> Nieodpłatna pomoc prawna 2021 > Koniec z kręceniem liczników! Kolejne zmiany w CEPiKu

Nieodpłatna pomoc prawna 2021

20200108_predkosciomierz_main

08 stycznia 2020

Koniec z kręceniem liczników! Kolejne zmiany w CEPiKu

Uwaga kierowcy! Od nowego roku weszły w życie istotne zmiany dotyczące Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Część z nich to kontynuacja walki z oszustami cofającymi liczniki w samochodach.


Ruszyły kontrole stanu liczników

Tak zwane „przekręcanie licznika” w samochodach stało się prawdziwą plagą w naszym kraju, a jak pokazuje praktyka, niektóre pojazdy mogą mieć cofnięty licznik nawet o ponad 300 tys. km. Wygląda jednak na to, że dobre czasy dla oszustów powoli się kończą, na co wskazują kolejne działania Ministerstwa Cyfryzacji i planowane zmiany, które mają ten proceder zdecydowanie ograniczyć.

Już od nowego roku odbywają się wzmożone kontrole na drogach, które obejmują także sprawdzanie aktualnego stanu licznika. Oszuści nie mogą czuć się spokojnie, bo kary za tzw. przekręcanie licznika są naprawdę surowe, nawet do 5 lat pozbawienia wolności! Jednocześnie dane z kontroli będą wprowadzane do bazy danych CEPiK i będzie je można sprawdzić on-line. To niezwykle ważna zmiana, która będzie możliwa dzięki e-usłudze Historia Pojazdu www.historiapojazdu.gov.pl.

Przerejestruj i nie płać kary!

Kolejne zmiany dla kierowców, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku związane są z karami dla osób, które sprzedały lub kupiły samochód i nie dopełniły – zgodnie z przepisami – odpowiednich formalności. Dotychczas niezwykle rzadko na nierzetelnych kierowców nakładane były kary, teraz kara za nieprzerejestrowanie pojazdu w okresie 30 dni może wynieść nawet 1000 zł! Jak jednak uspokajają przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, nowe przepisy dotyczą osób, które sprzedały lub kupiły pojazd już po 1 stycznia br.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

×
Skip to content