> Aktualności > 15 października – Międzynarodowy Dzień Mediacji

Aktualności

20201015_mdm_banner_main

15 października 2020

15 października – Międzynarodowy Dzień Mediacji

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji, którzy przypomina nam o tym dlaczego warto podejmować mediacje i jak możemy z niej skorzystać w ramach szeroko pojętego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. To także czas edukacji młodzieży, która ze względu na obecną sytuację jest realizowana ON-LINE poprzez wykład wideo przygotowany we współpracy Stowarzyszenia Sursum Corda i Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. 

Czym jest mediacja i jak z niej skorzystać?

Mediacja to nic innego jak dążenie do polubownego rozwiązania sporu, trudnej sytuacji pomiędzy dwoma stronami. Taka forma oszczędza nasz czas, pieniądze i niepotrzebny stres wynikający z ewentualnej sprawy sądowej. 

Pośrednikiem w całym procesie mediacji jest mediator. To od jego sprawności zależy czy osiągniemy ostateczne porozumienie, które powinno być satysfakcjonujące i do przyjęcia dla obu stron. Dlatego szczególnie ważnym elementem mediacji jest określenie interesów obu stron oraz obszaru, który pozwala na podjęcie konstruktywnej dyskusji i wypracowanie skutecznego rozwiązania problemu. 

Warto podkreślić, że mediacje są częścią bogatej oferty usług realizowanych w ramach systemu Nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji. W każdej z sytuacji usługa jest bezpłatna i dostępna na podstawie znowelizowanych i obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku przepisów, które od stycznia 2020 roku zyskały również zapis o obowiązkowym prowadzeniu mediacji w punktach, gdzie dostępne są porady prawnej i poradnictwo obywatelskie.

Należy pamiętać, że Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacje to usługi skierowane do osób, które nie są w stanie ponieść kosztów płatnej porady.

Edukacja wśród młodzieży 

15 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji, który jest okazją do edukowania młodego pokolenia. Dwa zaplanowane spotkania – pierwsze dzisiaj dla uczniów nowosądeckich szkół oraz drugie już jutro dla młodzieży z terenu powiatu nowosądeckiego – ze względu na sytuację epidemiczną odbywają się ON-LINE. Ich uczestnicy mogą nie tylko dowiedzieć się na czym polega mediacja, ale także poznać strukturę wymiaru sprawiedliwości i wziąć udział w wirtualnym zwiedzaniu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. 

 

Uświadamianie czym jest mediacja, w jaki sposób pomaga rozwiązywać często trudne problemy bez konieczności rozstrzygania na drodze sądowej jest szczególnie ważne wśród osób młodych. To pokazywanie konstruktywnego działania, które może doprowadzić do skutecznego porozumienia pomiędzy zwaśnionymi stronami.

Bądź na bieżąco i dowiedz się więcej o MEDIACJI oraz nieodpłatnej pomocy prawnej: 

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

×
Skip to content