> Podopieczni > Paweł Orzechowski
pawel_orzechowski_02

Paweł Orzechowski

Cześć, jestem Paweł. Odkąd skończyłem 19 lat choruję na stwardnienie rozsiane. Chociaż od czasu do czasu mój stan zdrowia się pogarsza, to wiem, że przetrwam to, bo mam dla kogo walczyć! Mam cudowną rodzinę, żonę i dwóch synów, dzięki którym zdarza mi się zapomnieć, że jestem niepełnosprawny. Przez chorobę mam problemy w codziennym funkcjonowaniu. Pomimo tego staram się czerpać radość z życia i dążę do spełniania moich marzeń. Walka o lepsze jutro, to kosztowna rehabilitacja, dzięki której mogę bawić się z synami, spędzać czas z rodziną i pracować. Pomożesz?

 

Paweł Orzechowski - ur. 1993 r.
Stwardnienie rozsiane
Nowy Sącz,
woj. małopolskie
KRS 00000 20 382
Cel szczegółowy:
5131 Paweł Orzechowski

Więcej o mnie

Przez 19 lat cieszył się młodością i spełniał swoje pasje. Grał na gitarze, naprawiał komputery, jeździł na rowerze, biegał. Wszystko zmieniło się wraz z diagnozą, którą usłyszał. Okazało się, że jest chory na Stwardnienie Rozsiane (zwane też SM od łacińskiej nazwy choroby).

Pierwszym objawem był paraliż prawej dłoni, później lewej. Następnie odmówiły posłuszeństwa nogi. Chłopak dzielnie walczył – nie zrezygnował z nauki, choć nie mógł już chodzić do szkoły. Uczył się w domu. W domu też, w szczególnym trybie, zdawał maturę. Wkrótce po egzaminie trafił do szpitala. Choroba postępowała u niego bardzo szybko. Można ją zatrzymać. Aby tak się stało, trzeba pomocy dobrych ludzi.

– Na razie nie poszedłem na studia, gdyż istnieje ryzyko kolejnego rzutu choroby, który spowodowałby dalsze pogorszenie mojej sprawności fizycznej. Bardzo chciałbym studiować i wrócić do dawnego trybu życia, który sprawiał mi tyle radości – mówi Paweł.

W krajach Europy Zachodniej chorzy na stwardnienie rozsiane żyją pełnią życia, uczą się i pracują. Pozwala na to jakość leczenia i rehabilitacji. W Polsce, ludzi u których zdiagnozowano SM niestety zwykle nie stać, aby zapewnić sobie opiekę medyczną i rehabilitację na poziomie pozwalającym zahamować postęp choroby. Paweł stara się ćwiczyć sam. Ma jednak świadomość, że pod opieką profesjonalnego terapeuty mógłby znacznie więcej osiągnąć. Niestety nie może pozwolić sobie na taki wydatek. Już same koszty leczenia (między innymi leków osłaniających wątrobę, które musi brać przy kuracji zastrzykami) są trudne do udźwignięcia dla jego bliskich.

Paweł ma szansę w znacznym stopniu odzyskać sprawność, jeśli będzie mógł korzystać z systematycznej rehabilitacji. Wtedy będzie mógł jeszcze bardziej cieszyć się swoją rodziną – żoną i dwojgiem synów. Jednak bez pomocy dobrych ludzi nie będzie mógł w pełni skorzystać z szansy. Bariera jest prozaiczna – finanse. Potrzebna jest pomoc!

Przekaż 1%

1proc_white

W deklaracji PIT wpisz nasz nr KRS 00000 20382
W polu "Cel szczegółowy" dopisz "5131 Paweł Orzechowski"

Darowizna dla podopiecznego

skarbonka

Wpłać darowiznę: Stowarzyszenie Sursum Corda
26 8805 0009 0018 7596 2000 0080
Tytuł płatności: "5131 Paweł Orzechowski"


Dla wpłacających z zagranicy: Stowarzyszenie Sursum Corda
Kod SWIFT/BIC: POLU PLPR
PL26 8805 0009 0018 7596 2000 0080
Tytuł płatności: "5131 Paweł Orzechowski"

×
Skip to content