Aktualności
01 października 2024
Szkolenie Branżowe pt. „Horyzont readaptacji społecznej w perspektywie legislacyjnej, penitencjarnej i terapeutycznej”
Stowarzyszenie Sursum Corda, które od 10 lat prowadzi Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej w Nowym Sączu zorganizowało w dniach 25-27 września w Krynicy Zdrój po raz kolejny branżowe szkolenie na temat readaptacji osób opuszczających zakłady karne.
W szkoleniu brało udział 73 uczestników, a 10 prelegentów wygłosiło swoje konferencje, które obfitowało w wiedzę z zakresu pomocy postpenitencjarnej opartej na naukowych i osobistych doświadczeniach. Zdecydowanie wszystkie prelekcje były cennym źródłem inspiracji dla wszystkich uczestników.
FOTORELACJA PONIŻEJ>>>
Pierwszy dzień 3-dniowej konferencji otworzyli Marcin Kałużny – Prezes Stowarzyszenia Sursum Corda, dr Krzysztof Jasiński – Koordynator Ośrodka Pomocy postpenitencjarnej w N.Sączu przy Stowarzyszeniu Sursum Corda. Swoją obecnością zaszczycili nas ppłk Filip Skubel - Dyrektor Biura Penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej, a także sędzia Paweł Gnutek - Wiceprezes Sądu Okręgowego w N. Sączu, którzy wygłosili do uczestników szkolenia swoje powitalne przemówienia.
Pierwszą prelegentką była prof. dr hab. Barbara Stańdo-Kawecka – (Kierownik Zakładu Prawa Karnego Wykonawczego w Katedrze Prawa Karnego, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Społeczna Rada ds. Funduszu Sprawiedliwości), która omówiła przygotowanie skazanych do zwolnienia, a także pomoc postpenitencjarną de lege lata i de lege ferenda.
Kolejnym prelegentem był prof. dr hab. Przemysław Piotrowski (kierownik Zakładu Psychologii Sądowej i Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), który podzielił się tematyką związaną z aspektami więzienia jako środowiska terapeutycznego.
Goście ze Słowacji PhDr. Lenka Štefáková, PhD (Katedra Pracy Socjalnej, Wydział Pedagogiczny, Katolicki Uniwersytet w Rużomberoku), Ing. Miroslav Špánik, PhD (Katedra Nauk Społecznych i Języków, Akademia Sił Zbrojnych Generála Milana Rastislava Štefánika, Liptovský Mikuláš) podzielili się możliwościami rozwoju kompetencji cyfrowych oraz jakości wiedzy, jaka jest zdobywana w warunkach izolacji penitencjarnej.
Mjr Anna Gąsawska (Kierownik Oddziału Terapeutycznego dla Skazanych Uzależnionych od Alkoholu w Zakładzie Karnym w Tarnowie) wygłosiła konferencję nt. budowania poczucia własnej wartości u skazanych, które jest środkiem do utrzymania abstynencji i powrotu do pełnionych ról społecznych.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od prelekcji na temat terapii uzależnień w nurcie motywującym u pacjentów uzależnionych od alkoholu odbywających karę pozbawienia wolności, w kontekście szans na reintegrację społeczną, którą wygłosiła mjr Anna Gąsawska.
W kolejnej części dnia, Ewa Morawska - Mistrz Trenerski Treningu Zastępowania Agresji ART® (Instytut Amity w Warszawie) oraz Jacek Kaczmarczyk - Certyfikowany Trener Treningu Zastępowania Agresji ART® (Instytut Amity w Warszawie) podzielili się tematyką Treningu Zastępowania Agresji ART omawiając kwestie procedur w resocjalizacji osadzonych, a także jej skuteczności.
Trzeci dzień konferencji zapoczątkował dr hab. Szymon Tarapata (Zakład Prawa Karnego Wykonawczego, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), który zaznajomił uczestników szkolenia z interpretacjami zmian przestępstwa niealimentacji. Następnie dr Stefan Florek (Zakład Psychologii Sądowej i Kryminologii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) omówił temat atawistycznych zachowań przestępczych w perspektywie readaptacyjnej, a dr Kamil Miszewski (Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego) zapoznał uczestników z pracą operacyjną z więźniami w czasach PRL, w odniesieniu do resocjalizacji i readaptacji społecznej.
Dziękujemy wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za konstruktywne rozmowy i otwartość.
Szkolenie sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.