> Co robimy > Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej – 2023
Ikona nagłówka głównego - Pomoc postpenitencjarna w 2023 roku

Pomoc postpenitencjarna w 2023 r.

opp2023-fot
logo_postpenit_aktualne

Opuściłeś niedawno Zakład Karny bądź Areszt Śledczy? Zastanawiasz się co dalej? Od 2014 r. w Stowarzyszeniu Sursum Corda w Nowym Sączu działa Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej. Jest to miejsce, w którym osoby zwolnione oraz ich bliscy, a także bliscy osób osadzonych, mogą korzystać z różnych form wsparcia w okresie do 3 miesięcy od zwolnienia z zakładu karnego lub aresztu śledczego (w szczególnych przypadkach do 6 miesięcy). Dodatkowo, bliscy osób osadzonych mogą skorzystać z pomocy w okresie do 3 miesięcy od ich osadzenia. Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Ośrodka

korzystania z pomocy

Zakres pomocy
  • POMOC RZECZOWA w postaci bonów żywnościowych / odzieży, obuwia / biletów komunikacji miejskiej / leków, środków opatrunkowych i sanitarnych,
  • pokrywanie kosztów CZASOWEGO ZAKWATEROWANIA,

  • promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej (SPOTKANIE Z DORADCĄ ZAWODOWYM),
  • pokrywanie kosztów LECZENIA
    I REHABILITACJI,

  • Treningi Zastępowania Agresji (dla osób przebywających w ZK).
Warunki korzystania z pomocy
  • okazanie świadectwa zwolnienia z Zakładu Karnego bądź Aresztu Śledczego,
  • dla rodzin: okazanie dowodu osobistego i zaświadczenia z Zakładu Karnego bądź Aresztu Śledczego.

Pomoc skierowana jest do osób, które opuszczają ZK lub AŚ oraz do osób im najbliższych do 3 miesięcy od opuszczenia ZK, a w szczególnych przypadkach do 6 miesięcy (niemożność podjęcia zatrudniania oraz problemy zdrowotne).

O rodzaju i wysokości przyznanej pomocy decydują specjaliści pełniący dyżur w poniedziałki w godz.: 12.00 - 20.00 i środy w godz. 10.00 - 18.00. Doradzają oni również, gdzie warto skierować pierwsze kroki na wolności i jakie w danej sytuacji warto przedsięwziąć działania.

OPP-baner-2023-2

Działania w liczbach

0

międzynarodowych konferencji branżowych

0

uczestników szkoleń z readaptacji społecznej

0

korzystających corocznie z naszego ośrodka pomocy

Portal Pomocy Pospenitencjarnej Codalej.info

Projekt bez tytułu (15)

Portal Pomocy Postpenitencjarnej CO DALEJ? jest bazą informacji na temat placówek świadczących pomoc osobom w potrzebie. Został stworzony przez kuratorów sądowych i przez nich jest w głównej mierze rozwijany. Adresowany jest zarówno do beneficjentów wsparcia, jak i do profesjonalistów z nimi pracujących.

Znajdziesz TAM mapę pomocy postpenitencjarnej na terenie całej Polski z informacją gdzie możesz przenocować, zjeść, znaleźć zatrudnienie, uzyskać poradę prawną, otrzymać innego rodzaju wsparcie.

Aktualności

O readaptacji społecznej podczas szkolenia branżowego

W dniach 22-23 września w Hotelu PEGAZ w Krynicy-Zdroju odbyło się bezpłatne szkolenie dla specjalistów z obszaru readaptacji społecznej i pomocy postpenitencjarnej. Jego głównym tamte były praktyczne wyzwania w codziennej…

Zobacz więcej  

Readaptacja społeczna. Program szkolenia w Krynicy-Zdroju

JUŻ JEST! Program 2-dniowego szkolenia „Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce” w terminie 22-23 września w Hotelu PEGAZ w Krynicy-Zdroju.

Zobacz więcej  

Readaptacja społeczna. Ruszają zapisy na szkolenie w Krynicy-Zdroju

19 sierpnia o godzinie 8.00 rozpoczynamy zapisy do udziału w bezpłatnym, branżowym szkoleniu pn. „Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce”. Dwudniowe spotkanie odbędzie się w dniach 22-23 września w Hotelu PEGAZ w Krynicy-Zdroju, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Sursum Corda.

Zobacz więcej  

Za nami pierwsze półrocze pomocy postpenitencjarnej

Pomoc postpenitencjarna od 2014 roku jest ważną częścią działalności Stowarzyszenia Sursum Corda. Realizowane zadania i działania pomocowe wspierają osoby, które zostały zwolnione z zakładu karnego lub aresztu śledczego, a także ich bliskich. Mogą oni skorzystać z konkretnego wsparcia w okresie do 3 miesięcy od momentu zwolnienia z jednostki penitencjarnej. Co udało się zrobić w pierwszym półroczu 2022 roku?

Zobacz więcej  

„Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce” tematem szkolenia w Krynicy-Zdroju

Przed nami kolejne branżowe szkolenie z zakresu readaptacji społecznej, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Sursum Corda. Bezpłatne, dwudniowe spotkanie odbędzie się w terminie 22-23 września 2022 w Hotelu Pegaz w Krynicy-Zdroju. Tegoroczny temat szkolenia to: „Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce”.

Zobacz więcej  

Pomoc postpenitencjarna tematem spotkania w Lublinie

W Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Lublinie odbyło się spotkanie poświęcone dalszej współpracy w ramach programu „Praca dla więźniów”, a także działań, które mogą wspólnie podjąć służby wraz z organizacjami pozarządowymi. W spotkaniu wziął udział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wraz z kierownictwem Służby Więziennej i dyrektorami zakładów karnych na Lubelszczyźnie. Nowosądeckie Stowarzyszenie Sursum Corda reprezentował prezes Marcin Kałużny.

Zobacz więcej  

Readaptacja społeczna

Dobra i zła adaptacja więzienna...
Wykład dr Kamila Miszewskiego

Wykład pn. "Dobra i zła adaptacja więzienna, czyli jak w izolacji funkcjonuje człowiek przebywający w niej nieprzerwanie od 20-30 lat" odbył się 23 września 2022 roku w Krynicy-Zdroju podczas szkolenia pt. "Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce". Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Sursum Corda.

Relacja byłych więźniów

Pomoc postpenitencjarna z punktu widzenia byłych więźniów, ale także osób i instytucji, które świadczą specjalistyczne wsparcie, to jeden z istotnych tematów poruszanych podczas corocznej konferencji w Krynicy-Zdroju. O tym jak realizowana jest readaptacja społeczna w materiale przygotowanym przez MTV24 mówią: Edward Szeliga z Fundacji "Pomost" z Zabrza oraz Marcin, były więzień i podopieczny fundacji.

Opinie

Koordynator

kjasinski_03

Krzysztof Jasiński

Koordynator Ośrodka Pomocy Postpenitencjarnej

tel. 18 44 11 994
tel. kom. 883 143 936

kjasinski@sc.org.pl

Archiwum projektu

Finansowanie

flaga-godlo-rp-02

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

PROGRAM POMOCY POSTPENITENCJARNEJ UDZIELANEJ PRZEZ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE NA LATA 2023-2025
Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej - punkt udzielania świadczeń

DOFINANSOWANIE: 1 050 000,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 1 050 000,00 zł

Założeniem projektu jest zorganizowanie dostosowanej do indywidualnych potrzeb pomocy osobom zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz ich najbliższym. Projekt bezpośrednio ułatwia powrót osadzonym na wolność poprzez wsparcie ich integracji społecznej, jak również pośrednio poprzez wsparcie merytoryczne dla profesjonalistów pracujących w obszarze pomocy postpenitencjarnej, w tym otwarcie się na środowisko lokalne.

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

×
Skip to content