Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 


Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

 
 

Wolontariat jest wspaniałą szansą na zdobycie nowych umiejętności, na poznanie ciekawych ludzi i świata.

Może być sposobem na samotność, albo twórcze przetrwanie okresu bezrobocia. Pozwala oderwać się od codziennych obowiązków, albo przygotować się do przyszłej pracy. Dla jednych jest początkiem kariery zawodowej, dla drugich jej uwieńczeniem. Uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka i tworzy przestrzeń do fundamentalnego wyboru: więcej mieć czy bardziej być.

Wolontariuszem może być każdy bez względu na wiek, wykształcenie, status materialny. Każdy musi jednak znaleźć dla siebie właściwe zajęcie, które da mu prawdziwą satysfakcję. Wolontariat nie może wiązać się z przymusem i niechęcią - wtedy traci swój sens.

Wolontariat tworzy jedyną w swoim rodzaje paletę barw. Każdy wolontariusz ma niepowtarzalną osobowość i dzięki temu na swój sposób ubogaca miejsca i ludzi, którym pomaga. W ciągu ostatnich piętnastu lat wzrosła w Polsce liczba wolontariuszy oraz miejsc ich pracy. Prawie już nikt nie kojarzy wolontariatu jedynie z zakupami dla starszej pani.

Również ustawa o wolontariacie określiła potencjalne miejsca świadczenia pomocy dla wolontariuszy. Obok tak oczywistych miejsc jak fundacje i stowarzyszenia, coraz więcej wolontariuszy pracuje w szkołach, przedszkolach, ośrodkach integracyjnych, świetlicach socjoterapeutycznych, ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach kultury, muzeach itp. Lista miejsc, gdzie mogą pomagać wolontariusze jest bardzo długa. Podobnie jak dziedziny, w których działają: od szeroko rozumianej pomocy społecznej, poprzez edukację, do prac administracyjnych.Wolontariat pozwala na:

 • rozwijanie posiadanych umiejętności,
 • odkrywanie nowych talentów,
 • nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni,
 • odkrywanie poczucia sensu pomagania innym,
 • uzyskanie poczucia satysfakcji,
 • pojawienie się w CV ważnej pozycji: byłem/am wolontariuszem/ką,
 • ciekawe i twórcze spędzenie wolnego czasu.

 

Wolontariat jest także ważny ponieważ:

 • uczy wrażliwości na drugiego człowieka,
 • pomaga przetrwać okres bezrobocia,
 • jest dobrym przygotowaniem do przyszłej pracy,
 • daje możliwość oderwania się od monotonii codziennego życia,
 • niesie wymierne dobro dla innych,
 • ...


Korzyści płynące z wolontariatu są bezpośrednio związane z motywacją pracy wolontariusza. Jeżeli ktoś wybiera się np. do pracy z dziećmi w świetlicy środowiskowej, to zaspokaja swoją potrzebę niesienia pomocy innym, obcowania z ludźmi i bycia pożytecznym.

Powszechna jednak staje się opinia, że wolontariat to nie tylko bezinteresowna praca. Podczas takiej pracy nabywa się bowiem często umiejętności, które stają się bardzo przydatne w późniejszej karierze zawodowej, a czasami nawet są czynnikiem decydującym przy ubieganiu się o konkretną pracę. Praca wolontarystyczna jest cenionym sposobem odbycia praktyk studenckich oraz staży zawodowych. Coraz częściej poszukujący pracowników kierują się ich ewentualnym doświadczeniem w pracy na rzecz organizacji pozarządowych. Praca taka często bowiem świadczy o aktywności danej osoby, kreatywności, odpowiedzialności, umiejętności samodzielnego myślenia i pracy w grupie - są to cechy jakimi powinien odznaczać się każdy wolontariusz.

Możliwość wpisania w CV pracy wolontarystycznej jest więc jedną z najbardziej namacalnych korzyści płynących z wolontariatu. Obecnie istnieje także możliwość wpisania zaangażowania w wolontariat na świadectwach szkolnych.

  
|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 1 , miesiąc 42 , rok 465  |   Ostatnia aktualizacja: 18-11-2019   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |