Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 

Akcja zakończona na wniosek rodziny

 

ŁUKASZ KOSIEK (ur. 1979r)

"Duszę się!" - tak brzmiały ostatnie słowa Łukasza zanim stracił przytomność. Infekcja gardła zakończyła się dramatyczną walką o życie. Rozlegle niedotlenienie mózgu spowodowało, że Łukasz stracił wzrok, zaburzona została mowa, a czterokończynowy niedowład całkowicie uzależnił go od pomocy osób trzecich. Pozostała w nim jednak wola walki i determinacja, aby odmienić swój los. Młody mężczyzna potrzebuje intensywnej, niestety – bardzo kosztownej rehabilitacji.
 
Łukasz Kosiek, urodził się 17 lipca 1979r. w Jaśle. Był żywiołowym, energicznym człowiekiem o wyjątkowej wrażliwości i pogodnym usposobieniu, duszą towarzystwa. Jak wielu młodych Polaków, po bezskutecznym poszukiwaniu pracy w kraju, wyjechał do Anglii. Niedługo po nim wyjechała tam również jego dziewczyna, Kinga. Obydwoje znaleźli legalne zatrudnienie, założyli rodzinę i doczekali się córeczki Lilianki. Celem Łukasza było zapewnienie rodzinie godnych warunków życia w Polsce. Jego największym marzeniem było wybudowanie domu i powrót do kraju.
 
W marcu 2013r. Łukasz zachorował na anginę. Bardzo źle się czuł, temperatura sięgała 40 stopni. Miał trudności z oddychaniem. W ciągu trzech dni kilkakrotnie zgłaszał się do dwóch szpitali z prośbą o pomoc. Leczenie nie pomagało. W nocy z 15 na 16 marca zaczął się dusić. Żona natychmiast wezwała pogotowie. Bliscy nie czekając na karetkę rozpoczęli reanimację, jednak opuchlizna gardła była tak duża, że uniemożliwiała swobodny przepływ powietrza. Serce zwalniało swoją pracę, zanikało tętno...
Karetka pogotowia przybyła po kilkunastu minutach. Niestety - bez sprzętu umożliwiającego dotlenienie organizmu. W ciężkim stanie młody człowiek trafił na oddział intensywnej terapii, gdzie podłączony do respiratora kontynuował walkę o życie. Po dwóch tygodniach środki usypiające zostały odstawione, ale Łukasz nie obudził się, nie nawiązywał kontaktu, nie reagował. Badanie wykazało martwe obszary w korze mózgowej. Kolejne tygodnie upływały na strachu i niepewności. Po około 2 miesiącach stan Łukasza powoli zaczął się poprawiać. Pojawiły się pierwsze oznaki stopniowego powrotu świadomości, zaczął nawiązywać kontakt z otoczeniem. Kolejne miesiące przynosiły dalszą poprawę. Wróciła pamięć sprzed choroby. Niestety potężne niedotlenienie, którego doznał spowodowało niedowłady kończyn, narządów artykulacyjnych i korową ślepotę.
 
Po 5 miesiącach pobytu w szpitalu Łukasz został przewieziony do ośrodka rehabilitacyjnego w Londynie, gdzie przebywał do marca 2014r. Intensywność ćwiczeń i silna motywacja Łukasza dawały dobre rezultaty. Zwiększyła się kontrola nad ciałem, nadmierne napięcie mięśniowe powoli ustępowało. Łukasz uczył się wykonywać proste czynności, kontynuował intensywne ćwiczenia logopedyczne, dzięki którym coraz częściej udawało mu się wypowiadać pojedyncze, proste słowa. Mięśnie stawały się coraz silniejsze, co pozwalało mu dłużej samodzielnie siedzieć, utrzymywać równowagę i wykonywać celowe ruchy rąk i nóg.
 
10 marca 2014r. dobiegł końca jego pobyt w ośrodku w Londynie. Brytyjski fundusz zdrowia podjął się finansowania pobytu w ośrodku dla młodych ludzi dotkniętych urazami mózgowymi w Reading. W ramach dofinansowania przewidują jedynie minimalną liczbę zajęć z fizjoterapeutą i logopedą. Żona Łukasza czyni starania, aby zapewnić mu większą liczbę ćwiczeń ze środków własnych. Są bardzo skromne z uwagi na fakt, że Kinga jest w tym momencie jedynym żywicielem rodziny, pracuje tylko na pół etatu. Obowiązki związane z wychowywaniem córeczki i potrzebami Łukasza uniemożliwiają jej podjęcie dodatkowej pracy. Pomagają przyjaciele i rodzina.
 
Tylko długotrwała, systematyczna, intensywna i kosztowna rehabilitacja ruchowa, terapia logopedyczna i stymulacja mózgu mogą pomóc Łukaszowi w powrocie do sprawności. Zbieramy fundusze na specjalistyczną, intensywną neurorehabilitację w Polsce.
O walce Łukasza o powrót do sprawości można przeczynać na specjalnym profilu na facebooku.Ta historia ma ciąg dalszy...

W życiu  Łukasza zawsze na pierwszym miejscu był i jest nadal drugi człowiek: rodzina, przyjaciele, koledzy, znajomi. Zawsze dbał o kontakty z ludźmi, uwielbiał rozmawiać, żartować, spotykać się. Dzisiaj - nie widzi ludzi, nie może z nimi swobodnie porozmawiać, jest całkowicie uzależniony od pomocy innych. To jest dla niego najtrudniejsze.

Nie traci jednak ducha walki i nadziei, że uda mu się odzyskać samodzielność. Ogromną radość, ale i wzruszenie wywołuje u niego to, że nie zapomnieliście o nim, że jego los nie jest Wam obojętny, że pomagacie mu i wspieracie. Bardzo Wam za to dziękuje i zapewnia, że daje z siebie wszystko.

Dzięki ćwiczeniom udało się wzmocnić mięśnie nóg i kręgosłupa oraz zwiększyć zakres ruchów rąk. Łukaszowi coraz dłużej udaje się utrzymywać równowagę, siedzieć i stać. Lepiej radzi sobie również z komunikacją. Droga do sprawności i samodzielności jest nadal bardzo trudna i długa.

 Łukasz ma swój fanpage na facebooku. Znajdziecie tam aktualne zdjęcia i informacje. www.facebook.com/pomoc.dla.lukasza

 
Rozliczenie akcji

22.992,35 zł
Darowizny
8.317,52 zł
Wpływ z kampani 1% za rok podatkowy 2013
11.734,10 zł
Wpływ z kampani 1% za rok podatkowy 2014
8.624,24 złWpływ z kampani 1% za rok podatkowy 2015
5.607,99 złWpływ z kampani 1% za rok podatkowy 2016
- 53.556,66 zł
Wydatkowano na leczenie
- 156,50  zł
Niezależne prowizje i opłaty bankowe, w tym od wpłat darowizn z zagranicy
3.563,04 zł
Pozostało

Galeria chwały
czyli chronologiczny wykaz Darczyńców, którzy wpłacili pieniądze na konto - obejmuje wpłaty zaksięgowane

stan na dzień 08.03.2018r.

OSOBY FIZYCZNE
Władysław Mlicki; Jarosław Wojciech Gorgosz; Anna Herling; Jarosław Koba; Michalina Cyran; Marcin Ziomek; Małgorzata Helena Spólnik; Klaudia Kosiorowska; Przemysław Spólnik; Martyna Nobis; Rafał Buglewicz; Agnieszka Źołądź; Magdalena Kinga Nuckowska; Tomasz Kruszliński; Katarzyna Halemba; Łukasz Bolesław Janiga; Wieslaw Mysliwiec; Wiesław Jajko; Marezna Thuy Anh Pham Quang; Joanna Byczek; Małgorzata Kiełbasa; Robert Byczek; Sabina Fabia; Karin Schmelzer; Tuot Christopher; Paweł Dudzic; Małgorzata Helena Spólnik; Marta Lis; Tomasz Mazur; Beck Urlike; Robert Wiesinger; Monika Anna Olbrycht; Marcus i Judith Zerbst; Jarosław Koba; Wojtek Witkowski; Łukasz Krajewski; Elżbieta Marek; Ewa Krystyna Janiga; Damian Halemba; Anna Stec; Janusz Filar; Maria Kiełbasa; Norbert Abramowicz; Mariusz Mateusz Kida; Marta Kida; Daniel Gorgosz; Jarosław Gorgosz; Ewelina Janiga; Tomasz Mazur; Robert Stężała; Bogusław Czernik; Jolanta Stefanik; Krystyna Wilczak; Ewelina Janiga; Grzgorz Kmiecik; Ewelina Janiga; Justyna Kowalska; Dorota Rzońca; Justyna Ciechomska; Jerzy Zbylut; Bogusława Kluz; Genowefa Baran; Ewa Janiga; Jarosław Wojciech Gorgosz; Dorota Rzońca; Ewelina Janiga; Ludwik Krupa; Ewa Janiga; Bogusława Kluz; Stanisław Gorczyca; Jarosław Słowik; Bogusława Kluz; Genowefa Baran; Dorota Rzońca; Ludwik Krupa; Grzegorz Baran; Daniel Gorgosz; Maria Popławska; Przyjaciele FPPB;

FIRMY I INSTYTUCJE
POLWAX Spółka Akcyjna (Jasło);

Pomóż i zobacz ile daje to radości...
Pomagając także korzystasz

Wszystkim Darczyńcom dziękujemy za pomoc oraz przypominamy, że darowizny przekazane na nasze konta podlegają odpisom podatkowym. 

  • dla osób fizycznych - jest to limit do 6% od dochodu
  • dla osób prawnych - jest to limit do 10% od dochodu
|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 2 , miesiąc 68 , rok 513  |   Ostatnia aktualizacja: 22-10-2019   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |