> Aktualności > Świadectwo pracy. O tym warto wiedzieć!

Nieodpłatna pomoc prawna 2021

20201029_swiadectwo_pracy_main

29 października 2020

Świadectwo pracy. O tym warto wiedzieć!

Pracodawca kończący współpracę z pracownikiem zobowiązany jest wydać świadectwo pracy według obowiązującego wzoru. Jest to czynność niezwykle ważna ponieważ niedopełnienie tego obowiązku może narazić pracodawcę na odpowiedzialność odszkodowawczą lub karę grzywny. Z punktu widzenia pracownika świadectwo pracy to dokument niezbędny do m.in. ustalenia uprawnień z ubezpieczeń społecznych, jak i ustalenia prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych.

Obowiązek wydania świadectwa pracy pracownikowi został przewidziany w art. 97 Kodeksu pracy. Ustawodawca wskazuje, że pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu ustania (rozwiązania lub wygaśnięcia) stosunku pracy, pod warunkiem, że nie nawiązuje z nim kolejnego stosunku pracy w terminie 7 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.

Przepisy przewidują, że jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe (np. z powodu choroby), pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie pocztą albo doręcza je w inny sposób.

Pracodawca, który w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy zatrudni ponownie pracownika ma obowiązek wydać świadectwo pracy wyłącznie na wniosek uprawnionego (wniosek, może zostać złożony w postaci papierowej lub elektronicznej). Z uprawnienia powyższego pracownik może skorzystać w każdym czasie i może ono dotyczyć wydania świadectwa pracy, dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które wcześniej nie wydano świadectwa pracy. Pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

W świadectwie pracy należy zawrzeć informacje dotyczące: rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowiskach lub pełnionych funkcjach, okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy oraz wskazać inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę, a na żądanie pracownika informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Należy podkreślić, że świadectwo pracy uwzględnia tylko te okresy pracy, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.

Pracownik, który po odebraniu świadectwa pracy zauważył w jego treści błąd, może w ciągu 14 dni od jego otrzymania wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.

W przypadku niezawiadomienia przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy, żądanie sprostowania świadectwa pracy wnosi się do sądu pracy. Również w przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy.

W sytuacji, gdy pracodawca nie istnieje albo z innych przyczyn wytoczenie przeciwko niemu powództwa o zobowiązanie pracodawcy do wydania świadectwa pracy jest niemożliwe, pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy.

Pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Odszkodowanie przysługuje
w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

Niezależnie od powyższego, za nieterminowe wydanie świadectwa pracy pracodawcy grozi kara grzywny od 1 000 do 30 000 zł.

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content