> Aktualności > To była wielka pomoc! Kursy z podstaw języka polskiego dla Uchodźców z Ukrainy

Aktualności

278157073_5669250366418657_8210299884542830716_n

29 czerwca 2022

To była wielka pomoc! Kursy z podstaw języka polskiego dla Uchodźców z Ukrainy

W sobotę 25 czerwca odbyły się ostatnie zajęcia w ramach kursów z podstaw języka polskiego dla Uchodźców z Ukrainy, organizowanych przez Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza. Był to czas wypełniony nauką i rozmowami, a zarazem budowania nowych relacji. Zajęcia odbywały się w każdą sobotę, przez okres 12-stu tygodni i były całkowicie bezpłatne.

- Już w pierwszym dniu wojny na Ukrainie postanowiliśmy, że będziemy chcieli być pomocni. Jedną z kilkunastu podjętych i realizowanych inicjatyw był kurs z podstaw języka polskiego dla uchodźców – mówi Marcin Kałużny, prezes Stowarzyszenia Sursum Corda, które zaangażowało się w pomoc obywatelom Ukrainy uciekającym przed konfliktem zbrojnym do Polski, a także pozostającym w kraju i stającym w obronie swojej ojczyzny.

 

- Zajęcia odbywały się na terenie dwóch sądeckich szkół, które bezpłatnie użyczyły nam swoich pomieszczeń. Dziękujemy Pani Barbarze Guc – właścicielce Szkoły Językowej English Adventures w Nowym Sączu oraz ks. Pawłowi Kochaniewiczowi – dyrektorowi Zespołu Szkół Katolickich im. bł. P. J. Frassati w Nowym Sączu, za przychylność oraz okazaną życzliwość – mówi Halina Rams, wiceprezes Stowarzyszenia Sursum Corda. Zaangażowanie zaprzyjaźnionych 12 nauczycieli-wolontariuszy oraz wsparcie darczyńców, którzy ufundowali podręczniki i poczęstunek, pozwoliło zrealizować aż trzy kursy języka polskiego, w wymiarze łącznie 72 godzin dydaktycznych. Dziękujemy za tę konkretną pomoc. Także młodym wolontariuszom, którzy pięknie i z uśmiechem zajmowali się dziećmi uchodźczyń w trakcie zajęć – podsumowuje wiceprezes Sursum Corda.

 

- W jednym momencie nasze życie całkowicie się zmieniło. W Polsce nie mamy nikogo bliskiego. Jestem wdzięczna za możliwość nauki języka polskiego. Udział w kursie był dla mnie wielkim wsparciem, pozwolił znaleźć pracę - dopowiada Pani Natalia z Ukrainy, uczestniczka kursu języka polskiego.

Obecnie Stowarzyszenie Sursum Corda prowadzi nadal program wsparcia uchodźców wojennych przebywających lub przyjeżdżających do małopolski, polegający na finansowaniu noclegów interwencyjnych w hotelach i pensjonatach. Zakończyła się dystrybucja kart zakupowych dla uchodźców w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Te przedsięwzięcia są finansowane ze środków Fundacji Biedronki, Województwa Małopolskiego oraz 1% podatku przekazanego na rzecz Sursum Corda. Wartość dotychczasowej pomocy dla obywateli Ukrainy udzielonej przez nasze stowarzyszenie to ponad 1,5 mln zł. Aktualne informacje i zasady korzystania z pomocy są dostępne na stronie www.ukraina.sc.org.pl  

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content