> Nieodpłatna pomoc prawna 2021 > Uwaga plagiat! O tym każdy powinien wiedzieć

Nieodpłatna pomoc prawna 2021

20210114_uwaga_plagiat

27 stycznia 2021

Uwaga plagiat! O tym każdy powinien wiedzieć

Powszechność cyfryzacji i niemal nieograniczony dostęp do dowolnych treści powoduje, że bardzo często zapominamy o prawach autorskich i popełniamy plagiat. Dotyczy do nie tylko Internetu, choć w dzisiejszych czasach to przede wszystkim w tej przestrzeni dochodzi do złamania prawa w tym zakresie. Aby jednak zrozumieć co kryje się pod pojęciem plagiatu, najpierw warto dowiedzieć się czym są prawa autorskie, kto jest twórcą, a co należy uznać za utwór. 

O tym trzeba wiedzieć!

Chcąc w najprostszy sposób napisać czym są prawa autorskie, warto powołać się na bezpośredni zapis art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

„Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)”.

Warto podkreślić, że z tego zapisu wynika, że nie ma żadnego znaczenia jaka jest  forma takiego utworu, który jest objęty prawami autorskimi, a także jego wartość zarówno materialna, jak i artystyczna. Jednocześnie warto przytoczyć kolejny fragment powyższej ustawy, który wskazuje kto jest uznawany za twórcę:

„Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu”. 

Czym jest plagiat?

Plagiat to nic innego jak przywłaszczenie sobie praw autorskich oraz wprowadzanie w błąd co do jego rzeczywistego autorstwa, o czym możemy przeczytać w art. 115 ust. 1 i ust. 2 tej samej ustawy. Są to działania, które podlegają grzywnie, ograniczeniu wolności albo pozbawieniu wolności do lat 3. Jest to zatem poważne naruszenie prawa, niestety bardzo powszechne w dobie Internetu.

W ust. 2 ustawy możemy przeczytać:

„Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie”.

Ostrożność przede wszystkim! 

Zwłaszcza w sieci powinniśmy zachować szczególną ostrożność i uwagę, jeśli publikujemy treści nie swojego autorstwa. Jeśli robimy to bez podania autora, w prosty sposób dopuszczamy się plagiatu, sugerując odbiorcy, że to my jesteśmy twórcą opublikowanych treści. Jednak tutaj warto podkreślić – problem ten nie dotyczy wyłącznie Internetu, ale każdej sfery, w której prezentujemy czyjeś utwory lub twórczość. Łatwo wyobrazić sobie plagiat przygotowując publikację do gazetki uczelnianej czy szkolnej, albo biorąc udział w konkursie twórczości poetyckiej, np. przedstawiając pobrany z Internetu utwór jako własny.

Zawsze szanujmy czyjąś własność, a jeśli z niej korzystamy, nie zapominajmy o poinformowaniu odbiorców, kto jest autorem danego utworu czy dzieła. W ten sposób działamy uczciwie i nie narażamy się na odpowiedzialność prawną.

Źródło: www.edukacjaprawna.gov.pl 

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content