> Aktualności > Za nami 3-dniowe szkolenie branżowe z zakresu readaptacji społecznej

Aktualności

szkolenie Krynica_2023

02 października 2023

Za nami 3-dniowe szkolenie branżowe z zakresu readaptacji społecznej

Stało się już tradycją, że od kilku lat w Krynicy-Zdroju odbywają się spotkania dla specjalistów z obszaru readaptacji społecznej oraz pomocy postpenitencjarnej. Także w tym roku, Stowarzyszenie Sursum Corda zorganizowało 3-dniowe szkolenie „Postpenalne modele inkluzji społecznej w ujęciu teoretycznym i aplikacyjnym”.

67 uczestników, w tym kuratorów sądowych, specjalistów, wychowawców z zakładów karnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych w dniach  27-29 września br. wzięło udział w bezpłatnym, branżowym szkoleniu. Podczas wydarzenia odbyło się dziesięć wykładów tematycznych połączonych z rzeczową dyskusją.

Swoją obecnością zaszczycili nas: SSO Paweł Gnutek, Wiceprezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Sędzia Penitencjarny, ppłk Filip Skubel, Starszy Specjalista Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie oraz Monika Głowacka, Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości.

Podczas wydarzenia wybitni eksperci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pierwszego dnia spotkania o roli zniekształceń poznawczych w genezie zachowań przestępczych, a także o sztuce w więzieniu i procesie readaptacji społecznej rozważał dr hab. Przemysław Piotrowski, prof. UJ z Zakładu Psychologii Sądowej i Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kolejny prelegent, dr Stefan Florek z Zakładu Psychologii Sądowej i Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie omawiał kwestię readaptacji społecznej z perspektywy psychologii ewolucyjnej.

W trakcie drugiego dnia szkolenia potencjał osobowy i czynniki ryzyka w indywidualnym procesie readaptacji społecznej byłego więźnia omawiali: Weronika Waloszek i Kamil Wójcik, psycholodzy i specjaliści readaptacji z Fundacja Pomost w Zabrzu. Pan Mariusz, były więzień i podopieczny Fundacji Pomost mówił o własnych doświadczeniach i trudnościach po wyjściu z zakładu karnego. Temat readaptacji społecznej osób pozbawionych wolności oraz psychologiczne aspekty przygotowania do opuszczenia zakładu karnego przedstawiła st. szer. Kinga Bury, psycholog penitencjarny z Zakładu Karnego w Tarnowie. Na zakończenie dnia, o ograniczeniach zaburzeń uprawiania hazardu w procesie readaptacji dyskutowały dr hab. Justyna Kusztal, prof. UJ oraz dr Małgorzata Piasecka z Zakładu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W ostatnim dniu tego wyjątkowego i rzeczowego spotkania, dr hab. Justyna Kusztal, prof. UJ oraz dr Małgorzata Piasecka z Zakładu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przybliżyły temat uprawiania hazardu wśród osób osadzonych, a także przedstawiły ideę autorskiego projektu „LOS - PRZYPADEK CZY MÓJ WYBÓR”, programu profilaktyki selektywnej skierowanego do osób pozbawionych wolności. Kolejny prelegent Bartłomiej Widawski, socjoterapeuta w MOS „Kąt”, były streetworker w projekcie Społecznego Komitetu ds. AIDS poruszył kwestię streetworkingu jako modelu pracy z inkluzją społeczną, z perspektywy własnych doświadczeń w pracy z kobietami świadczącymi usługi seksualne na ulicach Warszawy. Dodatkowo poprowadził warsztaty z zakresu postaw wobec wykluczenia, a także określania zasobów i obszarów ryzyka u osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ponadto podniósł wątek dotyczący ryzyka niepowodzenia readaptacji w określonych grupach zagrożonych wykluczeniem.

Krynica-Zdrój stała się miejscem inspirujących dyskusji specjalistów, praktyków, pracujących na co dzień między innymi w sądach, zakładach poprawczych czy ośrodkach readaptacyjnych. Dziękujemy za cenną wymianę doświadczeń, wiedzy i wizji.

 

Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

FS i MS

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content