> Aktualności > Jak utworzyć bezpieczne hasło internetowe

Nieodpłatna pomoc prawna 2021

20200831_jak_tworzyc_silne_hasla_internetowe_01

31 sierpnia 2020

Jak utworzyć bezpieczne hasło internetowe

Czy zdarzyło się, że ktoś włamał się na twoje konto pocztowe? Korzystasz z bankowości internetowej, czy elektronicznych kont aukcyjnych? Chroń się przed cyberkradzieżą i bezpiecznie korzystaj z Internetu. Hasło to fundamentalne zabezpieczenie konta internetowego. Niestety lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci otwiera drogę dla hakerów.

Podstawowa zasada – staraj się, aby twoje hasło nie było łatwe do odgadnięcia. Pamiętaj, że silne hasło zabezpiecza konto przed dostępem osób trzecich. Dbając o ustawienie tzw. mocnego hasła chronimy swoje dane osobowe, e-maile, czy też ważne pliki. 

W obszarze cyberbezpieczeństwa zaleca się, by hasło tworzyć przy użyciu trzech losowych słów. Słowa te powinny być łatwe do zapamiętania, ale trudne do złamania. Unikaj tworzenia haseł na podstawie informacji, które inni mogą łatwo uzyskać: imion i nazwisk członków rodziny lub zwierząt domowych, przezwisk, inicjałów, nazwy ulicy. Unikaj oczywistych słów i wyrażeń (np. „hasło”), ciągów znaków (np. „1234”), wzorców z klawiatury (np. „qwerty”) oraz kombinacji słów łatwych do odgadnięcia (np. „jedendwatrzy”). W przypadku, gdy zmieniasz hasło do istniejącego konta, nie powinno być ono takie samo jak poprzednie. 

Pamiętaj! Nigdy nie należy zapisywać hasła na papierze. Jeśli musisz je zapisać zadbaj, by było ono przechowywane w zabezpieczonym miejscu. Pamiętaj, by tworzyć unikatowe hasła dla każdej witryny lub konta. Ponowne wykorzystanie hasła jest bardzo ryzykowne – jeżeli ktoś pozna hasło do jednego z Twoich kont, może uzyskać dostęp do innego. Jeśli nie potrafisz zapamiętać wielu haseł, dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzony menedżer haseł. 

Warto dbać także o to, aby nasze oprogramowanie było aktualne. Stanowić to będzie obronę przed złośliwym oprogramowaniem służącym do zbierania haseł i innych poufnych danych. Jeśli to możliwe, nie używaj do logowania nieznanego komputera. Gdy Twoje konto zostanie naruszone, natychmiast zmień hasło!

Zakładając konto w dolnej witrynie pojawia się potrzeba utworzenia silnego hasła. Pamiętaj, by wybrać hasło zawierające co najmniej 8 znaków (niektóre witryny, systemy operacyjne lub aplikacje posiadają wymagania co do minimalnej długości hasła). Hasło powinno zawierać co najmniej jeden znak z każdej z grup: 

  • małe litery, 
  • duże litery, 
  • liczby, 
  • znaki specjalne. 

Aby zmodyfikować hasło warto symbolami zastępować litery lub całe słowa (np. a na @). Według rankingu najgorszych haseł za rok 2019 wskazać można m.in: qwerty, password, 12345, 123123, 555555, 7777777, welcome, iloveyou.

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

×
Skip to content