> Nieodpłatna pomoc prawna 2021 > Sprawdź zakres Nieodpłatnej pomocy prawnej

Nieodpłatna pomoc prawna 2021

grafika_pomoc_prawna_zakres_main

06 lutego 2020

Sprawdź zakres Nieodpłatnej pomocy prawnej

W ostatnich publikacjach przypominaliśmy jakie istotne zmiany weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku w ramach systemu Nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji. Tym razem wracamy do kwestii zakresu konkretnie POMOCY PRAWNEJ, z jakiej możemy skorzystać w wybranym przez nas punkcie na terenie kraju. 

Pomoc prawna należy do podstawowych i najważniejszych elementów całego systemu wsparcia. Dlatego warto pamiętać w jakim zakresie możemy korzystać z nieodpłatnych usług realizowanych przez prawników. 

Co obejmuje nieodpłatna pomoc prawna? 

  • Poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym. 
  • Wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego. 
  • Sporządzenie projektu pisma w ww. sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym. 
  • Sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę są∂ową. 
  • Pomoc w przygotowaniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. 
  • Skorzystanie z nieodpłatnej mediacji, która jest obowiązkowo prowadzona w każdym punkcie NPP.

Inne ważne informacje o pomocy prawnej!

  • W przypadku, gdy przedstawiony problem nie może być rozwiązany w całości albo części, w szczególności gdy nie ma wyłącznie charaktery prawnego, adwokat lub radca prawny poinformuje o możliwościach uzyskania innej stosownej i darmowej pomocy w wyspecjalizowanych jednostkach. 
  • Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  • Przed udzieleniem pomocy specjalista może zażądać okazania dokumentu tożsamości. 
  • Adwokat lub radca prawny może z ważnych powodów odmówić udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej, informując o innych, najbliższych punktach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna.

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content