> Aktualności > To była wielka pomoc! Kursy z podstaw języka polskiego dla Uchodźców z Ukrainy

Aktualności

278157073_5669250366418657_8210299884542830716_n

29 czerwca 2022

To była wielka pomoc! Kursy z podstaw języka polskiego dla Uchodźców z Ukrainy

W sobotę 25 czerwca odbyły się ostatnie zajęcia w ramach kursów z podstaw języka polskiego dla Uchodźców z Ukrainy, organizowanych przez Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza. Był to czas wypełniony nauką i rozmowami, a zarazem budowania nowych relacji. Zajęcia odbywały się w każdą sobotę, przez okres 12-stu tygodni i były całkowicie bezpłatne.

- Już w pierwszym dniu wojny na Ukrainie postanowiliśmy, że będziemy chcieli być pomocni. Jedną z kilkunastu podjętych i realizowanych inicjatyw był kurs z podstaw języka polskiego dla uchodźców – mówi Marcin Kałużny, prezes Stowarzyszenia Sursum Corda, które zaangażowało się w pomoc obywatelom Ukrainy uciekającym przed konfliktem zbrojnym do Polski, a także pozostającym w kraju i stającym w obronie swojej ojczyzny.

 

- Zajęcia odbywały się na terenie dwóch sądeckich szkół, które bezpłatnie użyczyły nam swoich pomieszczeń. Dziękujemy Pani Barbarze Guc – właścicielce Szkoły Językowej English Adventures w Nowym Sączu oraz ks. Pawłowi Kochaniewiczowi – dyrektorowi Zespołu Szkół Katolickich im. bł. P. J. Frassati w Nowym Sączu, za przychylność oraz okazaną życzliwość – mówi Halina Rams, wiceprezes Stowarzyszenia Sursum Corda. Zaangażowanie zaprzyjaźnionych 12 nauczycieli-wolontariuszy oraz wsparcie darczyńców, którzy ufundowali podręczniki i poczęstunek, pozwoliło zrealizować aż trzy kursy języka polskiego, w wymiarze łącznie 72 godzin dydaktycznych. Dziękujemy za tę konkretną pomoc. Także młodym wolontariuszom, którzy pięknie i z uśmiechem zajmowali się dziećmi uchodźczyń w trakcie zajęć – podsumowuje wiceprezes Sursum Corda.

 

- W jednym momencie nasze życie całkowicie się zmieniło. W Polsce nie mamy nikogo bliskiego. Jestem wdzięczna za możliwość nauki języka polskiego. Udział w kursie był dla mnie wielkim wsparciem, pozwolił znaleźć pracę - dopowiada Pani Natalia z Ukrainy, uczestniczka kursu języka polskiego.

Obecnie Stowarzyszenie Sursum Corda prowadzi nadal program wsparcia uchodźców wojennych przebywających lub przyjeżdżających do małopolski, polegający na finansowaniu noclegów interwencyjnych w hotelach i pensjonatach. Zakończyła się dystrybucja kart zakupowych dla uchodźców w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Te przedsięwzięcia są finansowane ze środków Fundacji Biedronki, Województwa Małopolskiego oraz 1% podatku przekazanego na rzecz Sursum Corda. Wartość dotychczasowej pomocy dla obywateli Ukrainy udzielonej przez nasze stowarzyszenie to ponad 1,5 mln zł. Aktualne informacje i zasady korzystania z pomocy są dostępne na stronie www.ukraina.sc.org.pl  

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

×
Skip to content