> Co robimy > Nieodpłatna pomoc prawna > Nasze punkty pomocy > Powiat Iławski – archiwum 2020

Powiat Iławski - archiwum 2020

ilawski_02

Częścią świadczonej nieodpłatnej pomocy jest edukacja prawna, której realizacja wynika z zapisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim i edukacji prawnej. W przygotowanych materiałach prezentujemy najważniejsze tematy poruszane podczas wizyt w punktach prowadzonych przez Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza.

Gdzie i w jakim zakresie uzyskasz pomoc?

anna_pomoc_w_trudnej_sprawie

Najczęściej zadawane pytania

Jak i gdzie możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy w trudnej sprawie? Poznaj najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie. W ten sposób dowiesz się więcej na temat Nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego, które od 2016 roku są świadczone na terenie całej Polski.

Edukacja prawna

#DarmowaPomoc

Każdy z nas może znaleźć się w trudnej sytuacji. Nie każdego stać jednak na płatną poradę kancelarii prawnej. A przecież darmowa pomoc jest bliżej niż myślisz!

#Cyberprzemoc

Cyberprzemoc to wyrządzenie emocjonalnej krzywdy drugiemu człowiekowi. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.

#PrawoKonsumenckie

Konsument jest jednostką słabszą w relacji z przedsiębiorcą – dzieję się tak, ponieważ często nabywa on produkty, o których nie ma wystarczającej informacji i wiedzy. Pokłada on więc pełne zaufanie do sprzedawcy, który jest stroną silniejszą. W związku z tym zostało mu przyznanych wiele praw. Mają one na celu ochronę go przed nieuczciwą praktyką.

#Mediacje

Mediacja czyni cuda – gasi ogień kłótni, łagodzi obyczaje, bywa nawet, że wrogów zmienia w sprzymierzeńców. Trzeba tylko chcieć rozmawiać zamiast bić się – w sensie dosłownym i w przenośni.

Aktualności

Służebność

Służebności to generalnie prawa, które ograniczają własność przez to, że obciążają cudzą nieruchomość w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości albo zaspokojenia potrzeb innej niż właściciel osoby fizycznej. Służebności dzieli się na trzy rodzaje: służebności gruntowe, osobiste i służebność przesyłu.

Zobacz więcej  

Przysposobienie a rodzina zastępcza

Pojęcia przysposobienia (tzw. adopcji) oraz rodziny zastępczej są bardzo często mylone. Stanowią one jednak dwie zupełnie różne instytucje, których celem jest pomoc dziecku, które nie może wychowywać się w swojej rodzinie biologicznej. Najważniejszą różnicą pomiędzy adopcją a rodziną zastępczą jest fakt, że rodzice adopcyjni przejmują obowiązki rodziców biologicznych na całe życie, dziecko otrzymuje ich nazwisko, natomiast rodzina zastępcza to jedynie czasowa forma pomocy.

Zobacz więcej  

Nielegalne zatrudnienie w 2022 r. – sankcje dla pracodawców

Można by powiedzieć, iż Polski Ład ma zrobić ład z nielegalnym zatrudnieniem i wypłatami wynagrodzenia pod tzw. stołem. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Zobacz więcej  

Umowy najmu

Najczęściej spotykaną w obrocie umową najmu jest umowa najmu mieszkania. Istnieją aż trzy formy takiej umowy: umowa cywilnoprawna, umowa najmu okazjonalnego oraz umowa najmu instytucjonalnego. Każda z ww. umów określa wzajemne prawa i obowiązki stron umowy.

Zobacz więcej  

Prawa i obowiązki konsumenta

Konsument to osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Przepisy prawa przewidują dla konsumenta szczególną ochronę. Instytucją odpowiedzialną za przestrzeganie prawa konsumentów jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wśród najważniejszych praw konsumentów można wymienić prawo do odstąpienia od umowy i możliwość złożenia reklamacji wadliwego towaru na podstawie rękojmi lub gwarancji, o ile gwarancja została udzielona. To konsument decyduje, z której formy reklamacji skorzystać.

Zobacz więcej  

Mobbing, dyskryminacja

Mobbing czy też dyskryminacja są zjawiskami coraz częściej spotykanymi w różnych miejscach pracy w całej Polsce. Mimo, iż kodeks pracy definiuje obydwa zjawiska oraz wskazuje konsekwencje jakie za sobą niosą to wciąż znajomość tego tematu nie jest duża, a stosowanie zawartych w nim przepisów budzi spore wątpliwości.

Zobacz więcej  

Zapisy na wizyty

ilawski_02

Kontakt do Starostwa Powiatowego
w Iławie

 

tel. 89 649 08 48
w godzinach pracy urzędu

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content