Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 

     26.04.2003Wolontariusze poszukiwani
NOWY SĄCZ. Starszy brat i siostra

 

Dziecko potrzebuje pomocy! Pod takim hasłem Stowarzyszenia Sursum Corda rozpoczęło realizację ciekawego programu z udziałem wolontariuszy. Program skierowany jest do dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności z rodzin niepełnych, takich, które maja smutniejsze dzieciństwo od innych.

Program ten pod roboczym tytułem Straszy brat- starsza siostra jest w naszym kraju realizowany od pięciu lat- mówi Marcin Kałużny, koordynator lokalnego programu. Jest on jedna z najtańszych i sprawdzonych form oddziaływań profilaktycznych, dający wymierne efekty społeczne, co potwierdzają polskie i amerykańskie badania. W USA jest on realizowany od przeszło stu lat, a w Polsce pracuje nad nim ponad trzy tysiące wolontariuszy w 65 ośrodkach miejskich.

W skrócie polega to na tym, że przez rok wolontariusz przynajmniej raz w tygodniu przez dwie godziny spotyka się z dzieckiem, spędza z nim wolny czas, pomaga odrabiać lekcje, zaś rodzice maja z nim podpisany kontrakt.
Wolontariusz, co należy podkreślić, absolutnie nie ma zastępować rodziców- mówi Agnieszka Trytko. Ma ich wspierać. Chodzi nam przede wszystkim o dzieci uczęszczające do szkół podstawowych.

Akcja ruszy od nowego roku szkolnego- mówi wiceprezydent miasta Piotr Pawnik, przewodniczący honorowej rady programu i przedstawiciel samorządu współfinansującego program. Ma wszelkie szanse powodzenia, dlatego przyłączyliśmy się do niej. Wspieramy finansowo ten pomysł wraz z Fundacja Batorego. Głównymi wykonawcami będą wolontariusze już skupieni w stowarzyszeniu Sursum Corda, a także kolejni wybrani i sprawdzeni.

Jeśli chodzi o wybór dzieci to zajęli się tym pedagodzy szkolni, pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, pracownicy świetlic środowiskowych. Pomysł wydaje się interesujący i skoro udało się go zrealizować w innych krajach, to warto sięgnąć po te wzorce. Dobrze, że Urząd Miasta  znalazł na ten cel pieniądze.

|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 1 , miesiąc 7 , rok 112  |   Ostatnia aktualizacja: 25-05-2019   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |