> Aktualności > Ponad sto tysięcy złotych na pomoc dla osób opuszczających Zakłady Karne i ich najbliższych

Aktualności

OPP_2023

21 lipca 2023

Ponad sto tysięcy złotych na pomoc dla osób opuszczających Zakłady Karne i ich najbliższych

Stowarzyszenie Sursum Corda od prawie 10 lat prowadzi Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej. Jest to miejsce, w którym osoby zwolnione oraz ich bliscy, a także bliscy osób osadzonych, mogą korzystać z różnych form wsparcia w okresie do 3 miesięcy od zwolnienia lub osadzenia w zakładzie karnym. Co udało się zrobić w pierwszym półroczu 2023 roku? 

Pomagamy, wspieramy
W okresie pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku, prowadzony przez Stowarzyszenie Sursum Corda Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej przekazał konkretne wsparcie 114 osobom. Wydano w tym czasie 295 bonów zakupowych, każdy o wartości 100 zł, a dla kolejnych 4 osób zakupiona została niezbędna odzież. 4 osoby otrzymały także bilety komunikacyjne, a w jednym przypadku zostały zakupione leki w ramach kontynuacji leczenia. Przekazano 5 paczek ze środkami higienicznymi dla 5 osadzonych przebywających w ZK w Nowym Sączu i Wojkowicach. Dokonano zapłaty za leczenie specjalistyczne dla 2 osób najbliższych osób przebywających w ZK oraz pokryto koszty szkolenia wraz egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe dla 6 osób osadzonych w ZK w Trzebini.

OPP_Zdjęcie

Ważnym elementem wsparcia postpenitencjarnego były Treningi Zastępowania Agresji, które odbył się w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu, Nowym Wiśniczu oraz Trzebini. W ramach działań realizowanych przez Stowarzyszenie Sursum Corda wzięło w nim udział 27 osób. W Zakładach Karnych w Nowym Sączu, Trzebini i Tarnowie przeprowadzonych zostało również 8 spotkań informacyjnych, z których skorzystały 86 osób. Delegacji Ośrodka przeprowadzili 14 spotkań w 7 jednostkach penitencjarnych objętych działaniem OISW w Krakowie, na których omówiono zakres i rodzaj pomocy w naszym Ośrodku oraz sposoby zmniejszenia stygmatyzacji społecznej byłych więźniów.

Pomoc dla osób opuszczających zakłady karne i areszty śledcze to też spotkania z doradcą zawodowym, które pomagają na nowo odnaleźć się na rynku pracy. W ostatnim półroczu przeprowadzono w sumie 28 godzin takich spotkań dla 14 beneficjentów.

Dodatkowo wsparcie i pomoc były świadczone nie tylko dla osób wcześniej osadzonych, ale także dla ich rodzin i bliskich.

Specjaliści Stowarzyszenia Sursum Corda w ciągu sześciu miesięcy zorganizowali 52 dyżury, przyjmując w ciągu 416 godzin osoby starające się o pomoc postpenitencjarną. Aby móc otrzymać taką pomoc, od momentu zwolnienia z zakładu karnego nie mogło minąć więcej niż 3 miesiące.

Grafika podsumowująca OPP - I półrocze 2023

Pomoc czeka. Zapraszamy!
Także w drugiej połowie roku zapraszamy do korzystania ze wsparcia i pomocy w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Sursum Corda projektu, który jest finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Do rozdysponowania zostało, między innymi, ponad 205 bonów zakupowych o wartości 100 zł każdy. Istnieje możliwość pokrycia kosztów noclegów dla osób, które po wyjściu z jednostek penitencjarnych nie mają swojego miejsca pobytu oraz pokrycie kosztów leczenia specjalistycznego dla osób, których czas oczekiwania na wizytę u specjalisty jest zbyt długi a na który nie pozwala stan zdrowia.

Nadal będziemy wspierać osoby, które poprzez brak środków finansowych są wykluczone komunikacyjnie i często nawet nie mają za co wrócić do swoich bliskich. Dlatego do dyspozycji mamy środki na zakup biletów komunikacyjnych. Osobom spełniającym wymogi formalne jesteśmy w stanie zapewnić zakup podstawowej odzieży, niezbędnych leków, a potem także zaprosić na spotkania z doradcą zawodowym, który udzieli wsparcia na drodze do podjęcia pracy.

W tym półroczu zostaną również przeprowadzone dwa Treningi Zastępowania Agresji dla osadzonych w Zakładach Karnych a nasi specjaliści w każdym kwartale odwiedzą jednostki penitencjarne w OISW w Krakowie, celem omówienia bieżących problemów z jakimi borykają się osoby po zakończeniu pobytu w warunkach izolacji. Wolontariusze Ośrodka jeszcze minimum 8 razy spotkają się z osadzonymi w kilku Zakładach Karnych, aby przekazać im, gdzie mogą skierować swoje kroki po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Sursum Corda.

Więcej o Ośrodku Pomocy Postpenitencjarnej w Nowym Sączu:
https://www.sc.org.pl/co-robimy/osrodek-pomocy-postpenitencjarnej/

Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości

fs-logo
ms-logo-03

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content