Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 
   08.05.2008
Dodatek - Sądeckie Inicjatywy


Program "Na Ratunek"


- W 2007 r. zgłosili się do nas rodzice kilumiesięcznej Emilki z prośbą o pomoc w zgromadzeniu funduszy na konieczną do uratowania życia, bardzo skomplikowaną operację serca, która musiała się odbyć w ciągu kilkunastu dni - wspomina Marcin Kałużny, prezes Stowarzyszenia SURSUM CORDA. - Decyzja zapadła natychmiast – działamy. Oczywiście było wiele wątpliwości: czy damy radę, czy znajdą się chętni do wsparcia, czy udźwigniemy sprawy formalne…

Udało się jednak zaangażować w akcję wiele osób oraz sądeckie media i w krótkim czasie serce Emilki skupiło wiele Otwartych Serc. W sprawnym tempie Emilka odleciała na operację.

- Z dużym napięciem czekaliśmy na wynik. Później radość, bo wszystko się udało. Życie zostało uratowane... Na początku marca, zdrowa już Emilka, sama uczestniczyła w uroczystości wręczenia Orderu Uśmiechu prof. Malcowi w Krakowie – wspomina Marcin Kałużny.

Kolejną osobą włączoną do Programu „Na Ratunek” jest Magda Kotlarz.

W jednym z wywiadów powiedziała, że powalczy, aby zatańczyć! Pięć lat temu wydawało się jej, że cały świat się zawalił. Po tragicznym wypadku samochodowym okazało się, że będzie poruszać się tylko na wózku inwalidzkim. Ale świat nie zawalił się. Przeszła tylko do innego świata – ludzi niepełnosprawnych. Nie poddała się i walczy dalej. Ma marzenia, np. chciałaby być zdrowa, zatańczyć, włożyć buty na obcasie. Wypadek przerwał jej przygodę z Ochotniczymi Hufcami Pracy. Od trzech lat pracowała w Młodzieżowym Biurze Pracy w Nowym Sączu jako lider Klubu Pracy. Magda Kotlarz była najpogodniejszym liderem w Małopolsce, a jednocześnie studentką pedagogiki na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Mimo wszystko skończyła studia magisterskie, teraz studiuje oligofrenopedagogikę, pogłębia wiadomości na temat osób upośledzonych umysłowo, pracuje jako pedagog. A jednocześnie wychowuje 10-letniego Konrada.

Dla Magdy istnieje szansa powrotu do zdrowia. Leczenie urazów rdzenia kręgowego w moskiewskiej klinice przynosi świetne rezultaty, ale jest drogie. Jedna sądeczanka po analogicznym leczeniu zaczyna już chodzić. Magda jest już po konsultacji w klinice - lekarze są dobrej myśli, rokowania pomyślne. Dwuipółroczny program leczenia kosztuje jednak 50 tys. euro...

Cykl działań pomocowych na rzecz Magdy rozpocznie się oficjalnie 18 maja, w niedzielę. Właśnie na ten dzień zaplanowano w Magdy rodzinnym Świniarsku - Festyn Charytatywny.

- Od razu mocne uderzenie – uśmiecha się prezes Kałużny. – To się musi udać. Wierzymy w to, bo wokół tego przedsięwzięcia jest coraz większa grupa ludzi.

Włączyła się praktycznie cała społeczność Świniarska i spora część reprezentantów gminy Chełmiec. Także firmy i instytucje z Nowego Sącza. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest radny Zbigniew Mordarski – człowiek instytucja. Za nim Andrzej Bulzak – na co dzień dziekan Wydziału Psychologii WSB-NLU i też radny Gminy Chełmiec. Błogosławieństwa i wsparcia całemu przedsięwzięciu udzieliła Gmina Chełmiec, z wójtem Bernardem Stawiarskim na czele.

Oczywiście, żeby festyn się udał, potrzeba wielu osób i instytucji, które się w to włączą. A potrzeby jeszcze są duże. Np. mile widziane są fanty do zaplanowanej loterii, które można składać w biurze Stowarzyszenia SURSUM CORDA lub Szkole Podstawowej w Świniarsku. Stowarzyszenie przyjmie też każdą ilość sponsorów czy firm, które zechcą włączyć się w to przedsięwzięcie – wystawiając np. swoje stoisko i przekazując dochód na leczenie Magdy.

Impreza odbędzie się w Świniarsku, na tamtejszych obiektach sportowych. Zaproszenie jest jednak otwarte. Każdy jest mile widziany na tej familijnej imprezie. Organizatorzy przygotowują atrakcje dla każdego – od dzieci, po dorosłych.

- Cel jest szczytny, więc warto przyjść. Będziemy pomagać, jednocześnie bawiąc się. Mamy już kilka niespodzianek, które ujawnimy dopiero na miejscu – tajemniczo dopowiada radny Mordarski.

Otwarta też pozostaje kwestia: czy jest coś, co Ty możesz zaproponować, żeby efekty były jeszcze lepsze?

Kontakt ze Stowarzyszeniem SURSUM CORDA:
Ul. Nadbrzeżna 77, 33-300 Nowy Sącz, tel. (018) 44-11-994, (018) 540-40-40, kom. 0-692 115 724, e-mail: biuro@sc.org.pl, www.sc.org.pl
 

|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 1 , miesiąc 12 , rok 139  |   Ostatnia aktualizacja: 25-05-2019   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |