Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 


Z przykrością informujemy że z  powody braku zainteresowania ze strony potencjalnych wolontariuszy pracą w Programie Starszy Brat Starsza Siostra program został zamknięty i jest nie realizowany.

Motto
programu Starszy Brat Starsza Siostra

Mały chłopiec podnosi jakieś przedmioty wyrzucane na plażę na brzeg morza i wrzuca do morza. Jakiś człowiek zbliżył się do niego i zobaczył, że tymi przedmiotami, które wrzucał do morza, były rozgwiazdy.

- Dlaczego wrzucasz te rozgwiazdy do wody ? - zapytał.

- Jeżeli rozgwiazdy zostaną na plaży kiedy woda odpłynie, a słońce będzie świeciło wysoko na niebie, wszystkie poumierają - odpowiedział młody chłopiec.

- To jest bzdura. Jest tysiące kilometrów plaży i miliony rozgwiazd morskich. Nie myślisz chyba, że przez to, co robisz, możesz cokolwiek zmienić, że to ma jakiekolwiek znaczenie?

Młody człowiek podniósł następną rozgwiazdę, milczał głęboko przez chwilę i powiedział wrzucając ją w fale morskie: "To ma znaczenie dla tej jednej, którą teraz wrzucam".

 

Misja programu


W każdym społeczeństwie istnieją dzieci, którym trudno jest znalezć szczęśliwe dzieciństwo, rozwijać talenty i z nadzieją patrzeć na swoje życie. Są biedne, bądz nie mają pełnej rodziny, nie zaznają miłości, nie mogą spokojnie się rozwijać, mają trudności w szkole i grupie rówieśników, są samotne i często smutne. Są dzieci, które potrzebują pomocy.

Nie potrzebują jeszcze bezpośredniej i specjalistycznej pomocy psychologów i pedagogów, ale kogoś kto ich wysłucha, będzie pomagał rozwiązywać problemy, realizować marzenia, przyniesie trochę uśmiechu i nadziei. Kogoś kto może być ich przyjacielem.
Program Starszy Brat - Starsza Siostra ma na celu dobro dziecka, respektując wolę jego rodziców, rodziny. Chce przyjść mu z pomocą dając szansę na dłuższą (rok, dwa) opiekę osoby, która chce mu poświęcić cześć swojego czasu.

Tworzenie takich par, wyszukiwanie dzieci, którym trzeba pomóc, rozmowy z rodzicami - jest celem Programu. Najważniejsze jest w nim dziecko - jego rodzina i jego przyszłość.

Ale także ważni są wolontariusze, którzy przeszkoleni, przygotowani do pracy i skupieni w prowadzonej przez specjalistę grupie wsparcia podejmują się pomagania dziecku w nauce, w rozwiązywaniu problemów, pomagają przełamać izolację, brak wiary w siebie i smutek. Przynoszą nadzieję. "Duży" pomaga "Małemu", silniejszy - słabszemu. Daje szansę na normalny rozwój i uśmiech.

 

Wypowiedzi uczestników


"Czemu Agnieszka nie może przychodzić do mnie codziennie? My się tak dobrze bawimy..."
(Iza, lat 6)

"Piotrek dzisiaj po raz pierwszy nie biegał jak dziki - usiadł ze mną i RAZEM malowaliśmy ogromne słońca."
(Andrzej, lat 20, Starszy Brat)

"Kiedy bawię się z Michałem przypomina sobie własne dzieciństwo, gdy grałem w piłkę z moim bratem, braliśmy plecaki i jechaliśmy do lasu "na wyprawy". Uświadomiłem sobie teraz, jakie to ważne mieć takie wspomnienia."
(Tadeusz, lat 21, Starszy Brat)

"To niesamowite, jak po całym dniu zajęć idę zmęczona do Izy, padam na nos i wydaje mi się że już nic z siebie nie wykrzesam. Zabawa z nią sprawia, że pod dwóch godzinach wychodzę jak nowonarodzona, pełna energii i radości."
(Agnieszka, lat 24, Starsza Siostra)

"Czasami popalam sobie z kumplami. Ale przy Bartku nigdy. Powiedział mi żebym tego przynajmniej przy nim nie robił. Jest mi głupio."
(Darek, lat 14)

"Kiedy odrabiałam zadanie z matematyki kompletnie mi się wszystko pokręciło. Bałam się że znowu pójdę do szkoły nieprzygotowana. Nie cierpię tego. Całe szczęście, że przyszła Ania. Poradziłyśmy sobie całkiem szybko."
(Marysia, lat 10)

 
Projekt "Wolontariat - pomagam, bo lubię" - współfinansowany ze środków:
Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Województwa Małopolskiego, Miasta Nowego Sącza
oraz Stowarzyszenia Sursum Corda


     
|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 2 , miesiąc 123 , rok 1768  |   Ostatnia aktualizacja: 18-11-2019   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |