> Nieodpłatna pomoc prawna 2021 > 2020 rok: Mediacje w każdym punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej

Centrum mediacji

20200106_mediacje_main

06 stycznia 2020

2020 rok: Mediacje w każdym punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie stają się coraz bardziej dostępną i popularną formą wsparcia dla osób, które nie są w stanie pokryć kosztów komercyjnej porady prawnej. Także w 2020 roku na tych samych zasadach można korzystać w pomocy w tym zakresie, a dodatkowo w każdym punkcie prowadzonym w ramach systemu Nieodpłatnej pomocy prawnej obowiązkowo prowadzone są również mediacje.

To kolejne rozszerzenie usługi społecznej, która spowodowała, że poradnictwo prawne stało się dostępne dla osób, które dotychczas – głównie ze względów finansowych – nie mogły skorzystać z pomocy prawnika.

Sięgając do historii zmian w tym zakresie warto przypomnieć, że wszystko zmieniło się w 2016 roku kiedy zaczęła obowiązywać Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji. Tyle, że w tamtym czasie grupa beneficjentów została dosyć mocno zawężona do określonych odbiorców, a wśród nich m.in. do posiadaczy Karty Dużej Rodziny, osób w wieku poniżej 26 lat czy do tych, które ukończyły 65. rok życia. Zabrakło wówczas na tej liście choćby osób bezrobotnych, które z pewnością nie miały możliwości korzystania z płatnych porad prawnych.

Krokiem naprzód były przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Kancelarię Prezydenta RP zmiany w ustawie, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. To dzięki nim cały system nieodpłatnej pomocy prawnej stał się bardziej elastyczny i dostosowany do potrzeb społecznych, a przede wszystkim otworzył się na grupy osób, które według wcześniejszych zasad z takiego wsparcia nie mogły korzystać. Najważniejsza zmiana, która zaczęła obowiązywać zawiera się w poniższym zdaniu:

Od 1 stycznia 2019 roku, do uzyskania pomocy uprawniona jest każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej!”

W ten sposób skorzystanie z nieodpłatnej pomocy prawnej stało się naprawdę proste. Wystarczy wybrać najbliższy punk świadczący tego typu pomoc i prowadzony przez STOWARZYSZENIE SURSUM CORDA, a potem zarejestrować się na wizytę choćby poprzez kontakt telefoniczny. Kolejnym ważnym krokiem jest wizyta w wybranym punkcie i złożenie odpowiedniego oświadczenia, potwierdzającego, że nie jesteśmy w stanie ponieść kosztów płatnej porady. Jest to warunek uzyskania wsparcia w postaci nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego.

Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzona została kolejna zmiana, która dotyczy mediacji. Dotychczas takie usługi były już świadczone, ale tylko w wybranych punktach. Od nowego roku mediacje są prowadzone obowiązkowo we wszystkich punktach będących częścią systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego.

Przypominamy również, że w ramach usługi nieodpłatnej pomocy prawnej otrzymamy wsparcie w zakresie prawa administracyjnego, rodzinnego, cywilnego, karnego, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa podatkowego, spadkowego, rzeczowego, a także prawa do opieki zdrowotnej. Katalog związany z nieodpłatną pomocą prawną nie obejmuje jednak kwestii związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wyjątkiem jest okres przygotowania do jej rozpoczęcia.

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content