> Aktualności > Już 5 grudnia święto wszystkich Wolontariuszy!

Aktualności

20211202-banner-miedzynarodowy-dzien-wolontariatu-02

02 grudnia 2021

Już 5 grudnia święto wszystkich Wolontariuszy!

Odbywający się 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, aby pokazać nam wszystkim jak ważna jest praca społeczna wykonywana na rzecz innych, często potrzebujących. To również dobry moment, aby sami wolontariusze pochwalili się swoimi inicjatywami, a poprzez to zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. 

Dla kogo Wolontariat?

- Wolontariuszem może zostać niemal każdy! Nie musimy mieć szczególnych zdolności czy umiejętności – mówi Halina Rams, koordynator Sądeckiego Centrum Wolontariatu i wiceprezes Stowarzyszenia Sursum Corda. Jak sama podkreśla: - Najważniejsze są chęci i zaangażowanie, choć czasem odpowiednia wiedza oraz doświadczenie również są potrzebne.

Wolontariat to dla każdego z wolontariuszy coś innego. Dla jednych to będzie satysfakcja i poczucie, że dzięki ich działaniom i bezinteresownej pracy, ta druga osoba, którą wspierają, otrzymuje niezbędną pomoc. To również kształtowanie osobowości, bo pomoc udzielana innym pozwala na przeżywanie emocji oraz doświadczanie sytuacji, które rozwijają takie cechy jak wrażliwość czy otwartość. 

Dla innych wolontariat to aktywność społeczna, dzięki której zyskują poczucie, że ich działanie ma wpływ na otoczenie i życie innych ludzi. Wolontariat rozwija także zainteresowania i może być podejmowany na rzecz osób bądź organizacji, które w jakiś sposób są związane z tym, co nas interesuje. 

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wolontariat to relacje! Wolontariusze spotykają nowych ludzi, nawiązują znajomości i przyjaźnie, które wychodzą poza obszar wspólnej pracy i trwają bardzo często całe życie.

Jak świętujemy w tym roku?

Jak co roku – 5 grudnia – Stowarzyszenie Sursum Corda świętuje Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, zwracając w ten sposób uwagę na szczególną rolę jaką wolontariusze pełnią w realizacji lokalnych inicjatyw oraz akcji pomocowych. W tym roku rozpoczynamy już 3 grudnia od udziału w Forum Organizacji Pozarządowych (w formule online), realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Sursum Corda. Do spotkania można dołączyć klikając w poniższy link - TUTAJ.

W drugiej części wydarzenia odbędzie się Gala Wolontariatu, w tym m.in. wręczenie nagród dla Wolontariusza Roku 2021 oraz Koordynatora Roku 2021 w ramach Programu „Korpus Solidarności”, którego operatorem na terenie Małopolski jest Stowarzyszenie Sursum Corda, a także debata pn. „Wolontariat – ekonomia współdzielenia”.  

W sobotę 4 grudnia każdy, kto interesuje się wolontariatem, będzie mógł skontaktować się telefonicznie lub online z dyżurującą w Stowarzyszeniu Sursum Corda Haliną Rams, koordynatorem Sądeckiego Centrum Wolontariatu. Kontakt będzie możliwy pod numerem telefonu 501 316 271, a także poprzez komunikator na profilu Facebook Stowarzyszenia:

Szczególny dniem będzie niedziela 5 grudnia, kiedy wolontariusze Szkolnych Klubów Wolontariatu Stowarzyszenia Sursum Corda wyruszą na ulice Nowego Sącza, aby promować ideę wolontariatu, jako działania na rzecz innych. Akcja rozpoczyna się o godzinie 10.30 pod sądeckim ratuszem. 

Więcej informacji w harmonogramie poniżej.  

3 grudnia 2021 | Debata – Gala Wolontariatu

  • 9.00 – Gala Wolontariatu w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu.
  • 10.00 – Debata pn. „Wolontariat - ekonomia współdzielenia”- w trybie online.


4 grudnia | Dzień otwarty –  w formie online

  • 10.00 – 13.00 – Dzień otwarty w Sądeckim Centrum Wolontariatu w formie online zadzwoń/napisz – jesteśmy do dyspozycji!


5 grudnia | Kampania uliczna

  • 10.30 – START z sądeckiego Rynku


SĄDECKIE CENTRUM WOLONTARIATU. Dowiedz się więcej!

Nasze Sądeckie Centrum Wolontariatu (SCW) powstało na bazie Młodzieżowego Centrum Wolontariatu, które zostało utworzone w marcu 2002 r. przez Stowarzyszenie SURSUM CORDA. W 2006 uruchomiliśmy pierwsze Szkolne Kluby Wolontariatu na Sądecczyźnie. 

Działania wolontariackie na przełomie lat zmieniało się. Także trwająca pandemia miała znaczący wpływ na spadek zaangażowania w działania na rzecz innych. Mamy jednak nadzieję, że potrzeba serca i chęć pomagania na nowo rozkwitnie i nie zabraknie chętnych do działań społecznych. 

W kończącym się roku 2021, wspieraliśmy 39 Szkolnych Klubów Wolontariaty, gdzie zaangażowanych jest 1463 wolontariuszy. To oni wsparli swoją pracą 1339 osób, poświęcając w sumie 17621 godzin! Wolontariusze zaangażowali się 325 różnego rodzaju akcji i wydarzeń, wspierając przy tym organizacje i instytucje.  

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

×
Skip to content