Aktualności

19 sierpnia 2019
Promowali Korpus Solidarności
Czym jest Korpus Solidarności i jakie są jego założenia oraz cele? We wtorek 21 sierpnia w kawiarni Cafe Kwadrans w Nowym Sączu odbyło się pierwsze lokalne spotkaniu promujące Korpus Solidarności, czyli wieloletni Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego w Polsce. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Sursum Corda.
W sumie 19 uczestników - zarówno seniorów, jak i przedstawicieli młodego pokolenia - wzięło udział w spotkaniu, którego celem była promocja wieloletniego programu wolontariatu. Wyjaśnione zostało czym jest Korpus Solidarności, dla kogo i w jakim celu powstaje, a sama inicjatywa spotkań promujących długoterminowy rozwój wolontariatu ma zachęcać Polaków, a w mniejszej skali także społeczność lokalną do systematycznego i długofalowego angażowania się w ważne dla ludzi, kraju i świata sprawy.
Dlaczego powstaje Korpus Solidarności?
Powodów jest wiele, ale warto wymienić te najważniejsze, które wpisują się w wieloletnią strategię działania w obszarze rozwoju wolontariatu. Należą do nich:
- podniesienie rangi działań wolontariackich i popularyzacja wolontariatu w perspektywie długoterminowej;
- wzbudzenie większego zainteresowania wolontariatem, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej, a przez to budowanie silnych i stałych relacji z wolontariuszami;
- zachęcanie obywateli do angażowania się w długoterminową działalność wolontariacką tak, aby stał się ważną częścią życia społecznego.
Wsparcie na lata
Program wsparcia wolontariatu długoterminowego zaplanowany jest na okres 12 lat, ale już po pierwszych latach jego realizacji spodziewane są bardzo konkretne rezultaty w szeroko pojętym odbiorze społecznym. Chodzi między innymi o zmiany postrzegania wolontariatu w Polsce, który dotychczas często był traktowany jako trudny obowiązek dodatkowej pracy bez wynagrodzenia. To również zwiększenie popularności tej formy wspierania ważnych inicjatyw społecznych, tak aby Polacy częściej swój czas wolny od nauki czy pracy poświęcali na rzecz organizacji oraz instytucji pożytku publicznego.
Oddzielną kwestią pozostaje zachęcanie organizacji i placówek, które dotychczas nie prowadziły takiej formy działania, do podjęcia stałej i profesjonalnej współpracy z wolontariuszami. Jednym z celów jest również doprowadzenie do sytuacji, w której koordynatorzy wolontariatu staną się docenianą grupą pracowników, poszukiwaną przez pracodawców.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności - Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030".