Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 
22.03.2006


Siła procenta
NOWY SĄCZ. Remont mieszkań dla młodzieży i pomoc bezdomnym z odpisów podatkowychZ ubiegłorocznych odpisów jednego procenta od podatków, przekazanych przez ludzi dobrej woli na rzecz organizacji pożytku publicznego, nowosądeckie stowarzyszenie "Sursum corda" rozwinęło konkretną pomoc dla trudnej młodzieży, a Dom Brata Alberta wspierał osoby bezdomne.

Od kilku lat, przy indywidualnym rozliczaniu się z urzędem skarbowym, istnieje możliwość odpisu jednego procenta z własnego podatku dla organizacji pożytku publicznego. Po obecnym zainteresowaniu tą formą wsparcia działalności charytatywnej wielu stowarzyszeń, należy wnioskować, że coraz więcej ludzi deklaruje taką właśnie pomoc.

W ubiegłym roku, przykładowo, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Potrzebujących "Sursum corda" otrzymało z odpisów podatkowych prawie 10 tys. zł.

- Za te pieniądze rozwinęliśmy nasze młodzieżowe centrum wolontariatu - mówi wiceprezes stowarzyszenia Marcin Kałużny. - Przeznaczyliśmy część kwoty na program "Starszy brat, starsza siostra". Polega on na tym, że młodzi wolontariusze odrabiają lekcje z uczniami z młodszych klas w ich domach, biorą ich na wycieczki, organizują im czas wolny po zajęciach szkolnych. Z pozyskanych pieniędzy sfinansowaliśmy kolonię letnią dla dzieci z rodzin niezamożnych. Obecnie remontujemy dom, który nazwaliśmy chatą dla usamodzielnianych. Jest to budynek poparafialny w Mszanie Dolnej, w którym urządzamy tymczasowe mieszkania dla młodzieży, która wychodzi z ośrodków wychowawczych, a nie ma praktycznie dokąd wrócić. Mamy już dwa pokoje zasiedlone przez czterech młodych ludzi próbujących się odnaleźć w życiu, a nie mogących wrócić do własnych rodzin. Wyremontujemy w tym roku jeszcze jeden pokój dla dwóch byłych wychowanków. Liczymy, że i tym razem na nasze konto wpłynie niemała kwota z odpisów.

Dom Brata Alberta w Nowym Sączu zebrał wiosną ubiegłego roku 3190 zł z takich samych odpisów.

- Dzwoni coraz więcej ludzi, by ich poinformować, w jaki sposób mogą dokonać odpisu - powiedział nam wczoraj dyrektor domu Robert Opoka. - Nie pytają, na co przeznaczymy te pieniądze, tylko chcą je wpłacać. To świadczy o pozytywnym postrzeganiu naszej działalności. Z uzyskanych środków finansowaliśmy doraźną pomoc dla osób chorych na bezdomność, mających ze sobą problem od lat. Bo tak naprawdę to nie jest tylko brak mieszkania i rodziny. To jest choroba duszy. Oprócz schroniska dla bezdomnych, istnieje wspólnota "Emaus", zarabiająca na siebie. Ona także przeznacza część środków na żywność, odzież i leki dla tych, którzy trafiają do noclegowni. Procentowy odpis zasila ten fundusz.

W każdym formularzu PIT jest rubryka procentowego odpisu. Najpierw trzeba policzyć podatek, a potem podzielić go na sto i uzyskaną kwotę wpisać w tę rubrykę. Wpłaty dokonuje się przelewem, bądź gotówką na poczcie albo w banku. Urząd Skarbowy zwraca z nadpłatą tę kwotę, lub pomniejsza niedopłatę podatnika.

- Poczta w całym kraju bierze tylko złotówkę od wpłat procentowych - informuje Marcin Kałużny - a na przykład Bank Spółdzielczy z Łącka, mający sieć kilkunastu oddziałów w naszym regionie, nie pobiera ani grosza.

Informację o organizacjach pożytku publicznego można znaleźć w internecie na stronie www.ngo.pl.

(WCH)
|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 1 , miesiąc 10 , rok 145  |   Ostatnia aktualizacja: 25-05-2019   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |