Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 

     26.11.2002

 

Starszy brat starsza siostra
Rozmowa z Marcinem Kałużnym, wiceprezesem Stowarzyszenia na Rzecz Osób Potrzebujących "Sursum Corda" w Nowym Sączu

 

Kiedy powstało stowarzyszenie?
Sądowa rejestracja nastąpiła w 2000 roku, natomiast jako grupa nieformalna działamy od 1994 roku. To było ludzie związani z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Mszanie Dolnej, gdzie od ośmiu lat współpracujemy w realizacji zająć resocjalizacyjnych dla wychowanków tego ośrodka. Generalnie stowarzyszenie stworzyły osoby związane w przeszłości z ruchem oazowym. Jesteśmy pozarządową, apolityczną organizacją non-profit, zajmującą się szeroko rozumiana pomocą społeczną. Celem stowarzyszenia "Sursum Corda" jest niesienie pomocy osobom potrzebującym w szczególności dzieciom i młodzieży ze środowisk zaniedbanych, niedostosowanych społecznie, uzależnionym, bezrobotnym i ubogim, niepełnosprawnym oraz wychowankom ośrodków opiekuńczych.

Czym obecnie zajmuje się Stowarzyszenie?

Na terenie Nowego Sącza realizujemy dwa duże programy: Młodzieżowe Centrum Wolontariatu, które działa od zeszłego roku szkolnego, a w tym roku szkolnym uruchomiliśmy program "Straszy brat- starsza siostra". W ur. Dzięki środkom uzyskanym z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży mogliśmy przeprowadzić cykl bezpłatnych szkoleń dla wolontariuszy przygotowujące ich do pracy z drugim człowiekiem i zrealizowaliśmy razem z wolontariuszami zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci ze szkół podstawowych w miejscowościach dotkniętych: Wojnarowa, Piątkowa i Korzenna. Uczyliśmy dzieci nazywać emocje, uczucia jak i radzić sobie w sytuacjach trudnych.

A program "Starszy brat- starsza siostra"?

Funkcjonuje z dobrym skutkiem od wielu lat na całym świecie, a w Polsce realizowany jest od pięciu lat. Program jest adresowany do dzieci w wieku szkoły podstawowej, którym z różnych względów potrzebna jest pomoc i wsparcie. Bezpośrednio z dziećmi pracują przygotowani i przeszkoleni wolontariusze, którzy maja być dla nich wzorem pozytywnych zachowań. Maja im pomagać w nauce, ciekawie i wartościowo spędzać czas, rozwijać ich zainteresowania.

Ile dzieci objętych jest programem?

W tej chwili otrzymaliśmy ponad 20 zgłoszeń od pedagogów szkolnych i samych rodziców, a planujemy uruchomić trzydzieści par wolontariusz- dziecko. Będę za sobą razem co najmniej jeden rok. Zaznaczam, że nie jest to wolna amerykanka, działamy według wypracowanych, logicznych standardów. Rzecz jest sformalizowana. Jako stowarzyszenie podpisujemy kontrakt z rodzicami, wolontariuszem i dzieckiem,. Które traktujemy personalistycznie. Stowarzyszenie pokrywa koszty np. wyjścia na basen, do kina, cukierni itd. Wolontariusze spotykają się cały czas ze sobą w Grupie Wsparcia, prowadzonej przez pedagoga i psychologa, gdzie rozmawiają o swoich doświadczeniach i planują pracę z dziećmi. Wolontariuszami jest z reguły młodzież licealna i studenci. Nie są to przypadkowe osoby, przechodzą weryfikacje u psychologa i pedagoga. Nie każdy się nadaje do takiej pracy.

Jak można się skontaktować z waszym stowarzyszeniem?

Biuro programu "Straszy brat-starsza siostra"  mieści się w Zespole Szkól Elektryczno-Mechanicznych i jest czynne w każdy wtorek w godz.17:30-19:00. Zachęcam także do kontaktu telefonicznego: 442-65-55 lub komórka:0-692-115-724. Formularze zgłoszeń dzieci do programu znajdują się u każdego pedagoga szkolnego w Nowym Sączu. Przy okazji apeluje do młodych, wrażliwych, o ukształtowanej osobowości ludzi z Nowego Sącza-chętnie podejmiemy współprace z nowymi wolontariuszami.

Proszę się przedstawić naszym Czytelnikom?

Jestem koordynatorem programu Straszy brat-starsza siostra. Mam 27 lat, z wykształcenia jestem pedagogiem, pracuje w Gimnazjum nr 3 w Nowym Sączu.

Rozmawiał Henryk Szewczyk
|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 1 , miesiąc 6 , rok 130  |   Ostatnia aktualizacja: 25-05-2019   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |