> Co robimy > Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej – 2020-2022
logo_postpenit_aktualne

Opuściłeś niedawno Zakład Karny bądź Areszt Śledczy? Zastanawiasz się co dalej? Od 2014 r. w Stowarzyszeniu Sursum Corda w Nowym Sączu działa Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej. Jest to miejsce, w którym osoby zwolnione oraz ich bliscy a także bliscy osób osadzonych, mogą korzystać z różnych form wsparcia w okresie do 3 miesięcy od zwolnienia z zakładu karnego lub aresztu śledczego. Dodatkowo, bliscy osób osadzonych mogą skorzystać z pomocy w okresie do 3 miesięcy od ich osadzenia. Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Ośrodka

Zakres pomocy

BEZPŁATNA POMOC SPECJALISTÓW

  • doradcy zawodowego,
  • wychowawcy ds. pomocy postpenitencjarnej,
  • pracownika socjalnego.

DODATKOWE FORMY POMOCY

  • pomoc rzeczowa (bony towarowe, odzież, bilety komunikacji publicznej, leki, środki sanitarne i opatrunkowe),
  • pokrywanie kosztów czasowego, krótkotrwałego zakwaterowania lub udzielanie informacji o miejscach w ośrodkach dla byłych więźniów,
  • pomoc w poszukiwaniu pracy,
  • informacje o miejscach uzyskania pomocy postpenitencjarnej i społecznej oraz zasadach ubiegania się o nią,
  • pomoc przy wypełnianiu dokumentów.
Warunki korzystania z pomocy

WARUNKI KORZYSTANIA Z POMOCY

  • okazanie świadectwa zwolnienia z Zakładu Karnego bądź Aresztu Śledczego,
  • dla rodzin: okazanie dowodu osobistego i zaświadczenia z Zakładu Karnego bądź Aresztu Śledczego.

O rodzaju i wysokości przyznanej pomocy decydują specjaliści pełniący dyżur we wtorki i piątki w godz. 15.30-18.30. Doradzają oni również, gdzie warto skierować pierwsze kroki na wolności i jakie w danej sytuacji warto przedsięwziąć działania, ale także prowadzą spotkania dla osadzonych na terenie wybranych jednostek penitencjarnych w Małopolsce.

Jak się zarejestrować na wizytę?

Aby otrzymać pomoc, konieczne jest wcześniejsze umówienie się na wizytę pod nr tel. 18 44 11 994 czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. Możesz kontaktować się z nami również mailowo: centrumpomocy@sc.org.pl.

Siedziba Ośrodka mieści się w Nowym Sączu przy ul. św. Małgorzaty 3 (tuż przy placu Bazyliki św. Małgorzaty w Rynku).

O świadczonej pomocy

postpenit-2022

Skorzystaj z pomocy postpenitencjarnej w 2022 roku

Od 2014 roku Stowarzyszenie Sursum Corda prowadzi Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej. To dedykowane miejsce, gdzie osoby zwolnione z zakładu karnego lub aresztu śledczego, a także ich bliscy, mogą skorzystać z różnych form wsparcia w okresie do 3 miesięcy od momentu zwolnienia. Także w 2022 roku Stowarzyszenie będzie prowadzić różne formy wsparcia postpenitencjarnego.

tabliczka_postpenit_2021-02

Zakres udzielanej pomocy postpenitencjarnej

Podstawowym warunkiem formalnym, niezbędnym dla uzyskania pomocy jest okazanie dowodu osobistego oraz oryginału świadectwa zwolnienia z zakładu karnego. Warto zabrać na spotkanie również inne dokumenty dotyczące własnej sytuacji życiowej, materialnej, zdrowotnej lub innej. 

Działania w liczbach

0

międzynarodowych konferencji branżowych

0

uczestników szkoleń z readaptacji społecznej

0

korzystających corocznie z naszego ośrodka pomocy

Readaptacja społeczna

Dobra i zła adaptacja więzienna...
Wykład dr Kamila Miszewskiego

Wykład pn. "Dobra i zła adaptacja więzienna, czyli jak w izolacji funkcjonuje człowiek przebywający w niej nieprzerwanie od 20-30 lat" odbył się 23 września 2022 roku w Krynicy-Zdroju podczas szkolenia pt. "Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce". Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Sursum Corda.

Relacja byłych więźniów

Pomoc postpenitencjarna z punktu widzenia byłych więźniów, ale także osób i instytucji, które świadczą specjalistyczne wsparcie, to jeden z istotnych tematów poruszanych podczas corocznej konferencji w Krynicy-Zdroju. O tym jak realizowana jest readaptacja społeczna w materiale przygotowanym przez MTV24 mówią: Edward Szeliga z Fundacji "Pomost" z Zabrza oraz Marcin, były więzień i podopieczny fundacji.

Reintegracja społeczna

20220927-o-readaptacji-spolecznej-w-krynicy-fot-glowne

O readaptacji społecznej podczas szkolenia branżowego (2022)

Praktyczne wyzwania, jakie stają przed instytucjami i pracownikami zajmującymi się readaptacją społeczną były głównym tematem zakończonego w Krynicy-Zdrój dwudniowego szkolenia. To kolejne tego typu wydarzenie branżowe organizowane przez Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza. 

Opinie

Aktualności

O readaptacji społecznej podczas szkolenia branżowego

W dniach 22-23 września w Hotelu PEGAZ w Krynicy-Zdroju odbyło się bezpłatne szkolenie dla specjalistów z obszaru readaptacji społecznej i pomocy postpenitencjarnej. Jego głównym tamte były praktyczne wyzwania w codziennej…

Zobacz więcej  

Readaptacja społeczna. Program szkolenia w Krynicy-Zdroju

JUŻ JEST! Program 2-dniowego szkolenia „Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce” w terminie 22-23 września w Hotelu PEGAZ w Krynicy-Zdroju.

Zobacz więcej  

Readaptacja społeczna. Ruszają zapisy na szkolenie w Krynicy-Zdroju

19 sierpnia o godzinie 8.00 rozpoczynamy zapisy do udziału w bezpłatnym, branżowym szkoleniu pn. „Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce”. Dwudniowe spotkanie odbędzie się w dniach 22-23 września w Hotelu PEGAZ w Krynicy-Zdroju, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Sursum Corda.

Zobacz więcej  

Za nami pierwsze półrocze pomocy postpenitencjarnej

Pomoc postpenitencjarna od 2014 roku jest ważną częścią działalności Stowarzyszenia Sursum Corda. Realizowane zadania i działania pomocowe wspierają osoby, które zostały zwolnione z zakładu karnego lub aresztu śledczego, a także ich bliskich. Mogą oni skorzystać z konkretnego wsparcia w okresie do 3 miesięcy od momentu zwolnienia z jednostki penitencjarnej. Co udało się zrobić w pierwszym półroczu 2022 roku?

Zobacz więcej  

„Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce” tematem szkolenia w Krynicy-Zdroju

Przed nami kolejne branżowe szkolenie z zakresu readaptacji społecznej, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Sursum Corda. Bezpłatne, dwudniowe spotkanie odbędzie się w terminie 22-23 września 2022 w Hotelu Pegaz w Krynicy-Zdroju. Tegoroczny temat szkolenia to: „Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce”.

Zobacz więcej  

Pomoc postpenitencjarna tematem spotkania w Lublinie

W Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Lublinie odbyło się spotkanie poświęcone dalszej współpracy w ramach programu „Praca dla więźniów”, a także działań, które mogą wspólnie podjąć służby wraz z organizacjami pozarządowymi. W spotkaniu wziął udział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wraz z kierownictwem Służby Więziennej i dyrektorami zakładów karnych na Lubelszczyźnie. Nowosądeckie Stowarzyszenie Sursum Corda reprezentował prezes Marcin Kałużny.

Zobacz więcej  

Koordynator

kjasinski_03

Krzysztof Jasiński

Koordynator Ośrodka Pomocy Postpenitencjarnej

tel. 18 44 11 994
tel. kom. 883 143 936

kjasinski@sc.org.pl

Finansowanie

Grafika - polska flaga i godło

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

PROGRAM POMOCY POSTPENITENCJARNEJ UDZIELANEJ PRZEZ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE NA LATA 2020-2022
Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej - punkt udzielania świadczeń

DOFINANSOWANIE: 403 179 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 407 268 zł

Założeniem projektu jest zorganizowanie dostosowanej do indywidualnych potrzeb pomocy osobom zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz ich najbliższym. Projekt bezpośrednio ułatwia powrót osadzonym na wolność poprzez wsparcie ich integracji społecznej, jak również pośrednio poprzez wsparcie merytoryczne dla profesjonalistów pracujących w obszarze pomocy postpenitencjarnej, w tym otwarcie się na środowisko lokalne.

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

×
Skip to content