Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 

KAROLEK KASPRZYK (ur. 2005r.)

Karolek ma kocie oczy i pszeniczne loki – tak opowiada o nim mama, pani Anna Kasprzyk. Żyje wbrew rokowaniom lekarzy... Ślicznymi, ciekawymi oczętami ogląda świat z podwójną uwagą, bo bardzo słabo słyszy. Pierwsze dźwięki świata usłyszał, gdy miał cztery latka – dzięki wszczepionemu implantowi ślimakowemu. Nie potrafi mówić, ale pięknie okazuje radość, miłość, smutek - gestem i głosem, który jeszcze tak trudno uporządkować w słowa…

Gdy siedem lat temu Karol przyszedł na świat, lekarze określili jego stan jako krytyczny. Zdiagnozowano u niego wrodzoną wadę mózgu, głuchotę, przepuklinę przeponową, później też nadciśnienie płucne i przewężenia tchawicy.

Przez dwa lata i trzy miesiące oddychał dzięki respiratorowi, dziś może już oddychać sam. Wbrew rokowaniom i na przekór kolejnym chorobom, które ujawniały się z wiekiem, stan chłopca poprawiał się z miesiąca na miesiąc i z roku na rok.

- Przez pierwsze lata rokowania były niepewne i choć żaden lekarz jeszcze tego nie odwołał, syn czyni postępy, a proporcje między leczeniem a rehabilitacją od około dwóch lat ciągle się zmieniają na rzecz rehabilitacji. Innymi słowy, teraz Karol potrzebuje przede wszystkim rehabilitacji – mówi pani Anna. Na tę rehabilitację, która daje nadzieję na pierwsze samodzielnie postawione kroki i wypowiedziane słowa, potrzeba mnóstwo pieniędzy.

Kto sam nie może zasilić Karolkowego konta, niechaj niesie w świat wieść, że trzeba pomóc. A kto chce go lepiej poznać – niech zajrzy tutaj:
www.lobzovkajestdzis.blogspot.com

Aktualności

Karol ma już trzynaście lat. W sierpniu 2019 skończy czternaście. To dziwne, bo czujemy, jakby urodził się wczoraj. Ale nie ma już intensywnej terapii, nie ma respiratora ani tracheostomii. Wprawdzie nie pozbyliśmy się wszystkich sprzętów, ale implant ślimakowy (vel “ucho”) i gastrostomia (vel “brzuch”) są już integralnymi częściami Karola. Jesteśmy więc dumnymi rodzicami Cyborga.

Jest też dom, czyli my - ja, Zbyszek, Karol i jego siostry: Zosia i Anielka. Jest spokojniej niż trzynaście lat temu. Choć zapach środków dezynfekujących nadal budzi we mnie tamten lęk i bezsilność.

Karol to podobno śliczna tykająca bomba - czaruje uśmiechem i pszenicznymi lokami, ale jeden Bóg i chirurdzy wiedzą, że “tylko jakimś cudem tak dobrze funkcjonuje”. Jakimś cudem i dzięki rehabilitacji.

Badania kontrolne to zawsze działanie z wieloma niewiadomymi. Na przykład sześć lat temu. Badanie tomografem komputerowym, które miało nam pokazać w jakim stanie jest łata w przeponie Karola. Szwy na łacie okazały się świetnie trzymać a sama łata być w bardzo dobrym stanie. Ale, ale.... “w okolicach klatki piersiowej widać dziwny twór wypełniony płynem”. Dziwnym tworem jest mocno poszerzony przełyk. Dla odmiany tchawica jest przewężona.

Trzynastoletni Karol to jakby półtoraroczny Karolek. Innymi słowy: ma “niepełnosprawność sprzężoną w stopniu znacznym”. Nie mówi, nie czyta, nie pisze, nie chodzi samodzielnie, nie zgłasza potrzeb fizjologicznych, nie zrobi sobie ani śniadania ani kąpieli. Nie zawiąże sznurowadeł, ale wie, że buty to na nogi a czapka to na głowę :) Nie przeklina i nie domaga się nowego smartfona - zamiast tego, kiedy się wkurzy uderza w coś głową, a na widok tabletu dopomina się pokazu slajdów rodzinnych zdjęć. Nie wraca późno do domu - chyba że z nami. A okres burzy i naporu manifestuje odmową samodzielnego używania sztućców.

Ale tak dobrze jak teraz jeszcze nigdy nie było :)

Tak dobrze, to znaczy jak?

Samodzielnie oddycha. Na krótszych dystansach chodzi prowadzony za rękę, posiłki stałe je doustnie. Jest czytelny - bez słów, bez gestów, bez piktogramów, bo niczego z tego nie przyswaja, a jednak można się z nim “dogadać”. A on ma coraz więcej “do powiedzenia” , bo... to ten wiek;) Uwielbia ludzi, muzykę na żywo i podróże! Lubi “grać” w piłkę i oglądać wszelkie pojazdy. Bardzo dobrze czuje się w kościele, szkole muzycznej Zosi, na basenie i w siodle, u dziadków i swojej najcudowniejszej szkole na świecie.

Jest “tak dobrze”, bo ma dom, rodzinę i rehabilitację. Bez niej nie osiągnęlibyśmy tak wiele. Tysiące maleńkich kroczków, składających się z dziesiątek jeszcze mniejszych, doprowadziło nas do miejsca, gdzie spełnia się życzeniowy sms, który wysłałam do Zbyszka 2 listopada 2005 r. (Karol miał 3 miesiące i ciągle był na OIOMie): “Będzie kiedyś taki piękny słoneczny dzień, kiedy będziemy patrzyli na nasze roześmiane, bawiące się dzieci i zapytasz mnie: a pamiętasz, jak Karolek był chory?

Niech ten stan trwa :)

Wasza pomoc jest nieoceniona, Wasz 1% jest wielką szansą dla Karola i ogromną ulgą dla nas, bo wiemy, że możemy kontynuować rehabilitację Karola czy pokryć koszty naprawy mocno eksploatowanego procesora mowy.pobierz plakat, wydrukuj, rozwieś i pomagaj z nami >>

Jak pomóc ?

 wpłać dowolną kwotę na specjalne konto bankowe 

Stowarzyszenie SURSUM CORDA
26 8805 0009 0018 7596 2000 0080

z dopiskiem/tytułem "Karol Kasprzyk"

W przypadku wpłat z zagranicy należy podać dodatkowo kod swift: 
POLUPLPR, zaś przed numerem powyższego rachunku wpisać: PL

 

 przekaż 1% podatku 
w deklaracji PIT wpisz nasz  nr KRS 00000 20382
w polu "Cel szczegółowy" dopisz "Karol Kasprzyk"

 


 KRS na SMS  Ściągnij za darmo SMS-em nr KRS na komórkę i miej podczas rozliczania PIT !

Wyślij bezpłatny SMS o treści KRS na darmowy nr 4321, a odeślemy Ci nieodpłatnie nasz nr KRS !

SMS działa w miesiącach styczeń-kwiecień
Rozlicz PIT przez internet za pomocą darmowego programu e-PITy
(drukuje i wysyła PIT przez internet)

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

w polu "Cel szczegółowy 1%" wpisz imię i nazwisko PodopiecznegoAktualności:
 


11.02.2014r.

Hej, hej! Pozdrawia Was najpiękniej jak umie, Wasz Przyjaciel Karol - "Kocie Oko".

Macha rączką, gra dla Was na pianinie, uśmiecha się... Nawet śpiewać się nauczył, aby spełnić marzenie swojego taty!
Tato ułożył kiedyś kołysankę, w której wyraził takie oto marzenie: "A kiedyś pięknego lata powiesz do mnie wreszcie: tata" Kołysanka spełniła się!
Dzięki Waszej życzliwości - mili "podarunkowicze" jednego procencika, przez cały ubiegły rok Karolek mógł się rehabilitować.

- Przede wszystkim Karol nam śmignął. Sięga głową ponad stół:) - opowiada mama chłopca. - Drugi rok chodzi do fajnej szkoły, ma świetną klasę oraz serdecznych, kreatywnych nauczycieli. Uwielbia muzykę:), toteż najbardziej lubi zajęcia z panem Arturem w sali pełnej prawdziwych instrumentów. Zamieniliśmy mu wózek z "dzieciowego" na półaktywny i zaczęło się. Umiejętność prowadzenia tego pojazdu opanował nie wiadomo kiedy. Usiadł i już wiedział co i jak:) Nie znosi, kiedy zaciągamy mu hamulce, ale radzi sobie z tym problemem doskonale. Pyk, pyk małym paluszkiem i do przodu:)

Bardzo często inicjuje zabawy i wciąga w nie innych. Zdaje się rozumieć coraz więcej z zasad otaczającej go rzeczywistości. Wie jak działa piekarnik, wie, gdzie miejsce spodni, skarpet, butów czapki, bluzki i dobrze się bawi próbując założyć wszystko po kolei. Sam je. W minionym roku był z tatą na turnusie hipoterapeutycznym. Podsumowaniem efektów pracy może być stwierdzenie, że Karol idzie do przodu, czasami robi przystanek, ale do przodu, do przodu. W swoim nieprędkim tempie.
Gdy Karolek urodził się, lekarze nie dawali mu szans, że przeżyje. Gdy przeżył - rokowali, że raczej nigdy nie będzie w stanie utrzymać się na własnych nóżkach. I oto nads
zedł czas, gdy chłopak pokazał im figę z makiem.
 

- Spektakularnym wyczynem minionego roku była całkowicie samodzielnie przestana minuta i osiem sekund - cieszy się mama.

Jednym z najpiękniejszych wspomnień minionego roku była też wymiana uścisków z papieżem Franciszkiem. Karol i tata pojechali do Rzymu razem z trzynaściorgiem uczniów z jego szkoły. Podczas audiencji siedzieli w pierwszym rzędzie. Karol walczył z hamulcami, a jak tylko udało mu
się pokonać i hamulce i siłę mięśni taty, gnał co sił w bicepsach do przodu, do Franciszka:). Po audiencji papież przywitał każde dziecko i rodzica. I przytulił:)

 


Chłopiec "Kocie Oko" jeszcze niejeden raz może pokazać figę z makiem wszystkim, którzy zbyt słabo w niego wierzyli. My wierzymy baaardzo mocno! A Wy?
Bieżące rozliczenie akcji - stan na dzień 29.08.2019r.

29.064,74 zł
Darowizny, w tym wpłaty za aukcje Allegro
3.817,46 zł
Wpływy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2012
3.887,85 zł
Wpływy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2013
5.312,00 zł
Wpływy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2014
6.697,92 złWpływy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2015
6.748,29 złWpływy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2016
6.687,00 złWpływy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2017
- 49.171,38 zł
Środki wydatkowane na leki, rehabilitację i sprzęt rehabilitacyjny
- 39,50 zł
Niezależne prowizje bankowe
13.004,28 zł
Pozostało na dalsze leczenie

 

Galeria chwały
czyli chronologiczny wykaz Darczyńców, którzy wpłacili pieniądze na konto - obejmuje wpłaty zaksięgowane

OSOBY FIZYCZNE
Rafał  Moller i  Komasińska-Moller Maja; Agnieszka Marta Dubiel; Danuta i Kamil Nowak; Piotr LeonowiczMichał Szkuta; kupujący na uakcjach charytatywnych w serwisie Allegro; Mariusz Miller; Elżbieta Maria Wiater; Marta Cieśluk; Piotr i Joanna Leonowicz; Dorota Kyntaja; Wojciech Langer; Paweł Zębala;  Iwona Maria Dobosz; Łukasz Adam Lichota; Grzegorz Ginter; Banasiewicz Elżbieta; Agata Mucha; Izabela Jakubek;

FIRMY I INSTYTUCJE
M.MME Bastien Bodet 2 BLD Jules SA LENTINY;  BYSTYLE Przemysław Górny; Kancelaria Radcy Prawnego Jerzy Muz;

Pomóż i zobacz ile daje to radości...
Pomagając także korzystasz

Wszystkim Darczyńcom dziękujemy za pomoc oraz przypominamy, że darowizny przekazane na nasze konta podlegają odpisom podatkowym. 

  • dla osób fizycznych - jest to limit do 6% od dochodu
  • dla osób prawnych - jest to limit do 10% od dochodu
|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 1 , miesiąc 95 , rok 753  |   Ostatnia aktualizacja: 20-01-2020   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |