Ta witryna używa cookies. Zamknij
Na RatunekWolontariatWypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjegoFESTYN RODZINNY - oferta animacyjna dla dzieciŚlub z sercem
KRS 0000020382


Nasz profil na Naszej Klasie


Pomóż - wpłaty online:
Płatności.pl
newsletter


Kryszta-y Soli Otrzymaliśmy Nagrodę Kryształy Soli - dla najlepszej organizacji pozarządowej w Woje- wództwie Małopolskim, w kategorii polityka społeczna
Ziarnko Gorczycy ZIARNKO GORCZYCY za wyzwalanie dobra w ludziach, za profesjona- lizm i uczciwość, usta- nawianie wysokich standardów w pracy org. pozarządowych
Amicus HominumAMICUS HOMINUM dla Małgosi Wróbel za projekt „Chata”


Strona zgodna ze standardem XHTML 1.0 Transitional

 

  19-20.03.2005

 

Dotrzemy wszędzie
Rozmowa z Magdaleną Nosal z Nowego Sącza, założycielką grupy wolontariuszy "Braterskie słońce"

 
Ostatni projekt, który realizujesz z grupą kolegów nosi nazwę "Dotrzemy wszędzie, by pokazać, że może być lepiej". Czy można powiedzieć, że jest to także hasło całej działalności "Braterskiego słońca"?
Tak. Oczywiście. Grupa "Braterskie słońce" powstała przed prawie trzema laty z zadaniem wsparcia rodzinnego rodzinnego domu dziecka na terenie Nowego Sącza i jednej rodziny zastępczej. Razem z kolegami i koleżankami chcieliśmy zorganizować wychowankom czas wolny, biorąc ich na wycieczki, na kurs jazdy konnej, załatwiając hipoterapię, pomagając w odrabianiu lekcji. Uważam, że nam się to udało, mamy do tej pory kontakt z nimi. Cały czas im pomagamy. Wyłoniła się z nas sprawdzona grupa liderów, do których dołączają ciągle nowi wolontariusze. Na początku było nas dziewięć, obecnie jest dwadzieścia cztery. Cały czas wspiera nas Stowarzyszenie na Rzecz Osób Potrzebujących "Sursum Corda". Projekty mające na celu pozyskanie nowych środków finansowych piszemy i realizujemy wspólnie.

Skąd pochodzą środki na te cele?

Przez ostatnie dwa lata zdobywaliśmy pieniądze z projektów grantowych Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, między innymi z programu "Make a connection". Dziś nasze działania są dotowane ze środków Unii Europejskiej Narodowej Agencji "Programu Młodzież". "Braterskie słońce" otrzymało 23 tysiące złotych.

Co zamierzacie zrobić za te pieniądze?

Nasz projekt jest podzielony na cztery części tematyczne. Jeden skierowany jest do dziewiątki dzieci z rodzin o trudnej sytuacji, druga, druga do rodzinnego domu dziecka i rodziny zastępczej, trzecia wesprze działania Duszpasterstwa Akademickiego "Strych", czwarta na dokształcenie wolontariuszy. Z Dziewiątka dzieci nasi wolontariusze będą chodzić na imprezy, do kina, na wycieczki,  i odrabiać lekcje. Nieco szerszy program wspólnych zajęć dotyczy rodzinnego domu dziecka i rodziny zastepczej. Na "Strychu" organizujemy raz w miesiącu imprezę "Muzyka, kuchnia i film Europy także dla nas". W kwietniu przyjeżdża dziennikarz radiowej trójki Marcin Kydryński. Opowie o swoich podróżach i muzyce świata. Co tydzień na "Strychu" filmoznawca z "Sokoła"  Katarzyna Załuska prezentuje kino świata. Wolontariusze uczą się na kursach, jak pracować z dziećmi i jak im organizować zabawę na przykład na koloniach.

Jakie są zamierzenia "Braterskiego słońca"?

Będziemy się starać zaktywizować coraz większa liczbę młodych ludzi. W najbliższą niedzielę organizujemy dla wszystkich chętnych w klubie "Piast" o godz.10 szkolenie na temat jak ubiegać się o środki  unijne na potrzeby społeczne.

|   Wizyty: teraz 1 , dzisiaj 1 , miesiąc 8 , rok 124  |   Ostatnia aktualizacja: 25-05-2019   |   Zgłoś błąd na stronie: mail   |