Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 
   17.04.2008
Dodatek - Sądeckie Inicjatywy


Sursum Corda – w górę serca


Powstaliśmy spontanicznie i naturalnie – z potrzeby działania. Zaczęło się od wyjazdów do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej, organizowania przebywającym tam chłopcom wolnego czasu, wspierania działalności resocjalizacyjnej ośrodka, ukazywania, że można się bawić bez alkoholu, że o sprawach trudnych i wartościach da się rozmawiać.

W 1994 r. była to jedna z pierwszych tego typu grup w Polsce. Towarzyszył temu wszystkiemu o. Stanisław Majcher SJ, wówczas na co dzień pracujący w jezuickiej parafii NSPJ (kolejowej) w Nowym Sączu.
Mamy osobiste doświadczenie kilku lat pracy wolontarystycznej, z „trudną” – jak się utarło mówić - młodzieżą. Na bazie tej nieformalnej „grupy wsparcia” w 2000 r. zrodziło się Stowarzyszenie SURSUM CORDA.

Czas obecny...
Jesteśmy organizacją pozarządową, nie zajmujemy się polityką, nie działamy dla zysku. Od 2004 r. posiadamy status organizacji pożytku publicznego. Działamy w obszarze szeroko rozumianej pomocy społecznej, profilaktyki i edukacji. Stosujemy nowoczesne technologie, przemyślane strategie, jesteśmy otwarci na zmiany. Rozliczamy się z osiągniętych rezultatów. Dzięki temu działamy profesjonalnie, szanując jednocześnie godność drugiego człowieka.
Stowarzyszenie SURSUM CORDA współtworzą osoby zajmujące się działalnością opiekuńczo-wychowawczą, resocjalizacyjną, socjalną, terapeutyczną oraz oświatową. Współpracuje z nami dodatkowo szerokie grono wolontariuszy o różnych specjalnościach.

Jak to robimy...
Realizujemy działania, które uczą samodzielności, rozwijają postawę wzajemnej pomocniczości, kreatywności oraz odpowiedzialności za innych i siebie - dajemy wędkę, a nie rybę. A wszystko w klimacie zaufania, przejrzystych zasad i konsekwencji.
Swoją rolę widzimy tworząc warunki do tego, by ludzie mogli wzajemnie się wspierać. To nas cieszy i fascynuje. Taki jest nasz pomysł na budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
W swoich programach niczego nie rozdajemy bezmyślnie, by mieć tylko poczucie spełnionego obowiązku, ale zapraszamy do pomocy potrzebujących, by się do tego włączyli. Bo pomoc tylko dawana deprawuje, uzależnia i niczego nie zmienia. Staramy się poprzez swoje działanie wpływać na postawy, uczyć zaradności, podnosić wiedzę. Bo to jest obecnie najważniejszy kapitał. Jego brak generuje i pogłębia niezaradność oraz ubóstwo.

Co konkretnie robimy...
Choć w naszych projektach w ub.r. wzięło udział ponad 1000 osób, to nadal dla nas najważniejsza jest jakość, a nie ilość. Na dzień dzisiejszy prowadzimy 12 stałych programów.
Od 6 lat program „Starszy Brat Starsza Siostra” wspiera dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. W 2002 r. powołaliśmy w Nowym Sączu Młodzieżowe Centrum Wolontariatu, skupiające rokrocznie kilkudziesięciu wolontariuszy oraz osoby i instytucje korzystające z ich bezinteresownej pracy. Od 2006 r. poszerzamy horyzonty i zasięg wolontariatu, tworząc i wspierając lokalne Kluby Wolontariatu, których utworzyliśmy już 13. Efektem tego wszystkiego była w 2007 r. ilość 504 wolontariuszy, 77 różnych instytucji korzystających z ich wsparcia i 13.267 godzin bezinteresownej pracy.
Uruchomiliśmy program „Podzielmy się wiedzą” – czyli darmową pomoc w nauce dla dzieci w wieku szkoły podstawowej. Organizujemy corocznie wakacyjne kolonie. Było ich już 13, a wzięło w nich udział ponad 800 dzieci. W 2004 r. utworzyliśmy Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną TĘCZA. Projekt „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” podnosi umiejętności wychowawcze. „Chata” - czyli dom dla młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze, która nie ma wsparcia w rodzinie - działa w Mszanie Dolnej. Intensywnie prowadzimy także działalność warsztatowo-szkoleniową dla wszystkich, którzy chcą rozwijać siebie i efektywnie pracować z młodzieżą. Kontynuujemy współpracę z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Mszanie Dolnej. Nadal bowiem są takie potrzeby i – na szczęście – chętni do tego działania. W okresie świąt wydajemy tworzone przez wolontariuszy Świąteczne Kartki Dobroczynne.
Program „Na Ratunek” to najnowsza inicjatywa – ratujemy w nim zdrowie i życie sądeckich dzieci, gromadząc niezbędne środki finansowe. W ostatnim czasie sfinansowaliśmy operację serca kilkumiesięcznej Emilki, aktualnie wspieramy Adasia, czekającego na swoją operację serca, na swoją szansę na życie.

Skąd na to mamy fundusze...
Każda działalność, także dobroczynna, oczywiście kosztuje. Za większość materiałów i usług musimy płacić, jak każdy. Darowiznę, przekazany 1 procent, pomoc rzeczową, czy otrzymany grant traktujemy jak inwestycję. Każdą złotówkę zamieniamy na działanie warte kilka lub kilkanaście złotych. Rozliczamy się skrupulatnie, publikując coroczne sprawozdania, m.in. w internecie.
W tej chwili jesteśmy na półmetku kampanii 1%=1?. Można nam pomóc, nic przy tym nie tracąc. Każdy, kto płaci podatki i rozlicza się przy użyciu deklaracji PIT (37, 36, 36L, 28 i 38), może - zamiast do Urzędu Skarbowego - przeznaczyć 1% swojego podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Dobra OPP z pewnością lepiej je spożytkuje, niż aparat państwowy. Jeśli zechcą Państwo zaufać nam – wystarczy w deklaracji PIT wpisać: Stowarzyszenie SURSUM CORDA, KRS 0000020382 i obliczyć swój 1%. W zamian – na naszej stronie www.pity.org.pl – otrzymacie darmowy program do rozliczenia rocznego i deklaracje PIT.
W dzisiejszym wydaniu mieszkańcom powiatu nowosądeckiego prezentujemy gotowy PIT 37, zaś sądeczanie PIT-37 oraz PIT-36 dostaną w każdej placówce Łąckiego Banku Spółdzielczego.

Jesteśmy skuteczni...
Nasze Stowarzyszenie zostało uhonorowane prestiżową nagrodą marszałka województwa małopolskiego "Kryształy Soli" dla najlepszej organizacji pozarządowej, prowadzącej działalność pożytku publicznego, w kategorii „polityka społeczna”. Byliśmy nominowali także w tegorocznym plebiscycie „Ziarnko Gorczycy”.
W kolejnych numerach „Sądeckich Inicjatyw” przybliżymy nasze poszczególne projekty i podzielimy się planami na przyszłość. Wszystkich zaś niecierpliwych i dociekliwych zapraszamy już teraz na naszą stronę www.sc.org.pl.

Kontakt ze Stowarzyszeniem SURSUM CORDA:
Ul. Nadbrzeżna 77, 33-300 Nowy Sącz, tel. (018) 44-11-994, (018) 540-40-40, kom. 0-692-115-724, e-mail: biuro@sc.org.pl, www.sc.org.pl.
 


Pełny artykuł na stronie Tygodnika MIASTO
|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 1 , miesiąc 12 , rok 148  |   Ostatnia aktualizacja: 25-05-2019   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |