Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 

 

    20.04.2002

 

Starszy brat - starsza siostra
NOWY SĄCZ. Duży pomoże małemu, silniejszy - słabszemu

 

W Nowym Sączu stowarzyszenie Sursum Corda wdraża w życie niekonwencjonalny program wychowawczo-edukacyjny.

Idea, skutecznie od dziesięcioleci praktykowana np. w USA, jest następująca: z pomocą dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności z rodzin niepełnych, spieszą starsi koledzy i koleżanki (czyli "starsi bracia", "starsze siostry"). Co najmniej przez rok będą opiekować się młodszymi dziećmi, wspierać w nauce, spędzać z nimi wolny czas, dawać wzorce osobowe.

- Program ma uzupełnić działania rodziny, lecz nie zastępować jej- wyjaśniają inicjatorzy przedsięwzięcia Marcin Kałużny i Agnieszka Trytko z powstałego w 2000r. Stowarzyszenia Sursum Corda z Nowego Sącza.- Dobór dzieci i wolontariuszy odbywa się przy akceptacji rodziny, a zawarcie swojego rodzaju kontraktu poprzedzone jest wywiadami i diagnozą środowiskową. Apelujemy o zgłoszenia i sygnały, żaden nie pozostanie bez echa.

Sursum Corda ma już za sobą wstępne rozeznanie: w Nowym Sączu nie brakuje dzieci, którym- z różnych przyczyn - trudno znaleźć szczęśliwe dzieciństwo, rozwijać talenty, z nadzieją patrzeć na życie.
- Biedne, nie zaznające miłości, mające kłopoty w szkole, często samotne i smutne. Starszy kolega czy starsza koleżanka, uprzednio przeszkoleni, mogą stać się najlepszymi powiernikami i przyjaciółmi, kimś  kto wysłucha, pomoże rozwiązać problem i przełamać izolację, przyniesie trochę uśmiechu, poświeci część swojego czasu- zapewnia Marcin Kałużny, koordynator programu.
Stowarzyszenie zyskało wsparcie w Fundacji Batorego i Urzędzie Miasta, który wyasygnował na ten cel na pierwszym etapie 9 tys. zł.

Sursum Corda
Zarząd: prezes Małgorzata Wróbel, wiceprezes Marcin Kałużny, skarbnik Wojciech Olszewski, sekretarz Aleksandra Przyboś, członek zarządu Halina Rams.

|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 1 , miesiąc 6 , rok 106  |   Ostatnia aktualizacja: 25-05-2019   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |