> Aktualności > Szkolenie Branżowe pt. „Horyzont readaptacji społecznej w perspektywie legislacyjnej, penitencjarnej i terapeutycznej”

Aktualności

IMG_0327

01 października 2024

Szkolenie Branżowe pt. „Horyzont readaptacji społecznej w perspektywie legislacyjnej, penitencjarnej i terapeutycznej”

Stowarzyszenie Sursum Corda, które od 10 lat prowadzi Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej w Nowym Sączu zorganizowało w dniach 25-27 września w Krynicy Zdrój po raz kolejny branżowe szkolenie na temat readaptacji osób opuszczających zakłady karne.

W szkoleniu brało udział 73 uczestników, a 10 prelegentów wygłosiło swoje konferencje, które obfitowało w wiedzę z zakresu pomocy postpenitencjarnej opartej na naukowych i osobistych doświadczeniach. Zdecydowanie wszystkie prelekcje były cennym źródłem inspiracji dla wszystkich uczestników.

FOTORELACJA PONIŻEJ>>>

Pierwszy dzień 3-dniowej konferencji otworzyli Marcin KałużnyPrezes Stowarzyszenia Sursum Corda, dr Krzysztof JasińskiKoordynator Ośrodka Pomocy postpenitencjarnej w N.Sączu przy Stowarzyszeniu Sursum Corda. Swoją obecnością zaszczycili nas ppłk Filip Skubel - Dyrektor Biura Penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej, a także sędzia Paweł Gnutek - Wiceprezes Sądu Okręgowego w N. Sączu, którzy wygłosili do uczestników szkolenia swoje powitalne przemówienia.

Pierwszą prelegentką była prof. dr hab. Barbara Stańdo-Kawecka – (Kierownik Zakładu Prawa Karnego Wykonawczego w Katedrze Prawa Karnego, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Społeczna Rada ds. Funduszu Sprawiedliwości), która omówiła przygotowanie skazanych do zwolnienia, a także pomoc postpenitencjarną de lege lata i de lege ferenda.

Kolejnym prelegentem był prof. dr hab. Przemysław Piotrowski (kierownik Zakładu Psychologii Sądowej i Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), który podzielił się tematyką związaną z aspektami więzienia jako środowiska terapeutycznego.

Goście ze Słowacji PhDr. Lenka Štefáková, PhD (Katedra Pracy Socjalnej, Wydział Pedagogiczny, Katolicki Uniwersytet  w Rużomberoku), Ing. Miroslav Špánik, PhD (Katedra Nauk Społecznych i Języków, Akademia Sił Zbrojnych Generála Milana Rastislava Štefánika, Liptovský Mikuláš) podzielili się możliwościami rozwoju kompetencji cyfrowych oraz jakości wiedzy, jaka jest zdobywana w warunkach izolacji penitencjarnej.

Mjr Anna Gąsawska (Kierownik Oddziału Terapeutycznego dla Skazanych Uzależnionych od Alkoholu w Zakładzie Karnym w Tarnowie) wygłosiła konferencję nt. budowania poczucia własnej wartości u skazanych, które jest środkiem do utrzymania abstynencji i powrotu do pełnionych ról społecznych.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od prelekcji na temat terapii uzależnień w nurcie motywującym u pacjentów uzależnionych od alkoholu odbywających karę pozbawienia wolności, w kontekście szans na reintegrację społeczną, którą wygłosiła mjr Anna Gąsawska.

W kolejnej części dnia, Ewa Morawska - Mistrz Trenerski Treningu Zastępowania Agresji ART®  (Instytut Amity w Warszawie) oraz Jacek Kaczmarczyk - Certyfikowany Trener Treningu Zastępowania Agresji ART® (Instytut Amity w Warszawie) podzielili się tematyką Treningu Zastępowania Agresji ART omawiając kwestie procedur w resocjalizacji osadzonych, a także jej skuteczności.

Trzeci dzień konferencji zapoczątkował dr hab. Szymon Tarapata (Zakład Prawa Karnego Wykonawczego, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), który zaznajomił uczestników szkolenia z interpretacjami zmian przestępstwa niealimentacji. Następnie dr Stefan Florek (Zakład Psychologii Sądowej i Kryminologii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) omówił temat atawistycznych zachowań przestępczych w perspektywie readaptacyjnej, a dr Kamil Miszewski (Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego) zapoznał uczestników z pracą operacyjną z więźniami w czasach PRL, w odniesieniu do resocjalizacji i readaptacji społecznej.

Dziękujemy wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za konstruktywne rozmowy i otwartość.

Szkolenie sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

fs-i-ms-768x150

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content