Online! Spotkanie branżowe dla koordynatorów Szkolnych Klubów Wolontariatu
Stowarzyszenie Sursum Corda zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu online pn. „Jak zarządzać Systemem Obsługi Wolontariusza Korpusu Solidarności”.
Ze względu na nagłość oraz skalę kryzysu uchodźczego, który wystąpił w wyniku działań wojennych rozpoczętych na terenie Ukrainy w lutym 2022 r. - organizacje pozarządowe zajmujące się organizacją wolontariatu stanęły przed wyzwaniem dostosowania się do nowej sytuacji społeczno-politycznej. Skala i zakres działań różnią się od tych dotychczas podejmowanych i tym samym wymagają szczególnego przygotowania i zorganizowanej odpowiedzi na potrzeby napływających uchodźców.
Nabycie wiedzy i doświadczenia w zakresie koordynacji działań uchodźczych, jak również rozwój wolontariatu kompetencji są niezbędne, aby w sposób efektywny i gospodarny, także z wykorzystaniem środków publicznych, świadczyć pomoc na rzecz uchodźców.
Chcąc poszerzać kompetencje liderów i działać w obszarze promocji i organizacji wolontariatu przystąpiliśmy do realizacji projektu, którego celem jest wsparcie instytucji, organizacji prowadzących i koordynujących działania wolontarystyczne na terenie województwa małopolskiego, szczególnie na rzecz obywateli Ukrainy.
Projekt zaangażuje lokalnych przedstawicieli organizacji pozarządowych, liderów Sądeckiego Centrum Wolontariatu, koordynatorów Szkolnych Klubów Wolontariatu oraz mieszkańców i obywateli Ukrainy, budując ich świadomość w zakresie roli wolontariatu oraz możliwości lokalnego zaangażowania się w działania pomocowe i zasilenia szeregu wolontariuszy.
Projekt ma na celu także rozwój wolontariatu kompetencji, w szczególności w zakresie koordynacji działań uchodźczych.
Obszar realizacji projektu obejmuje całe województwo małopolskie.
8 osób z małopolskich podmiotów wspierających uchodźców odwiedzi organizacje specjalizujące się w pracy z uchodźcami z Ukrainy na terenie woj. podkarpackiego (Ustrzyki Dolne, Sanok, Rzeszów). Podczas wizyty przewidziane są:
1. wymiany doświadczeń i konsultacje oraz obserwacja bieżącej działalności organizacji podkarpackich,
2. udział w warsztatach "Praca z uchodźcą: wyzwania i dobre praktyki",
3. wizyty terenowe w punktach recepcyjnych dla uchodźców.
Termin: 18-20 września 2022 r.
Formularz zgłoszeniowy na wyjazd
[18-20 IX] FOTOrelacja z wizyty studyjnej
8 osób z małopolskich podmiotów wspierających uchodźców odwiedzi organizacje specjalizujące się w pracy z uchodźcami z Ukrainy na terenie woj. lubelskiego. Podczas wizyty przewidziane są:
1. wymiany doświadczeń i konsultacje oraz obserwacja bieżącej działalności organizacji, w tym zarówno działań interwencyjnych dla uchodźców, jak
i działań integracyjnych, w tym m.in. autorskiego programu organizacji Centrum Wolontariatu z Lublina - "Partnerstwo Rodzin", wspierającego integrację, nawiązywanie i rozwój więzi pomiędzy rodzinami polskimi i ukraińskimi,
2. udział w szkoleniu "Wolontariat w kryzysie", w kontekście koordynacji działań pomocowych dla uchodźców.
Termin: 14-15 października 2022 r.
Formularz zgłoszeniowy na wyjazd
[14-15 X] FOTOrelacja z wizyty studyjnej
Rozwijanie kompetencji prowadzenia działań na rzecz obywateli Ukrainy.
Termin: październik 2022 r.
Zbiór efektów zdobytej wiedzy podczas wizyt studyjnych w woj. podkarpackim i lubelskim w zakresie działań pomocowych na rzecz obywateli Ukrainy
Pobierz TUTAJ
Rozwiniemy kompetencje w zakresie integracji i komunikacji społecznej.
Termin: październik 2022 r.
Szkolny Klub Wolontariatu, który przygotuje najciekawszy projekt działań społecznych na rzecz dzieci i młodzieży pochodzenia ukraińskiego - otrzyma mini grant w wysokości 3.000 zł na realizację działań.
Termin: październik - grudzień 2022 r.
OGŁOSZENIE KONKURSU
[24 X] !!! Wyniki konkursu o mini grant
Zrealizowana zostanie kampania społeczna (spot wyświetlany na ekranach LCD w komunikacji miejskiej) w zakresie propagowania idei wolontariatu na rzecz uchodźców z Ukrainy, mająca na celu przeciwdziałanie międzynarodowym napięciom społecznym.
Termin: październik - grudzień 2022 r.
POMAGAJMY RAZEM PRZEZ WOLONTARIAT!
Konflikt zbrojny na Ukrainie pokazał, jak wielu wśród nas jest ludzi o ogromnych sercach, którzy bezinteresownie niosą pomoc Uchodźcom każdego dnia. Wielu Uchodźców w ramach wdzięczności włącza się w wolontariat i również pomaga swoim rodakom stawiać pierwsze kroki w zupełnie nowej rzeczywistości - tuż po przekroczeniu granicy.
Zachęcamy i Ciebie! Niezależnie skąd jesteś, kim jesteś i ile masz lat... Jeśli tylko masz chęci i czas - poświęć go innym, a zobaczysz, jak wiele satysfakcji to przynosi! 🙂 I pamiętaj - DOBRO WRACA!
Rekrutacja na wizyty studyjne trwa od 8 IX do 14 IX 2022 r. Decyduje kolejność zgłoszeń. Informacja o zakwalifikowaniu się na wyjazd studyjny zostanie przekazana drogą mailową lub telefoniczną, najpóźniej do 14.09.2022 r.
Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną. Chętne osoby mogą uzupełnić także formularz zgłoszeniowy w siedzibie Stowarzyszenia Sursum Corda, ul. Lwowska 11, Nowy Sącz.
Chcesz wziąć udział w wizytach studyjnych ? Wypełnij FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY >
0
uczestników wizyt studyjnych
0
godzin szkoleniowych
0
odbiorców emisji spotu promującego ideę wolontariatu
Stowarzyszenie Sursum Corda zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu online pn. „Jak zarządzać Systemem Obsługi Wolontariusza Korpusu Solidarności”.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza – po sądecku, ulicami Nowego Sącza przeszedł barwny korowód…
Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, przypadający jak co roku 5 grudnia! To szczególne święto Super Bohaterów, którzy każdego dnia przekazują hektolitry dobroci, kilogramy zaangażowania, wsparcie oraz nieziemskie moce!
189 seniorów, 64 osoby niepełnosprawne oraz 47 wielodzietnych rodzin z kartami zakupowymi do sieci sklepów Biedronka. Stowarzyszenie Sursum Corda po raz kolejny zaangażowało się w działania wspierające uchodźców wojennych przebywających na terenie Małopolski. W ramach projektu „Witamy i pomagamy – zakupy 2” rozdysponowano 300 kart
W minioną sobotę odbył się ostatni zjazd szkoleniowy 10 opiekunów w ramach „Akademii Szkolnego Koordynatora Wolontariatu” w Krakowie.
MINI GRANT na realizację inicjatywy społecznej w ramach projektu „Wspólnota, doświadczenie, wiedza – nowe oblicze wolontariatu” został przyznany! Sprawdź czy trafił właśnie do Was!
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Anna Gądek
Koordynator projektu
Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia!