> Aktualności > Czy nasze spory muszą trafiać do sądów?

Centrum mediacji

20200821_mediacje_01

21 sierpnia 2020

Czy nasze spory muszą trafiać do sądów?

Dlaczego mediacje są tak ważne? Dlaczego warto się zastanowić zanim, w ramach jakiegoś sporu, skierujemy sprawę do sądu? A może lepiej poszukać mediatora, który zajmie się problemem, który dotyczy obu zwaśnionych stron? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania.

Gdyby polskie sądy nie były zasypywane olbrzymimi ilościami spraw (w 2015 r. ponad 15 mln spraw) dotyczących sąsiedzkich wojen o przysłowiową miedzę, rodzinnych kłótni o spadek lub o opiekę nad dziećmi, sporów ludzi biznesu i kłótni przedstawicieli świata polityki – mogłyby znacznie szybciej zamykać postępowania naprawdę ważne dla nas wszystkich. Dodajmy do tego, że średni czas postępowania sądowego to blisko 6 miesięcy.

Zmiana na lepsze jest możliwa, pod warunkiem, że polubimy mediacje, tak jak lubią je nasi europejscy sąsiedzi lub Amerykanie (w USA tylko 5% spraw zgłoszonych do sądu trafia na wokandę, reszta rozwiązywana jest polubownie).

Cywilizowany świat woli mediacje nie tylko dlatego, że są szybsze i tańsze, zarówno dla państwa, jak i stron konfliktu. Również z tej przyczyny, że - w przeciwieństwie do procesu sądowego - w mediacji nikt nie przegrywa. Strony sporu wspólnie wypracowują warunki porozumienia, a w tej sytuacji też nikt nie chce się później od nich odwoływać. Apelacje od wyniku mediacji nie istnieją.

Warto pamiętać, że z mediacji możemy skorzystać niemal na każdym etapie sporu. Jeśli sprawa toczy się w ramach postępowania sądowego, możemy zawnioskować do sądu o przeprowadzenie mediacji.

UWAGA! Jeśli jednak spór nie trafił do sądu, możemy wykorzystać możliwości jakie daje nam system Nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego, którego integralną częścią są nieodpłatne mediacje.

Dowiedz się więcej jak można skorzystać z darmowej mediacji - TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content