> Nieodpłatna pomoc prawna 2021 > Co to jest PROFIL ZAUFANY i dlaczego warto go mieć?

Nieodpłatna pomoc prawna 2021

20200407_profil_zaufany_main_02

07 kwietnia 2020

Co to jest PROFIL ZAUFANY i dlaczego warto go mieć?

Załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, czyli z wykorzystaniem narzędzi internetowych i platformy ePuap (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), to bardzo duże ułatwienie nie tylko w czasie pandemii koronawirusa. Aby jednak zatwierdzić elektronicznie składany wniosek musimy zostać poprawnie zidentyfikowani przez system, co odbywa się przy pomocy PROFILU ZAUFANEGO. 

Warto zacząć od podstawowego pytania: co to jest PROFIL ZAUFANY i do czego służy? Mówiąc najkrócej, profil zaufany pozwala na identyfikację danego posiadacza usług publicznych w internecie poprzez takie dane jak: imiona, nazwisko, data urodzenia i pesel. Warto podkreślić, że profil zaufany został zabezpieczony w taki sposób, aby nikt poza właścicielem nie miał możliwości korzystania z niego.

Jest to zatem metoda skutecznego potwierdzenia tożsamości w internecie z możliwością podpisania składanego elektronicznie wniosku, oczywiście jeśli jest to wymagane podczas załatwiania sprawy.

Z profilu zaufanego możemy również korzystać na portalu gov.pl, a za jego pośrednictwem możemy także sprawdzić następujące informacje: 

  • swoje punkty karne, 
  • dane w Rejestrze Dowodów Osobistych,
  • czy nasz dowód nie został unieważniony,
  • swoje dane w rejestrze PESEL,
  • swoje dane medyczne w Internetowym Koncie Pacjenta


Kto może założyć PROFIL ZAUFANY?

Odpowiedź jest dosyć prosta: każda osoba, która posiada numer PESEL oraz ma pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Wyjątkiem są osoby ubezwłasnowolnione oraz dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia.

Jak założyć PROFIL ZAUFANY?

Już teraz zobacz materiał video z informacją jak możemy założyć nasz profil zaufany.

Dlaczego warto?

Dzięki profilowi zaufanemu możemy załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. To oszczędza nasz czas i jest bardzo wygodne, a w obecnej sytuacji epidemii koronawirusa także bardzo bezpieczne. 

Pamiętajmy zatem, że dzięki PROFILOWI ZAUFANEMU możemy korzystać z wielu usług publicznych na różnych portalach urzędowych. Należą do nich: 

  • ePuap (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej)
  • PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych)
  • CEiDG (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej)

Więcej informacji o PROFILU ZAUFANYM: 

Źródło: www.gov.pl

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

×
Skip to content