześniu rusza konkurs na "Koordynatora Roku" Korpusu Solidarności.
Debaty: to spotkania otwarte dla wszystkich zainteresowanych koordynatorów wolontariatu. Służyć będą pogłębianiu wiedzy o wolontariacie oraz dyskusji na tematy ważne dla wolontariatu, jak również wymianie poglądów i doświadczeń związanych z wolontariatem. Każda debata to określony temat przewodni.
> 17 maja - Mszana Dolna
Szkolenia – działania rozwijające: przygotowujące koordynatorów z różnych podmiotów do skutecznej współpracy i zarządzania wolontariuszami w standardach Korpusu Solidarności. To też okazja do wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów z innymi podmiotami współpracujących z wolontariuszami.
> 13 kwietnia - Wolontariat w Bibliotece
> 10 czerwca - Szkolenie rozwijające w Krakowie
To organizacje pozarządowe oraz instytucje sektora publicznego i osoby kościelne. Mogą one zarówno promować i organizować wolontariat, wspierać na różne sposoby jego rozwój, jak również korzystać ze świadczeń wolontariuszy.
Szkolenia - działania rozwijające: to aktywne spotkania/szkolenia/warsztaty, służące wymianie doświadczeń wśród osób, które organizują pracę wolontariuszy w swoich instytucjach lub organizacjach. To okazja do rozwoju wiedzy i kompetencji z zakresu tworzenia strategii na rzecz wolontariatu oraz praktycznych umiejętności związanych z procesami współpracy z wolontariuszami. Przeanalizujemy metody planowania i wdrażania programu wolontariatu długoterminowego w organizacji, budowania współpracy zespołowej i rozwijania potencjału wolontariuszy.
> od 9 maja do 31 października - Spotkania eksperckie - zapraszamy do skorzystania
> do 20 grudnia można wziąć udział w spotkaniu eksperckim online lub osobiście w Krakowie
Szkolenia dla nauczycieli Szkolnego Korpusu Solidarności: zapraszamy nauczycieli z Małopolski myślących o wolontariacie w szkole lub już pracujących z uczniami-wolontariuszami do rozwijania swoich kompetencji w zakresie organizacji i prowadzenia Szkolnego Korpusu Solidarności.
Poradnictwo: to indywidualne pakiety konsultacyjne z doradcą dla organizatorów wolontariatu z różnych podmiotów. Rolą doradcy jest m.in. wsparcie rozpoznania potrzeb dotyczących zaangażowania w wolontariat, a także podzielenie się praktyczną wiedzą dotyczącą zarządzania wolontariatem. To okazja do przedyskutowania wszelkich wątpliwości, problemów, planów i pomysłów w obszarze wolontariatu. Z poradnictwa można skorzystać od sierpnia do grudnia 2023 r.
Lokalne spotkania branżowe: cykliczne spotkania różnych grup, np. koordynatorów wolontariatu z ośrodków pomocy społecznej, instytucji kultury lub koordynatorów wolontariatu szkolnego. Spotkania będą okazją do wymiany doświadczeń, a tym samym czerpania pomysłów do działania, unikania błędów, podejmowania wspólnych przedsięwzięć. Spotkaniom, oprócz ogólnego zakresu merytorycznego, towarzyszy każdorazowo temat przewodni.
Certyfikacja: organizacje, instytucje pracujące z wolontariuszami będą mogły zdobyć certyfikat „Miejsce Przyjazne Wolontariuszom”, potwierdzający wysokiej jakości zarządzanie wolontariatem w placówce, co ma dodatkowo zachęcać wolontariuszy do współpracy. Proces certyfikacji sprzyjał będzie też ocenie poprawności działań prowadzonych przez placówki współpracujące z wolontariuszami Korpusu Solidarności. Zgłoszenia przyjmujemy w ciągu całego roku 2023.
To przedstawiciele urzędów, instytucji, mediów, czy firm oraz wszyscy, którzy w sposób nieformalny wspierają wolontariat, budując razem kapitał społeczny i dobro wspólne.
Spotkania lokalne koalicje wolontariatu: to spotkania, ukierunkowane na rozwój wolontariatu w środowisku lokalnym. Zapraszamy grupy nieformalne, instytucje, firmy, organizacje pozarządowe, szkoły, samorządowców - czyli wszystkich, którym idea wolontariatu jest bliska, lubią pomagać i działać na rzecz swoich małych ojczyzn.
Poradnictwo: to indywidualne pakiety konsultacyjne z doradcą dla organizatorów wolontariatu z różnych podmiotów. Rolą doradcy jest m.in. wsparcie rozpoznania potrzeb dotyczących zaangażowania w wolontariat, a także podzielenie się praktyczną wiedzą dotyczącą zarządzania wolontariatem. To okazja do przedyskutowania wszelkich wątpliwości, problemów, planów i pomysłów w obszarze wolontariatu. Z poradnictwa można skorzystać od sierpnia do grudnia 2023 r.
Projekty dla lokalnych koalicji wolontariatu: wspólne działanie ma sens, bo razem możemy więcej! Dzięki pomysłom, potencjałowi i dofinansowaniu z Korpusu Solidarności (2.500 zł na projekt) zapraszamy do wspólnej realizacji projektów z udziałem przedstawicieli różnych podmiotów oraz wolontariuszy. Powoływane na tę potrzebę koalicje, to sposób na realne rozwijanie kapitału społecznego i współpracę na rzecz dobra wspólnego.
Halina Rams
Koordynator ds. wolontariatu
Anna Gądek
Koordynator projektu