> Wolontariat > Dlaczego warto pomagać? Czy w ogóle warto?

Aktualności

6V8A7448

14 grudnia 2023

Dlaczego warto pomagać? Czy w ogóle warto?

Niewątpliwie pomoc należy się każdemu i płynie prosto z serc naszych wolontariuszy. Pomagamy i zmieniamy ludzkie życia! Historie podopiecznych poruszają nas każdego dnia...

Artykuł przygotowany i nadesłany przez wolontariuszki z I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Wolontariat jest narzędziem do pokonywania barier między ludźmi. Każdego dnia wiele osób w przeróżnym wieku oferuje swój czas, żeby bezinteresownie pomagać innym. Pomoc ta przybiera różne formy, ale niezaprzeczalnie każda forma jest równie ważna i potrzebna!

WSPARCIE OSÓB STARSZYCH

Samotność jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Statystyki są przerażające - ponad 40% osób starszych w Polsce boryka się z tym problemem. Osamotnienie niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji - seniorom często brakuje drugiej osoby. Mogą potrzebować pomocy w zrobieniu zakupów albo przy innych codziennych czynnościach. Jakie działania podejmują wolontariusze Stowarzyszenia Sursum Corda, by przeciwdziałać tej sytuacji? Organizujemy różnorodne akcje niosące pomoc w tym zakresie. We współpracy z Fundacją Biedronki rozdajemy rocznie 500 Kart Dobra, wspieramy seniorów w ramach programu Poczta obiadowa, wspomagamy finansowo, a nasi wolontariusze odwiedzają osoby starsze, niosąc im uśmiech i dobre słowo. Wolontariat jest wspaniałą okazją do nawiązania relacji międzypokoleniowych!

SPEŁNIANIE DZIECIĘCYCH MARZEŃ

Święta to magiczny czas dla najmłodszych. Jak co roku, Stowarzyszenie Sursum Corda wciela się w rolę Dyplomowanego Mikołaja. Wolontariusze Sursum Corda wraz z darczyńcami zakładają czerwoną czapkę, wsiadają w sanie i mkną, aby wszystkie dzieci otrzymały prezenty na czas!

"Dzieci bardzo cieszą się na spotkanie z Mikołajem, ale mają również okazję spotkać się z innymi dziećmi! Jest to miła odskocznia od codziennych zmagań, które chore dzieci muszą znosić" - mówi mama jednej z podopiecznych.

Stowarzyszenie Sursum Corda w tym roku spełniło 110 dziecięcych marzeń. Niejednokrotnie rodzice zmuszeni są do podjęcia rozrywającej serce decyzji: kupić dziecku wymarzony prezent czy wysłać je na niezbędną rehabilitację...

"Taka akcja oszczędza nam tych dylematów. Jest to ogromna pomoc!" - usłyszeliśmy od mamy jednego z uczestników tej akcji.

Każde dziecko zasługuje na chwile ciepła i radości, a drobne prezenty pozwalają na chwilę zapomnieć im o ciężkim czasie!

WARTO POMAGAĆ!

Wolontariat to nie tylko wolontariusze, ale też koordynatorzy, którzy zabiegają, by wszystko było na swoim miejscu. Jedna z koordynatorek Szkolnego Klubu Wolontariatu - pani Kinga Jarzębak, zapytana o to czym jest dla niej pomoc odpowiedziała: ,,Pomoc to uśmiech, obecność, dobre słowo. Od czasu do czasu potrzebuje jej każdy z nas, nawet ten piękny, sławny i bogaty. " - idealnie ukazuje to wielowymiarowość pomocy. Pani Kinga uważa, że nie istnieją konkretne kryteria określające kto mógłby ją otrzymać. Według niej w działaniach wolontariuszy, poza tym co jest widoczne, jest coś ważniejszego - przekaz „Liczysz się dla mnie. Jesteś ważny/ważna. Poświęcę z radością dla Ciebie mój czas.” Ładuje to wolontariackie baterie! My - wolontariusze, czujemy, że jesteśmy potrzebni, a to co robimy ma sens. ,,W wolontariuszach widzę przyszłość świata. Rąk do pomocy nigdy zbyt wiele!" – dodaje Pani Kinga.

Wolontariat zmienia życie, nie tylko podopiecznych, ale także wolontariuszy! Może dziś to Ty wyciągniesz pomocną dłoń? Szczery uśmiech do kogoś w autobusie, pomoc starszej pani w przejściu przez ulicę, a może dołączenie do zbiórki przedświątecznej? Nie czekaj - działaj!

 


Artykuł przygotowany i nadesłany przez wolontariuszki z I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Materiał jest efektem pracy szkolenia "Komunikatornia – jak opowiadać o wolontariacie", które ukierunkowane było na podniesienie kompetencji wolontariuszy w zakresie redagowania i tworzenia informacji na temat wolontariatu. Uczestnicy wybierali formę realizacji materiału oraz decydowali o charakterze realizacji.

KS_zestawienie_2_plik_edytowalny_KOLOR

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content