Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 


JULKA KOWALCZYK (ur. 2003r.)

Julka ma piękne, długie włosy, duże niebieskie oczy i figlarny, nieśmiały uśmiech. Jest bardzo wrażliwa i ciekawa świata. Mieszka w Trzetrzewinie k. Nowego Sącza. Uwielbia czytać książki. Ostatnio zaczytywała się w kolejnej części "Przygód Mikołajka". Ma nawet za sobą pierwszą literacką próbę - własnoręcznie napisany i zilustrowany tomik wierszy. Rymowankami własnego autorstwa obdarowywała dotąd wszystkich, których kocha: mamę, tatę, siostrę Zosię, brata Frania i najmłodszą, dwuletnią Gabrysię.

 2 listopada 2011r. szła do szkoły z grupą koleżanek. Była pełna entuzjazmu, bo po chorobie wróciła jej ulubiona nauczycielka. Nie dotarła na lekcje. Na oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona przez przejeżdżający samochód. Trafiła najpierw do sądeckiego szpitala, skąd przewieziono ją do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu.

Rozpoznanie lekarskie to: ciężki uraz czaszkowo-mózgowy o typie DAI. Obrzęk mózgu i pnia. Krwawienia podpajęczynówkowe. Masywne stłuczenie mózgu. Stan wegetatywny. Niedowład spastyczny prawostronny.

Modliliśmy się o jej życie. Po pięciu dniach od wypadku zaczęła samodzielnie oddychać. Po 13 dniach z oddziału intensywnej terapii została przeniesiona na oddział neurochirurgiczny. Lekarz prowadzący po kilku tygodniach zalecił, żebyśmy w ramach terapii zabrali Julkę do domu. Baliśmy się tego, ale okazało się, że nasza Julcia w domu jest spokojniejsza niż w szpitalu. Choć stan nie poprawia się znacząco, czuje naszą bliskość. Cała rodzina jest przy niej. Ani na chwilę nie zostaje sama. Staramy się samodzielnie rehabilitować córeczkę. Jesteśmy pełni nadziei, że w domu, w otoczeniu kochających ją ludzi, wśród znajomych dźwięków i zapachów Julcia szybciej wróci do zdrowia.

To dla nas duży wysiłek, ponieważ wychowujemy jeszcze troje zdrowych i pełnych energii dzieci, musimy też pracować na utrzymanie rodziny. Ale nie zamierzamy się poddawać w walce o naszą Julkę. Cieszy nas każdy najdrobniejszy jej postęp. Choć na razie jest ich tak niewiele... Córeczka spontanicznie otwiera oczy. Można u niej zaobserwować okresy czuwania i snu. Uspokaja się, kiedy jej czytamy książkę, mówimy do niej, albo nucimy.

Żeby nie doszło do zaników mięśni wymaga terapii z udziałem specjalistów. Koszty takiej rehabilitacji są wysokie i przekraczają nasze finansowe możliwości. Do tej pory wspierali nas przyjaciele i rodzina, wielu bezinteresownie życzliwych ludzi. Wiemy jednak, że leczenie i rehabilitacja może potrwać jeszcze bardzo długo, dlatego ośmielamy się zwrócić do Państwa z prośbą o pomoc. Wierzymy głęboko, że z Waszą pomocą nasza córeczka Julka pewnego dnia obudzi się, wstanie i znów się do nas uśmiechnie...

Maria i Dariusz Kowalczykowie (rodzice)

Julka potrzebuje rehabilitacji biernej dwa razy dziennie, raz dziennie rehabilitowana jest metodą Vojty, wkrótce rozpocznie się rehabilitacja logopedyczna metodą Castillo Moralesa (również raz dziennie), koszt samej tylko pomocy logopedy to 70,- zł za jedną wizytę.Aktualności:

12.2015r.

2 listopada minął 4 rok od wypadku Julki. Julka nadal cierpi na czterokończynowy niedowład i spastyczność, nie odzyskała mowy. Słyszy i rozumie. Reaguje (okazuje uczucia jak zdenerwowanie, uśmiech, głośny śmiech, jednak nie potrafi płakać, potrafi jednak okazać że cierpi lub jeśli czegoś chce (wyraźnym pomrukiem lub jękiem).
Porusza z ograniczoną swobodą w zasadzie tylko lewą nogą, nie może poruszać swobodnie rękami (niedowład oraz spastyczność), nie może poruszać palcami u rąk, a więc niczego chwytać czy przytrzymać. Nie może ruszać głową ani jej sama utrzymać (niedowład z jednej strony a spastyczność z drugiej powodują że głowa sama obraca się w lewo). Jednak od wypadku podczas ćwiczeń widać że potrafi na krótki czas utrzymać minimalną kontrolę (jeśli jest odpowiednio zmotywowana w czasie ćwiczeń potrafi przez jakiś czas utrzymać głowę).

Trochę lepiej także kontroluje swój wzrok co pozwala jej przy odpowiednim wysiłku skupić się na oglądanym filmie czy fotografii.Nadal nie potrafi samodzielnie utrzymać postawy siedzącej czy nawet zmienić pozycję w łóżku.
Na skutek spastyczności i niedowładu mięśni szkieletowych utworzyła się duża skolioza kręgosłupa z rotacją, Julka została zakwalifikowana do operacji kręgosłupa (wszczepienie implantu pręta prostującego kręgosłup) w klinice w Zakopanem, termin operacji został wyznaczony na pierwszy wolny termin (maj 2016).
Dzięki jednak codziennej rehabilitacji (rano, w południe, popołudniu oraz wieczorem) nie ma zaników mięśni, ani odleżyn, walczymy także codziennie aby nie utrwaliły się przykurcze na nadgarstkach, codziennie stosując ćwiczenia rozciągające oraz co kilka miesięcy zastrzyki botuliną.

rodzice Julki


2012-09-03

Od wypadku Julii minęło jedenaście miesięcy, cały czas przebywa w domu, gdzie prowadzona jest rehabilitacja. Ćwiczymy z Julcią trzy razy dziennie, według wskazań prof. Talara, dodatkowo robione są masaże i rehabilitacja logopedyczna, pionizacja, stymulacja akustyczna mózgu metodą Tomatisa. Widzimy, że małymi kroczkami terapia przynosi efekty. Od trzynastego marca Julka zaczęła się uśmiechać. Początkowo zdarzało się to sporadycznie i potrafiła rozweselic ją tylko Gabrysia - jej trzyletnia siostra - gdy przekręcała słowa. Obecnie Julka bardzo żywo reaguje na żarty, czy zabawne historie sprzed wypadku. Potrafi skupić przez kilka minut uwagę na pokazywanej na ekranie komputera bajce czy teledysku, bardzo lubi słuchać muzykę, w nocy lubi zasypiać przy delikatnej muzyce. Lubi jak opowiadamy co się dzieje w domu w rodzinie, czytamy książki, reaguje mimiką czy uśmiechem, lubi się śmiać, choć śmiech przynosi jej też ból (w dalszym ciągu ma wygórowane odruchy), ponieważ spastyczność i związane z tym prężenia mięśni jeszcze nie minęły. Julka w dalszym ciągu nie mówi, często jednak - szczególne rano, po przebudzeniu - wydaje dźwięki, zachęcana słownie stara się je powtarzać. Julka kontaktuje się z nami poprzez mruganie oczami. Umówiliśmy się, iż "dwa" mrugnięcia oznaczają "tak", a trzy - "nie". Modlimy się cały czas o pomoc Bożą, i widzimy iż Bóg jej nam nie skąpi i posyła do nas wielu ludzi, czy to bezpośrednio aby wspomogli nas swoją pomocą przy rehabilitacji, czy materialną - poprzez Stowarzyszenie Sursum Corda. Wiele osób informuje nas, że cały czas modli się o zdrowie dla Julki. Dzięki Wam wszystkim nie tracimy nadziei, że podążamy drogą wyznaczoną nam przez Boga i  wierzymy, że przyjdzie czas, że Bóg pozwoli i będzie do nas mówić,  chodzić, śmiać się  jak dawniej, jednym słowem wydobrzeje. Dziękujemy Wam wszystkim za Waszą pracę i bezinteresowne zaangażowanie, o Wszystkich Was pamiętamy w naszych modlitwach, bo tylko tak możemy okazać naszą wdzięczność.

pozdrawiamy serdecznie
Maria i Dariusz Kowalczyk


2012-02-20 - Oglądaj na tvkrynica.pl >>

2012-02-21 - Strongman odwiedził Śpiącą Królewnę - czytaj na sacz.in >>


 Aktualna sytuacja na koncie

Bieżące rozliczenie akcji - stan na dzień: 15.01.2016r.

55.681,71 złDarowizny
70.854,22 złWpływy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2011
40.601,90 złWpływy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2012
23.750,25 złWpływy z Kampanii 1% za rok podatkowy 2013
- 137.142,03 złŚrodki wydatkowane na leczenie
- 117,50 złNiezależne prowizje bankowe (nie uwzględniono przelewu zagranicznego)
55.628,55 złPozostało na dalsze leczenie


Chronologiczny wykaz dotychczasowych Darczyńców - wykaz obejmuje wpłaty zaksięgowane

OSOBY FIZYCZNE - stan na dzień 15.01.2016r.

Krystyna Marianna Rutkowska; Marcin Golik; Danuta Michnik; Aleksandra Okroj;  Sylwia Mateszek i Lesław Rymarczyk; Ewa Czupta; Krzysztof Franciszek Filek; Eugenia Sperka-Maciąg; Dariusz Gniewek; Jakub Jan Rojek; Anna Kucharska-Kulpa; Piotr Wojciech Święs; Ignacy i Renata  Kowalczewscy; Barbara Ćwikiel; Renata  Kaim; Jacek  Nienałtowski; Bartłomiej Wojciech Szewczyk; Jadwiga  Burzej; Tadeusz Wróbel; Tadeusz Jugowiec; A.E. Wolny; Olga Szeliga; Alicja Bocheńska; Anna Giza; Grazyna i Tadeusz Wolny; Zbigniew Stanisław Muzyk; Alicja Sekuła; Kinga Nowak; J. B. Wolny; Piotr Wojciech Matejski; Elżbieta  Banaszczyk; Tomasz Gąsienica-Mikołajczyk; Piotr Cezary Sadowski; Anna Zając; Martin Budny; Anna Monika Żegleń; Sylwia Smaga-Bodziony; Jadwiga  Tyrała; Janina Skrabska; Stanisław Turek; Robert Eryk Kuczaty; Maria Fajferek; Kazimierz Czesław Sobieralski; Monika Zamojska; Marzena  Sobczak-Korzeniowska; Katarzyna Bojko Zajiczek; Anna i Maciej  Gosztyła ; Marcin Emil Leśniak; Tadeusz Antoni Węgrzyński; Anna Tokarczyk; Mirosława Popardowska; Maria i Leszek Tomalska; Małgorzata Kuligowicz; Mariusz Leśniak; Magdalena Baran; Marek Wąsowicz; Tomasz Piotr Kowalski; Mateusz Piotr Basta; Monika Karolina Ociepka; Michał Gryźlak; Elżbieta Górka; Dominika Maria Feć; Bogusława Izabela Kamińska; Maria  Bobak; Bolesław Kędroń; Stanisława Kosecka; Karolina Nowobilska; Ewa Łosińska; Joanna Janczyk; Aleksandra Dźwigniewska; Ewa Maria Kozioł; Paweł Witek; Andrzej Kozieł; Marcin Tomasz Styżej; Tomasz Smotek; Albert Piotr Konstanty; Krzysztof  Urbański; Anna Siewruk; Władysława Ziaja; Zygfryd Mstowski; Ewa i Tomasz Smołka; Beata Czop; Tatsiana Hasan; Tomasz Tymiński; Dominik Piotr Baziak; Helena Krzykalska; Jan Szeligiewicz; Roman Bąk; Magdalena i Seweryn Szubryt; Halina Nowak; Emilia Mordarska; Norbert Kozieński; Anna Leśniowska; Marek Popłonyk; Grzegorz Jasiński; Aleksandra i Tadeusz Król; Barbara Lorcyzk; Justyna Piotr Mokrzycki; Joanna Obrzut; Justyna Mokrzycka; Antonina Batkiewicz; Dariusz  Dobosz; Wojciech Pokrzepa; Renata Gruca; Maciej i Bogumiła Kozdrak; Agata Ptasznik; Tomasz Józef Łukasik; Agnieszka Katarzyna Potoczak; Tomasz Artur Gulka; Paweł  Wójcik; Dorota Witowska ; Jerzy Michalik; Rafał Mateusz  Hatlaś; Marcin Stanisław Olszowski; Bartłomiej Piotr Orzeł; Andrzej Antoni Frąckowiak; Danuta Plaszczyk; Małgorzata Rokicka; Ireneusz Surówka; Sabina Bobran; Małgorzata Cisoń; Tomasz Laskowski; Robert Bebłacz; Jan Zygmunt; Agnieszka Łukasik; Andrzej Stanisław Kostrzewa; Marek Jeleń; Maria Paluch; Rafał Molenda; Agnieszka Łojewska; Piotr Paweł Śliwiński; Piotr Matejski; Bożena Czubaj; Teresa Biel; Maria i Tadeusz Jarosz; Aleksander Pikul; Władysława Michalik; Stanisława Krężel; Adam Krupa; Halina Juda; Piotr Wojciech Bielarczyk; Barbara Wójcik; Małgorzata Kurczewska Best Pub; Kamil Gozdan; Aleksandra Korcz; Sławomir Kurek; Maria Górka; Barbara Sroka; Joanna Marchwiak; Patryk Burzej; Mariusz Wojtas; Anna Maria Lińska; Jarosław Olechowski; Michał Peciak; Uczniowie z Gimnajzum w Tęgoborzy;  Iwona Wójcik; Arkadiusz Abram; Piotr Kurzeja; Leszek Rybacki; Paweł Mateusz Borczuch; Bartłomiej Wojciech Szewczyk; Wojciech Pokrzepa; Piotr Kurzeja; Leszek Rybacki; Joanna Barbara Brodło; Piotr Kurzeja; Beata Baczyńska; Olga Szeliga; Maria Kociuba; Dawid Szczygieł; Halina Juda; Tadeusz Kubala; Ksymena Paulina Wajda; Danuta Górka; Jan Sadlik; Adam Krupa; Joanna Obrzut i Justyna Mokrzycka; Wojciech Karteczka i  Joanna Jędrzejek-Karteczka; Dawid Marszałek; Paweł Piotr Postek; Paweł Zawiślan; Milena Rózga;  Paweł Obrzud; Grzegorz Jasiński; Ewelina Sadkiewicz; Weronika Maria Harnik; Dominik Piotr Baziak; Leszek Rybacki; Tomasz Hebda; Marian Fathers ; Halina Juda; Anna Rumieńczyk; Adam Krupa; Piotr Kurzeja; Piotr Kurzeja; Jacek  Nienałtowski; Robert Ciastoń; Bożena Olszewska; Małgorzata Maleczek;  Fundacja Na Ratunek - uczestnicy Biegu na Paścią Górę; Anna Styrna; Adam Bucki; M.A. Lipowieccy; Grzegorz Wąsowski; Henryk Naruszewicz; Ewa Zagrodzka; Agnieszka Solińska; Zbigniew Michalik; Jerzy Tokarski; Ewa Żmijewska; Mateusz Lorek; Paweł Zawiślan; Weronika Maria Harnik; Edyta Kwiatkowska;
Czekamy także na Ciebie...


FIRMY I INSTYTUCJE - stan na dzień 14.01.2016r.
Marek Strzelec Dimarco Firma Handlowo-Usługowa; Biznes i Doradztwo Ryszard Fryc; Pawłowski Krzysztof Firma Komputerowa; Doradca Aleksandra Consultantce-LTD; Szkoła Podstawowa w Krasnem Potockim; PPHU ERBET Sp. z o.o.;
czekamy także na Twoją Firmę lub Instytucję...
Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku
 

Pomagając także korzystasz

Wszystkim Darczyńcom dziękujemy za wrażliwość i pomoc oraz przypominamy, że darowizny przekazane na wszystkie nasze konta podlegają odpisom podatkowym.

  • dla osób fizycznych - jest to limit do 6% od dochodu
  • dla osób prawnych - jest to limit do 10% od dochodu

Obowiązek sporządzania przez Darczyńcę deklaracji CIT-D pojawia się, gdy:
- wartość jednorazowej darowizny przekracza 15 000 zł,
- wartość wszystkich darowizn przekazanych jednej organizacji przekracza 35 000 zł.

Jeśli chcą Państwo przekazać darowiznę na działalność naszej organizacji, co poszerzy możliwości i zakres realizowanych przez nas programów pomocowych, proszę kliknąć tutaj.
Nic nie tracąc mają Państwo także przywilej przekazać nam swojego podatku. Możemy wtedy więcej i lepiej pomagać...  

|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 2 , miesiąc 134 , rok 1243  |   Ostatnia aktualizacja: 31-03-2020   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |