Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 

 

MARTYNKA GRUCA (ur. 2010r.)

Martynka urodziła się z poważną wadą budowy rączek zwaną fokomelią. Jej rączki są znacznie krótsze niż powinny być. Brakuje w nich niektórych kości, a w dłoniach - paluszków. Gdy dziewczynka była całkiem malutka, mogła w ograniczonym stopniu używać jedynie jednej - prawej rączki, którą udawało się jej sięgnąć najwyżej do dolnej części buzi, ale już nie do ust... Lewa ręka była jeszcze krótsza i zupełnie nieaktywna, skierowana w stronę pleców. 

Z czasem rączki wydłużyły się do tego stopnia, że dziewczynka może spleść je na wysokości klatki piersiowej, swobodnie dotknąć okolic oczu i uszu oraz spontanicznie używać ich w codziennych czynnościach i zabawie. Jeśli nie radzi sobie z jakąś czynnością rękami -  sprawnie wykonuje ją za pomocą stóp.

Gdy przyszła na świat, rodzice nie mieli pojęcia jaką strategię leczenia i rehabilitacji przyjąć, aby skutecznie pomóc, a nie zaszkodzić maleństwu. Nie można było zresztą przewidzieć jak będą zmieniały się rączki Martynki. Posłuchali podpowiedzi, żeby starać się zebrać fundusze na protezy rąk. Czas zmusił jednak do weryfikacji tego planu. Okazało się bowiem, że rezolutna, bardzo zaradna dziewczynka nauczyła się posługiwać tym, co od natury dostała: tam, gdzie to możliwe - używała szczątkowo wykształconych rączek, a w sytuacjach, gdy nie dało się użyć rąk -  zastępowała je nóżkami, a dłonie z roku na rok w wyniku rehabilitacji stawały się coraz bardziej przydatne.

Jak wyjaśnili lekarze - oprotezowanie wiązałoby się z koniecznością amputacji maleńkich rączek. Na takie rozwiązanie rodzice dziewczynki nie mogli się zgodzić. Postanowili zapewnić małej systematyczną rehabilitację i ułatwić jej funkcjonowanie dostosowując przestrzeń w domu w ten sposób, aby była dla niej jak najbardziej przyjazna. Z pomocą lekarzy podjęli też decyzję, że trzeba czekać - może kiedyś medycyna znajdzie sposób na to, aby udoskonalić ręce ich córeczki. 

-  Lekarze i fizjoterapeuci uznali, że najważniejsza dla Martynki jest rehabilitacja również ta społeczna polegająca na ćwiczeniu samodzielności. Do tego konieczne jest dostosowanie domu, a w szczególności łazienki do potrzeb dziecka.To bardzo kosztowne wyzwanie, dlatego prosimy o wsparcie życzliwych ludzi - mówi mama Martynki, pani Gabriela.

- Dziękujemy z całego serca wszystkim osobom, które poruszone nieszczęściem naszej córci okazały wsparcie i pomoc finansową. Przeogromnie dziękujemy - dodaje pani Gabrysia. A my w imieniu sympatycznej rodziny prosimy o dalszą pomoc.
 

 Martynka 

Mam na imię Martynka. Jestem troszkę inna, bo urodziłam się z bardzo krótkimi rączkami. Nie wszystko mogę robić używając rąk, ale z pomocą pospieszyły moje nóżki. Muszę dużo rehabilitować się i trenować, żeby stopy były dobrym zastępstwem dla dłoni. Dzięki temu mogę się bawić, ubrać i uczesać. Mam kochanych rodziców i świetną siostrę. Wszyscy bardzo mi pomagają. Marzę o tym, żeby kiedyś byli pewni, że zawsze sobie poradzę, nawet kiedy nie będzie ich w domu. Aby tak mogło być, nasz domek trzeba specjalnie przystosować do mojej inności. To dużo kosztuje, więc pewnie nieprędko tak się stanie.pobierz plakat, wydrukuj, rozwieś i pomagaj z nami >>

Jak pomóc ?

 wpłać dowolną kwotę na specjalne konto bankowe 

Stowarzyszenie SURSUM CORDA
26 8805 0009 0018 7596 2000 0080

z dopiskiem/tytułem "Martyna Gruca"

W przypadku wpłat z zagranicy należy podać dodatkowo kod swift: 
POLUPLPR, zaś przed numerem powyższego rachunku wpisać: PL

 

 przekaż 1% podatku 
w deklaracji PIT wpisz nasz  nr KRS 00000 20382
w polu "Cel szczegółowy" dopisz "Martyna Gruca"

 


 KRS na SMS  Ściągnij za darmo SMS-em nr KRS na komórkę i miej podczas rozliczania PIT !

Wyślij bezpłatny SMS o treści KRS na darmowy nr 4321, a odeślemy Ci nieodpłatnie nasz nr KRS !

SMS działa w miesiącach styczeń-kwiecień
Rozlicz PIT przez internet za pomocą darmowego programu e-PITy
(drukuje i wysyła PIT przez internet)

Wypełnij Pity online 2018

w polu "Cel szczegółowy 1%" wpisz imię i nazwisko Podopiecznego
Bieżące rozliczenie akcji - stan na dzień 29.08.2019r.

94.360,70 złDarowizny, w tym środki zebrane i przekazane przez
Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach
2.467,92 złWpłwy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2014
3.103,76 złWpłwy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2015
2.036,64 złWpłwy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2016
2.049,15 złWpłwy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2017
- 16.754,44 złWydatkowano na leczenie
- 10,00 złNiezależne prowizje i opłaty bankowe
87.253,73 złPozostało na dalsze leczenie

 

Galeria chwały
czyli chronologiczny wykaz Darczyńców, którzy wpłacili pieniądze na konto - obejmuje wpłaty zaksięgowane

OSOBY FIZYCZNE
Ewelina Podwika; Adrian Wójcik; Monika Mrowiec; Maciej Zatłoka; Maria Frączek

FIRMY I INSTYTUCJE
...;

Pomóż i zobacz ile daje to radości...Pomagając także korzystasz

Wszystkim Darczyńcom dziękujemy za pomoc oraz przypominamy, że darowizny przekazane na nasze konta podlegają odpisom podatkowym. 

  • dla osób fizycznych - jest to limit do 6% od dochodu
  • dla osób prawnych - jest to limit do 10% od dochodu

 

|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 2 , miesiąc 45 , rok 366  |   Ostatnia aktualizacja: 22-10-2019   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |